Havas Szófia, a szocialisták egészségpolitikusa hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: bizonytalanságot okoz az egészségügyben a kötelező nyugdíjazás szabályainak tisztázatlansága. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár „azt sem tudja összeszámolni”, hány dolgozót érint az egészségügyben a kötelező nyugdíjazás – fogalmazott Havas Szófia. Szerinte a kormány az egészségügyi struktúraváltással kapcsolatban is hazudott, az sok helyen elbocsátásokhoz vezetett.
Az egészségügyi államtitkárság közleményében az áll, hogy az ágazatban nem kevesebb, hanem a jelenleginél több orvosra és szakdolgozóra van szükség. Hozzátették, hogy a szocialista kormányzat szándékosan elfedve a valós helyzetet, átláthatatlan nyilvántartást működtetett az egészségügyi dolgozókról. A mostani ágazatvezetés viszont létrehozta és folyamatosan fejleszti azt a emberierőforrás-monitoring rendszert, amelynek segítségével mostanra már pontosan látják a számokat. „Ezek tükrében kijelenthető, hogy az új nyugdíjszabályok arányaiban sokkal kevesebb embert érintenek, mint amennyiről a sajtóhírek szólnak” – írta az államtitkárság.
Kettős juttatás helyett fizetésemelés
A nyugdíjazással kapcsolatos kormányhatározat megjelenése után az egészségügyért felelős államtitkár kérésükre azonnal egyeztetett a szakmai szervezetekkel. Szócska Miklós ezen a héten folytatja a tárgyalást, amelyre a kórházigazgatókat hívta meg. A nyugdíjkérdésben pedig továbbra is az van érvényben, amit Orbán Viktor miniszterelnök az Idősügyi Tanács ülésén mondott, miszerint egyedi, miniszterelnöki engedéllyel a nyugdíjkorhatár elérése után is maradhatnak a közszférában azok a munkavállalók, akiknek a szakmájában, mint például az orvosoknál, utánpótlásgondok vannak. A kettős juttatást, vagyis a nyugdíj és a munkabér egyidejű folyósítását nekik is megtiltják, de a fizetésüket olyan szintre emelik, hogy ne keressenek kevesebbet, mint amikor két forrásból volt jövedelmük, mert „így fair” – közölte az államtitkárság.
Emmi: stratégiák és hatásvizsgálatok
Annak érdekében, hogy az elkövetkező öt-hat évre kiszámítható és biztos környezetet teremthessenek, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) minden szakterületén megkezdte a 2014-től 2020-ig szóló stratégiák kidolgozását és előzetes hatásainak felmérését. Az Emmi hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: idén 37, humán erőforrást érintő stratégiai dokumentumot és hatásvizsgálatot dolgoznak ki, így 2013 végére az Emmi által lefedett minden szakterületen lesz újonnan elfogadott vagy felülvizsgált stratégia. Ezek keretet adnak az adott szakterületen az elkövetkező években várható – mind a nemzeti költségvetésből, mind uniós támogatásból finanszírozott – kormányzati intézkedéseknek.
A kidolgozandó stratégiák
A tervezésben a minisztérium és háttérintézményei vesznek részt, de később az érintett társadalmi és gazdasági partnereket is bevonják. A kidolgozandó stratégiák közül az Emmi kiemelte például a 2014–2020-as programozási időszak fejlesztési támogatásainak felhasználását megalapozó egészségügyi stratégiát, az egész életen át tartó tanulás stratégiáját, valamint a XXI. Nemzeti Sportstratégia átfogó felülvizsgálatát. Ezek mellett fehér könyv készül az idősek családban betöltött szerepéről, lakhatási stratégiát alkotnak a telepszerű lakhatás kezelésére, de kidolgozzák a társadalmi párbeszéd hosszabb távú stratégiáját, valamint kulturális stratégiát is.
A feladatot az Európai Unió pénzügyi támogatásával, az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetési előirányzatának társfinanszírozásával végzik el. A program megvalósításához hozzájárul az Államreform Operatív Program keretei között a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által meghirdetett Hatásvizsgálatok és stratégiák elkészítése elnevezésű pályázati kiíráson nyert csaknem 240 millió forintos támogatás is.