A két ellenzéki képviselő december végén fordult kérdéssel a miniszterelnök-helyetteshez, közigazgatási és igazságügyi miniszterhez, valamint Németh Lászlóné fejlesztési tárcavezetőhöz, egyebek mellett azt tudakolva, hogy miért nem teljesülnek a kabinet korrupciómegelőzési programjában foglalt vállalások.
Navracsics: A feladatok jelentős része már megvalósult
Navracsics Tibor a parlament honlapján közzétett válaszát azzal kezdte, hogy a korrupciómegelőzés érdekében a kormány az eddigiekben számos intézkedést tett, a feladatok egy része már megvalósult, a többi végrehajtása pedig jelenleg is tart. „Az a megállapításuk tehát, hogy a feladatok egyike sem teljesült határidőre, így nem helytálló” – írta, majd részletezte, milyen lépések történtek eddig, és milyen továbbiak várhatóak az idén.
A miniszter tájékoztatása szerint már megkezdődött és jelenleg is tart a bejelentővédelmi szabályozás felülvizsgálata és az új törvényi rendelkezés előkészítése. Az indítvány a szakértői egyeztetések után várhatóan a tavaszi ülésszakon kerülhet az Országgyűlés elé, és a jogszabály előreláthatólag idén ősszel léphet hatályba.
Zajlik az egyeztetés
Emellett jelenleg is zajlik a társadalmi egyeztetése az államigazgatási szervek integritásirányítási rendszeréről szóló kormányrendelet tervezetének, és folyamatban van annak a kormányhatározatnak az előkészítése, amely a magánérdeket képviselő, eljárásjogi értelemben ügyfélnek vagy panaszosnak nem minősülő, államszervezeten kívüli emberek köztisztviselői fogadását kívánja hatékonyan szabályozni. Navracsics emellett felidézte, hogy az idén hatályba lépő új büntető törvénykönyv (Btk.) a jelenlegi előírásokhoz képest új minősített esetként szabályozza, ha a vesztegetést bűnszövetségben vagy üzletszerűen követik el.
Azt már az mno.hu írta meg, hogy a KIM a Kormány.hu oldalon korábban több korrupcióellenes intézkedést is részletesen ismertetett, így például azt, hogy Navracsics tavaly nyilatkozatot írt alá a korrupció elleni összehangolt, hatékony állami fellépésről Domokos Lászlóval, az Állami Számvevőszék elnökével, Baka Andrással, a Legfelsőbb Bíróság elnökével és Polt Péter legfőbb ügyésszel. A nyilatkozat aláírásának egyéves évfordulóján pedig az állami szervek vezetői közösen értékelték az eddig elvégzett munkát és eredményeket.
A magyar kormány a közigazgatási folyamatok és intézményrendszer egyszerűsítésével egy olyan „jó államot” kíván felépíteni, amelyet a tisztaság és az átláthatóság jellemez – közölte november elején a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára.
A kormányzati antikorrupciós program részeként Magyarország csatlakozik a már több mint ötven országban működő Nyílt Kormányzati Együttműködéshez, és ezzel további vállalásokat tesz a korrupció elleni küzdelemre, a nyilvánosabb közigazgatás megvalósítására – tájékoztatott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium még júliusban.