A portugál bank magyarországi képviselője, a Dessewffy és Dávid, valamint Társaik Ügyvédi Iroda hétfőn az adásvételről tárgyalt is a terézvárosi önkormányzattal. Hassay Zsófia (Fidesz–KDNP), a VI. kerület polgármestere az önkormányzat honlapján közzétett állásfoglalásában megerősítette a hírt, és jelezte: a bank olyan, biztos anyagi háttérrel rendelkező befektetőnek akarja értékesíteni az ingatlant, amelyik a lehető leghamarabb el tudja kezdeni a palota felújítását. Jelenleg négy komoly befektetővel folytatnak előrehaladott tárgyalásokat – tette hozzá.
A polgármester álláspontja szerint „a kapott ígéret nem sok”, ugyanakkor évek óta először legalább van remény arra, hogy a balettintézet sorsa rövid időn belül – így vagy úgy – rendeződik. Bármilyen jogszerű megoldás szülessen is, a cél az, hogy „épített örökségünk legszebb darabjai újra régi fényükben pompázhassanak”.
Terézváros polgármestere a hónap elején egyeztetett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a főváros illetékeseivel a fel nem újított Andrássy úti paloták ügyében – írta korábban a Magyar Nemzet.
Hassay az ügyben korábban azt nyilatkozta, az állam nem száll be az 1997-ben privatizált intézet visszavásárlásába.
Hassay arra is kitért: feltett szándékuk, hogy a terézvárosi műemléki épületek állagmegóvásáért, felújításáért mindent megtegyenek, a jog biztosította kereteken belül. Megjegyezte: a fővárossal és a kormányzattal együtt dolgoznak a lehető legjobb törvényjavaslat előkészítésén, amely reményeik szerint egyszer és mindenkorra megakadályozza, hogy az ingatlanokat befektetési céllal megvásárlók figyelmen kívül hagyják a köz érdekeit.
A polgármester állásfoglalása szerint a készülő jogszabály minden, a világörökségi területen ingatlant vásárló befektetőt kötelezne arra, hogy belátható időn belül fejlessze, újítsa fel a tulajdonában álló épületet. Ha a beruházó saját hibájából nem tesz eleget a kötelezettségének, akkor első lépésben nagy összegű pénzbírságot szabnának ki, majd a következő körben az állam akár vissza is vásárolhatná vagy kártalanítással visszavehetné az ingatlant. A szankciók a jelenlegi tulajdonosokra is vonatkoznának, azaz a balettintézetet is érintené. A portugál bankot képviselő ügyvédi iroda egyelőre nem reagált.