Schiffer András visszatért az LMP-frakció élére

Schiffer Andrást választotta vezetőjévé az LMP parlamenti képviselőcsoportja hétfőn.

BuL
2012. 11. 26. 12:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki pártnak azért kellett új frakcióvezetőt választania, mert miután az LMP kongresszusa elutasította a csatlakozást az Együtt 2014-hez, Jávor Benedek – valamint háromból két helyettese, Szabó Tímea és Karácsony Gergely – lemondott. Az ülést követően Heltai László választmányi szóvivő közölte, hogy megválasztották az új frakcióvezető-helyetteseket is, a pozíciókat Karácsony Gergely, Osztolykán Ágnes és Dorosz Dávid tölti be.

Schiffer nem szavazott önmagára

Schiffer András, aki az LMP 2010-es parlamentbe jutásától egészen 2012 januári lemondásáig már betöltötte ezt a posztot, a zárt ülés után nem mondta meg, hogy pontosan hányan szavaztak rá a titkos voksoláson. A tisztségért egyedüli jelöltként induló politikus közölte: ő nem szavazott önmagára és tudomása szerint csak egyvalaki voksolt ellene.

Az a cél, hogy a frakció megvalósítsa azt a stratégiai irányt, amelyik mellett a párt kongresszusa „elég nagy többséggel döntött” – ismertette elképzeléseit. Az LMP-nek az a feladata, hogy a következő másfél évben ne saját magáról beszéljen, hanem arról, hogy 2014-ben, „Orbán Viktor távozása után ebben az országban hogyan lesz több munkahely és kevesebb korrupció” – jelentette ki.

Kemény munka vár a pártra

Schiffer András úgy fogalmazott, hogy a következő egy-két hónapban kemény munka vár rájuk, mert kezelniük kell a párt belső feszültségeit és olyan pályára kell állítaniuk az LMP-t, hogy az egy választható, kormányképes alternatívaként jelenjen majd meg.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy először párton belül tárgyalásokat kell kezdeniük. Kijelentette, hogy ezentúl a 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalommal folytatni szeretné a nyáron elkezdett egyeztetéseket, az MSZP-vel pedig „el kell kezdenünk beszélgetni arról, hogy hogyan látjuk az alkotmányosság helyreállításának esélyeit Magyarországon”.

Kemény mondás, mozgástérrel

Az új frakcióvezető szerint a két hete elfogadott kongresszusi határozat „kemény mondás, viszont hagy mozgásteret”. A kongresszus a jelenlegi parlamenti erőkkel zárta ki a választási együttműködést, az Együtt 2014-ről annyit mondott ki a határozat, hogy „együttműködés, tárgyalás igen, csatlakozás nem” – közölte. Az LMP számára kitüntetett feladat, hogy felújítsa a párbeszédet a szakszervezetekkel, amelyik „megbicsaklott” a népszavazási kampány során – tette hozzá.

Az ellenzéki pártnak azért kellett új frakcióvezetőt választania, mert miután az LMP kongresszusa elutasította a csatlakozást az Együtt 2014-hez, Jávor Benedek – valamint háromból két helyettese, Szabó Tímea és Karácsony Gergely – lemondott. Az LMP-frakció pénteken közel kilenc órán keresztül tárgyalt zárt ajtók mögött, de nem tudott döntésre jutni a frakcióvezető személyét illetően.

Politikai mozgolódás

Bajnai Gordonék október 23-ai zászlóbontása megakasztotta az MSZP erősödését, míg az LMP múlt hétvégi döntése megakaszthatja az Együtt 2014 lendületét – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán politológus az MNO-nak. Az ellentmondásos közvélemény-kutatások után azt gondolhatták az Együtt 2014 vezetői, hogy az LMP csatlakozásával megmaradhat a lendület, és a Medián felmérése önbeteljesítő jóslattá vált volna – hívta föl a figyelmet Kiszelly.

Múlt hétfőn az LMP nyolc parlamenti és három fővárosi képviselője ugyancsak hétfőn létrehozta a Párbeszéd Magyarországért Platformot. A létrehozók között található Jávor Benedek, Szabó Tímea és Karácsony Gergely is. A kezdeményezők kijelentették: tiszteletben tartják a kongresszusi döntést, azt azonban nem fogadják el, hogy az jó döntés. Véleményük szerint az elfogadott határozat „rossz az LMP-nek, rossz az ökopolitika támogatóinak, rossz az országnak. A schifferi út jó viszont Orbán Viktornak és rendszerének, illetve azoknak, akik a kétpólusú rendszer fenntartásában érdekeltek, hiszen az ellenzéki térfélen könnyen az MSZP megerősödéséhez vezethet.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.