Így gondolkodnak a szocik a felelősségről

Az MSZP által életre hívott szakpolitikai egyeztetésen az ellenzék a Fidesz–KDNP-kormányra mutogatott, és hangzatos mondatokat idéztek elfogadott közleményükből.

LM
2013. 01. 08. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyeztetésen az MSZP, a Demokratikus Koalíció, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben Együtt Magyarországért Párt vett részt, nem voltak ott az LMP, az Együtt 2014 és a 4K! képviselői. Bajnai Gordon a nap folyamán azt mondta, véleménye szerint a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem a jelenlegi időpont, sem az MSZP által javasolt forma és résztvevői kör nem megfelelő.

Közleményben nevezték meg a felelőst

A keddi megbeszélésen az MSZP tárgyalódelegációját vezető Kákosy Csaba az elfogadott közleményt idézve úgy fogalmazott, hogy a magyar gazdaság fejlődésében kialakult korábbi nehézségeket a Fidesz–KDNP-kormány elhibázott gazdaságpolitikája „rendkívüli mértékben” súlyosbította. A résztvevők véleménye szerint a kormány felelős a recesszióért, a gazdasági környezet kiszámíthatatlanságáért, a tőke meneküléséért és a képzett munkaerő egyre erőteljesebb kiáramlásáért.

Az egyeztetésen megjelentek szerint ezért egy teljes körű gazdasági fordulatra kell felkészülni – mondta a volt szabad demokrata gazdasági miniszter. Ennek érdekében szakszerű és a partnereket kereső gazdasági kormányzásra van szükség, a hitelezést és a növekedést támogató beruházásokat kell végrehajtani. Indokolt, hogy egy valós érdemi, folyamatos párbeszéd induljon a szociális partnerekkel, az üzleti körökkel, az érdekképviseletekkel, mert csak így lehet védőhálót biztosítani a rászorulóknak és megállítani a középosztály lecsúszását – jelentette ki.

A kormányváltás után...

Kitért arra: a kormányváltás után azonnal intézkedni kell a gazdaságpolitika hitelessége és a befektetői bizalom helyreállításának érdekében. Ehhez viszont közjogi lépésekre is szükség van, vissza kell állítani az Alkotmánybíróság adó- és költségvetési ügyekre vonatkozó hatáskörét, meg kell teremteni a Költségvetési Tanács független működésének a kereteit és erősíteni kell a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét.

A kormánynak felelős költségvetési politikát kell majd folytatnia, amely az államadósság és az infláció fokozatos csökkentésére törekszik – közölte Kákosy Csaba. Tájékoztatása szerint a résztvevők egyetértettek abban, hogy az életviszonyok szempontjából a legfontosabb cél a munkanélküliség csökkentése és a munkahelyteremtés.

Áldozatokat fognak követelni

Kákosy Csaba leszögezte, a demokratikus pártoknak a jövő évi választások előtt teljes körűen tájékoztatni kell a közvéleményt gazdaságpolitikai elképzeléseikről, és ennek során nem hallgathatnak azokról a lépésekről sem, amelyek áldozatokat fognak követelni, „mindenekelőtt a magasabb jövedelműektől”.

A Demokratikus Koalíciót (DK) képviselő Bauer Tamás mindezt azzal egészítette ki, hogy jobban örültek volna, ha múlt heti közpolitikai egyeztetés minden résztvevője megjelent volna a gazdaságpolitikai tárgyalásokon is. Hozzátette, tisztában vannak azzal, hogy a jelenlévők és az Együtt 2014 is nagyon hasonló gazdaságpolitikai alapirányt képzelnek el.

Teszler B. István a Magyarországi Szociáldemokrata Párt nevében azt mondta, hogy az egyeztetésen a legtöbb kérdésben közel jártak az egyetértéshez. Külön öröm számukra, hogy az állam szerepével kapcsolatos felvetésük nyitott fülekre talált – tette hozzá.

Az ajtó nyitva áll

Kákosy Csaba kérdésre válaszolva kijelentette: a tárgyalás egy nyitott folyamat, vagyis ha valaki azon most nem vesz részt, az nem jelenti azt, hogy később ne csatlakozhatna ehhez a munkához. „Az ajtó bármikor nyitva áll az E-2014 és az LMP számára is” – jelentette ki.

„Nem gondolom, hogy koalíciós tárgyalásokon ülnénk, amikor 1989-ben az Ellenzéki Kerekasztal keretében folytak egyeztetések, azok sem koalíciós tárgyalások voltak” – reagált Bajnai Gordon kijelentéseire, amelyek szerint a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások. Hozzátette, normálisnak tartja, ha a választásra készülő pártok egyeztetnek a programjaikról, és megtalálják azokat a közös pontokat, amelyek mentén együtt tudnak működni.

Közös jelöltekben gondolkoznak?

Bauer Tamás ennek kapcsán közölte: tudomása szerint mind az Együtt 2014, mind a szocialista párt, mind a Demokratikus Koalíció közös jelöltekben, közös listában és közös miniszterelnök-jelöltben gondolkozik. Ehhez pedig hozzátartozik egy közös elképzelés a gazdaság- és társadalompolitikáról – mondta.

Kákosy Csaba ezt viszont azzal egészítette ki, hogy az MSZP véleménye szerint jelenleg nem aktuális a miniszterelnök-jelöltről gondolkozni. Az egyeztetés a programokról szól, később jön a közös jelöltállítás, még később pedig az esetleges közös miniszterelnök-jelölt kérdése – mondta.

Kákosy Csaba a politikusi pályát megelőzően egyebek mellett az Európai Központi Bank és a Magyar Nemzeti Bank munkatársa volt, jogi munkakörökben. Kóka János miniszter kabinetfőnöke 2004-ben lett a gazdasági és közlekedési tárcánál, innen váltott 2007 decemberében a miniszteri tisztségre. Korábban társtulajdonosa volt az Omega 99 Ingatlanforgalmazó Kft.-nek, amelyben cégtársa volt Futó Péter és Nyíri Viktor is. Kákosy testvére, Zsolt a magánbefektetőként ismert Bajnai Gordonhoz köthető Wallis-csoport számos cégében feltűnt. Kákosy 2011. december 30-tól a Népszabadság Zrt. felügyelőbizottsági tagja.

A liberális politikus többek között azon kijelentéséről vált hírhedté, hogy bemutatkozó sajtótájékoztatóján arról beszélt: legyenek tisztábbak és „kicsit pontosabbak” a vonatok, folytatódjék a motorvonatok beszerzésével a járműpark korszerűsítése, valamint „induljunk el a pályaudvarok fejlesztésével”. Kákosynak csupán öt hónap jutott a miniszteri székben, mivel az SZDSZ 2008. április 30-án kilépett az szociálliberális koalícióból, így vonatbezárási terveit sem tudta érvényesíteni.

Alkotmányozna az ellenzék

Mint az ismert, több ellenzéki párt a múlt héten kezdett egyeztetni egy új alkotmány megalkotásáról. Az első, a közjogi kérdésekről zajló egyeztetésen a Magyar Szocialista Párt kezdeményezésére a Demokratikus Koalíció, az Együtt 2014 Választói Mozgalom, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért képviselői vettek részt.

A Magyar Nemzet beszámolt róla: Bajnaiék legfrissebb javaslatából hiányzik az, hogy házasság férfi és nő között jöhet létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.