Szakadás előtt? Schiffer és hat társa kivonult az ülésről

Nem tudott új frakcióvezetőt választani az LMP képviselőcsoportja pénteki budapesti ülésén. Schiffer András 8:7 arányban szavazták le.

KA
2012. 11. 23. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csaknem kilenc órán át zárt ajtók mögött zajló tárgyalás végén, este hat előtt nem sokkal Schiffer András és további hat képviselő kivonult az ülésről. Jávor Benedek leköszönt frakcióvezető később úgy fogalmazott, azt kérték a hét képviselőtől, hogy hétfőn folytassák az egyeztetéseket. Az ülésen a frakció élére javasolták Szél Bernadettet, Ertsey Katalint és Mile Lajost is, de nem fogadták el a jelöltséget, Schiffer Andrást pedig 8:7 arányban leszavazták.

A csaknem kilenc órán át zárt ajtók mögött zajló tárgyalás után, este hat előtt Schiffer András és további hat képviselő, Mile Lajos, Osztolykán Ágnes, Szél Bernadett, Lengyel Szilvia, Ertsey Katalin és Vágó Gábor kivonult az ülésről. Osztolykán Ágnes a várakozó újságíróknak úgy fogalmazott, hogy miután nyolcan bentmaradtak, a képviselőcsoport továbbra is határozatképes, de „innentől kezdve mi nem kellünk ahhoz, hogy döntésre jussanak”. Schiffer közölte: „azt mondták, hogy én egyem meg, amit főztem, evőeszközt nem adtak hozzá, úgyhogy jelenleg nincsen döntés". Kérdésre válaszolva azt felelte, hogy az elmúlt húsz évben mindegyik parlamenti párt átélt ilyen konfliktusokat, "ezen át kell esni, ez egy tanulási folyamat”. Hozzátette, a korábbi problémákat is megoldották.

Jávor bízik benne, hogy nem lesz szakadás

A frakciószakadás esélyét firtató felvetésre Jávor azt felelte: „őszintén bízom abban, hogy ez nem fog bekövetkezni”. Hangsúlyozta: mindenkinek az a célja, hogy a jövő héten működőképes frakció álljon munkába. Az nem került szóba, hogy kilépnének a frakcióból – tette hozzá. A politikus kijelentette, több olyan lehetséges frakcióvezetőre is javaslatot tettek, akik nem voltak elfogadhatóak „Schiffer Andrásék számára”. „Ahogy a jelöltek személyéből is kikövetkeztethető, nem az volt a célunk, hogy a frakcióvezetést a magunk kezébe szerezzük meg” – mondta egy másik kérdésre. Kijelentette, olyasvalakit szerettek volna a képviselőcsoport élére, aki mindkét fél számára elfogadható, és aki körül kompromisszum alakítható ki.

Mile korábban még reménykedett

„Megítélésem és reményeim szerint pénteken frakcióvezetést fogunk választani” – mondta még csütörtökön az ideiglenesen a képviselőcsoport élén álló harmadik frakcióvezető-helyettes, Mile Lajos. Hozzátette, egyelőre nincsenek jelöltek semelyik posztra, őket a pénteki ülésen kell majd hivatalosan megnevezni.

Az LMP a hétvégén kétnapos kongresszust tartott Csillebércen, amelyen a delegáltak elutasították a csatlakozást az Együtt 2014 mozgalomhoz. Csiba Katalin szóvivő ezt a vasárnapi sajtótájékoztatón úgy kommentálta, hogy nemet mondtak a csatlakozásra, de bármilyen más típusú együttműködésre nyitottak. A résztvevők emellett elfogadták a párt stratégiáját is, amelyik szerint az LMP nem köt választási együttműködést a jelenlegi parlamenti pártokkal, és olyan kormányban sem kíván részt venni, amelyiket Magyarország valamelyik volt miniszterelnöke vezet.

A titkos szavazások eredményhirdetését követően Jávor Benedek frakcióvezető bejelentette, hogy lemond posztjáról. A vasárnap délelőtti sajtótájékoztatón elmondta, hogy így döntött két helyettese, Szabó Tímea és Karácsony Gergely is.

Bajnaiék október 23-ai zászlóbontása megakasztotta az MSZP erősödését, míg az LMP múlt hétvégi döntése megakaszthatja az Együtt 2014 lendületét – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán politológus az MNO-nak. Az ellentmondásos közvélemény-kutatások után azt gondolhatták az Együtt 2014 vezetői, hogy az LMP csatlakozásával megmaradhat a lendület, és a Medián felmérése önbeteljesítő jóslattá vált volna – hívta föl a figyelmet Kiszelly.

Platform alakult

A párt hétfőn a parlamentben tartott frakcióülést, amelyen arról határoztak, hogy a képviselőcsoport új vezetőit pénteken választják meg. Az LMP nyolc parlamenti és három fővárosi képviselője ugyancsak hétfőn létrehozta a Párbeszéd Magyarországért Platformot. A létrehozók között található Jávor Benedek, Szabó Tímea és Karácsony Gergely is.

A kezdeményezők kijelentették: tiszteletben tartják a kongresszusi döntést, azt azonban nem fogadják el, hogy az jó döntés. Véleményük szerint az elfogadott határozat „rossz az LMP-nek, rossz az ökopolitika támogatóinak, rossz az országnak. A schifferi út jó viszont Orbán Viktornak és rendszerének, illetve azoknak, akik a kétpólusú rendszer fenntartásában érdekeltek, hiszen az ellenzéki térfélen könnyen az MSZP megerősödéséhez vezethet.”

Szólás- és véleményszabadság van

A platform létrehozásának hírére kedden Schiffer  úgy reagált: szólás- és véleményszabadság van, ezért teljesen természetes, ha egy párton belül működő áramlatok szerveződnek. A meghozott kongresszusi döntésekhez viszont mindenkinek tartania kell magát a nyilvánosság előtt.

Jávor Benedek szintén kedden azt nyilatkozta, hogy a Párbeszéd Magyarországért Platform létrehozása nem jelent párt- vagy frakciószakadást az LMP-ben. A volt frakcióvezető szerint a szerveződés segítségével akarják megtalálni azt az utat, amely mentén az LMP is hozzájárul a kormány leváltásához, s eközben nem adja fel a többi, általa fontosnak tartott értéket. A szoros kongresszusi szavazás és a tagság egy meghatározó részének véleménye elég fontos ahhoz, hogy a párton belül képviseljék – jelentette ki Jávor.

Karácsony Gergely egy szerdai debreceni sajtótájékoztatón szintén azt mondta, kizártnak tartja, hogy szakadás következne be a pártjában vagy az LMP parlamenti frakciójában azért, mert létrehozták a Párbeszéd Magyarországért Platformot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.