Függetlenek sikerével zárult az időközi polgármester-választás

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

Összesen hét településen rendeztek időközi önkormányzati választást vasárnap.

MD
2013. 03. 10. 22:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az időközi választásra azért volt szükség, mert a helyi képviselő-testület 2011 májusában felfüggesztette a munkavégzés alól Denke Valéria (Fidesz–KDNP) polgármestert, akit feladatainak nem megfelelő ellátása miatt tavaly decemberben a Pécsi Ítélőtábla fel is mentett tisztségéből. Az eljárásra azután került sor, hogy egy könyvvizsgálói jelentés komoly problémákat tárt fel Vajszló gazdálkodásában. Az ügyben büntetőeljárás is indult nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával.

Denke Valéria a felmentését követően azt nyilatkozta: a táblabíróság ítéletének értelmében súlyos hiba volt, hogy nem szolgálta eléggé a testületet, de ő mindvégig azt gondolta, a választópolgárok érdekeit kell képviselnie és „nem bizonyos személyek bizonyos érdekeit”.

Két független jelölt közül Kovács Jánost választották vasárnap polgármesternek a Zala megyei Vindornyalakon. Hériné Paul Beatrix, a település körjegyzője elmondta: a községben 75-en szerepeltek a választói névjegyzékben, közülük 46-an szavaztak. A nyertes 38 voksot gyűjtött, kihívója, Tankó Imre 7 szavazatot kapott, és egy érvénytelen szavazólapot is találtak az urnában. A zalai településen azért kellett időközi választást tartani, mert a korábbi polgármester, Karácsony István (Fidesz–KDNP) decemberben lemondott hivataláról.

Tóth Lajost, a település eddigi alpolgármesterét választották meg polgármesternek a Zala megyei Rédicsen. Vörös Istvánné, a választási bizottság elnöke elmondta: a választásra jogosult 810 lakos 54,5 százaléka vett részt a voksoláson, amelyen három független polgármesterjelölt mérette meg magát. Tóth Lajosra 229-en szavaztak, Soós Endréné 151 voksot gyűjtött, Maróti Lajos pedig 59 szavazatot kapott. A voksolás során hárman érvénytelen szavazócédulát adtak le. Rédicsen az eddigi településvezető, a független Stokker Sándor november végén mondott le tisztségéről, ezért kellett kiírni az időközi választást.

Kimaradt szavazólapok miatt újra kellett számolni a képviselő-választás eredményét a Zala megyei Tormaföldén, ahol így módosult az új testület összetétele – közölte a település körjegyzője. Hercz Judit elmondta, hogy a képviselő-testületbe a szavazók hét független jelölt közül választhattak. Az újraszámolás eredménye alapján a település lakói a legtöbb voksot Bertha Andrásra, Gaál Lászlóra, Horváth Lászlóra és Hajdú Lászlóra adták le.

Az első számolási eredmény szerint sorrendben még Boa Gézáné érte el a bejutáshoz szükséges számú szavazatot. A véletlenül kimaradt szavazólapok összesítése alapján azonban az derült ki, hogy Hajdú László eddigi alpolgármester a harmadik legtöbb voksot gyűjtötte be, így lett újból a képviselő-testület tagja.

A körjegyző hozzátette: a polgármester-választás eredményét nem befolyásolta az újraszámolás, vagyis Tormaföldét továbbra is az eddigi polgármester, Kondákor József (független) irányítja, aki 160 voksot gyűjtött össze. Ellenfele, az ugyancsak függetlenként induló Vargáné Aranyos Ildikó 52 szavazatot kapott, de további öt érvénytelen szavazólapot is regisztráltak.

A település választói névjegyzékében 319 szavazópolgár szerepelt, közülük 217-en járultak az urnákhoz. Az időközi választást azért kellett megtartani Tormaföldén, mert személyi ellentétek miatt december közepén a képviselő-testület feloszlatta önmagát.

Három független jelölt közül Hencsei Margitot választották polgármesternek vasárnap Zalaszentbalázson, és új képviselő-testületi tagokról is döntöttek a szavazók. Gigler Ildikó, a község körjegyzője elmondta: a 702 helybéli választópolgár közül 479-en adták le voksaikat, vagyis 68 százalékos volt a részvételi arány. A három független polgármesterjelölt közül Hencsei Margit 330 voksot kapott, Uzonyi Dezső eddigi polgármester 91 szavazatot nyert el, a mostanáig alpolgármesterként tevékenykedő Takács Istvánra pedig 55-en szavaztak.

A szavazók tíz független jelölt közül új képviselő-testületi tagnak választották meg Verrasztó Jánosnét, Hencsei Sándort, Dominkó Tibort és Horváthné Bereczki Krisztinát. Utóbbi az egyedüli, aki a korábbi testületnek is tagja volt. Zalaszentbalázson nem sikerült elsőre megállapodni a több településsel együtt alkotott új közös önkormányzati hivatalról, emiatt döntöttek december közepén a képviselők a testület önfeloszlatásáról – idézte fel a körjegyző.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.