Bajnai nem szakíthatja szét az LMP-t?

Karácsony Gergely kizártnak tartja, hogy szakadás következne be a pártjában vagy az LMP parlamenti frakciójában.

LM
2012. 11. 21. 21:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus, aki a hét elején mondott le parlamenti frakcióvezető-helyettesi posztjáról, debreceni sajtótájékoztatóján szerdán az MTI érdeklődésére fontosnak nevezte, hogy azokat a szavazókat is képviseljék, akik nem feltétlenül örülnek a kongresszus döntésének. (A pártfórumon 84:77 arányban szavazták meg azt a határozatot, amely szerint a párt nem csatlakozik az Együtt 2014-hez, de más típusú együttműködésre nyitott.) Ismert, az ökopárt frakcióvezetője, Jávor Benedek is lemondott posztjáról, tisztségére pénteken választanak új embert.

Aggódnak a választójog miatt

Egyeztet az LMP

Az LMP Országos Választmánya, a hétvégi kongresszus döntése értelmében, folytatja az egyeztetéseket civil partnereivel és a parlamenten kívüli pártokkal, köztük az Egymillióan a Sajtószabadságért, a Haza és Haladás egyesületekkel és a Szolidaritás Mozgalommal – olvasható az LMP-frakció közleményében.

A párt két szóvivője, Csiba Katalin és Heltai László azt írta: az LMP hétvégi kongresszusa kinyilvánította, hogy nincs szándékunkban csatlakozni az Együtt 2014 Választói Mozgalomhoz, ugyanakkor az elfogadott stratégia szabta keretek között folytatják a megbeszéléseket a politikai együttműködés további lehetőségeiről. Ennek érdekében első lépéseként kezdeményezik azon fajsúlyos társadalmi és gazdaságpolitikai kérdések megvitatását, amelyek meghatározóak voltak az elmúlt kormányzati ciklusokban, és hatásuk máig érezhető.

Az LMP a következő időszakban az emberek mindennapjait érintő gazdasági és társadalmi kérdésekre kíván összpontosítani.

Karácsony Gergely a választójog szabad gyakorlása súlyos korlátozásának nevezte a tervezett regisztrációt, és reményét fejezte ki, hogy elfogadása esetén az államfő előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól. Az új választási eljárásról szóló törvény súlyos seb a választás intézményén, a regisztrációt csak a Fidesz hatalmi igényei indokolják, s a kampánnyal kapcsolatos tiltások is az ellenzéki pártok lehetőségeit szűkítik – sorolta az LMP-s politikus. „Bízunk abban, hogy az Alkotmánybíróság a sarkára áll (...) s visszaszerezve önnön becsületét, megmarad a magyar alkotmányosság védőbástyájának” – fogalmazott Karácsony Gergely. Hozzátette: ha az államfő nem lép, az ombudsmant kérik fel, hogy forduljon az Ab-hoz utólagos normakontrollt kérve. Ha ez sem megy, a képviselők egynegyedének összefogását kérve, minden ellenzéki – de az alkotmányosságot féltő kormánypárti képviselőre is számítva – kezdeményezik az Ab-nál a törvény felülvizsgálatát – tette hozzá Karácsony Gergely.

Önmagukat számolták és a demokráciáért aggódtak a Parlament épületénél élőláncot alkotó DK-s szimpatizánsok. Gyurcsány Ferenc pártjának támogatói az előzetes regisztráció ellen tüntettek – olvassa el az mno.hu beszámolóját.

Bajnaiékat támogató LMP-s platform jöhet létre

Párbeszéd Magyarországért néven új platform létrehozását kezdeményezte az LMP-n belül az ellenzéki párt nyolc parlamenti és három fővárosi képviselője, köztük a frakcióvezetői posztról frissen lemondott Jávor Benedek hétfőn – derül ki egy az MTI birtokába került dokumentumból. A kezdeményezés aláírói tovább akarják folytatni a párbeszédet az „Orbán-rendszer leváltásában érdekelt szereplőkkel”, különösképp az Együtt 2014 mozgalommal. A platform létrehozásának hírére reagált Schiffer András, aki azt mondta, hogy szólásszabadság van, de a párt döntéseihez mindenkinek tartania kell magát.

Bajnai tovább udvarol az LMP-nek

Bajnai Gordon szerint az LMP által vallott értékeknek helyük van az Együtt 2014 választói mozgalomban, akkor is, ha az ökopárt nem csatlakozik hozzá. A Haza és Haladás Egyesület elnöke az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn azt mondta: most a párt nélküli választók megszólítása a feladatuk, és jövő tavasszal jöhet el az ideje annak, hogy más ellenzéki erőkkel tárgyaljanak.

Elveszik az Együtt 2014 lendülete?

Bajnaiék október 23-i zászlóbontása megakasztotta az MSZP erősödését, míg az LMP mostani döntése megakaszthatja az Együtt 2014 lendületét – mondta Kiszelly Zoltán politológus a hétvégén történtek után az mno.hu-nak. Az ellentmondásos közvélemény-kutatások után azt gondolhatták az Együtt 2014 vezetői, hogy az LMP csatlakozásával megmaradhat a lendület, és a Medián felmérése egy önbeteljesítő jóslattá vált volna – hívta föl a figyelmet Kiszelly.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.