A magyar állam szerint Magyarországon lenne indokolt lefolytatni azt a pert, amelyben holokauszttúlélők nyújtottak be keresetet többek között a magyar állammal szemben. A tárca emlékeztet: 2010-ben holokauszttúlélők és hozzátartozóik keresetet nyújtottak be Washingtonban a magyar állammal, illetve a MÁV-val és a Rail Cargo Hungariával (a MÁV Cargo jogutódjával) szemben azzal a váddal, hogy a második világháború idején együttműködtek a nácikkal a zsidók kiirtásában.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium – amely az eljárásban Magyarországot képviseli – keddi közleményében kiemeli: bár a meghallgatás elmaradt, az eljáró magyar bíró a magyar polgári eljárási jog által biztosított valamennyi lehetőségre felhívta a felperes figyelmét, beleértve a tanú lakásán, illetőleg tartózkodási helyén történő meghallgatás lehetőségét, amelynek segítségével a Csatáry László által esetleg ismert, és az Amerikai Egyesült Államokban folyó eljárás szempontjából releváns tények mielőbb megismerhetővé válhatnak.
A tárca hozzáfűzi: „a jogsegély tárgyában tartott meghallgatás befejezésekor a felpereseket képviselő ügyvéd, Charles Fax elégedett volt a tisztességesen lefolytatott eljárással, és köszönetét fejezte ki a bíróságnak, hogy segítséget nyújtott a felperesek által kért információk beszerzésében”.
A Magyar Nemzet korábban azt írta: a tanúmeghallgatást kezdeményező ügyvéd szerint több jelentés is alátámasztja, hogy Csatáry László kulcsszerepet játszott a deportálások megszervezésében, és személyesen is részt vett az emberek vonatokra történő felpakolásában. A kassai kerületi bíróság márciusban változtatta életfogytiglan tartó szabadságvesztésre a kassai népbíróság által 1948-ban Csatáry Lászlóra kimondott halálos ítéletet. E módosítással az ítélet a jelenlegi szlovák jogrend szerint végrehajthatóvá vált, s annak kézbesítését követően nemzetközi elfogatóparancsot lehet kiadni. A szlovák legfelsőbb bíróság áprilisban elutasította Csatáry László panaszát, amelyet az ellene 1948-ban elfogadott népbírósági ítélet átminősítése miatt adott be.
Csatáry László a náci bűnösök után nyomozó Simon Wiesenthal Központ állítása szerint 1944 tavaszán az akkor Magyarországhoz tartozó Kassán rendőrparancsnokként kulcsszerepet játszott több mint 15 ezer zsidó Auschwitzba való deportálásában. Csatáry Lászlót Efraim Zuroff, a központ jeruzsálemi irodájának vezetője jelentette fel az 1944-es, majd később az 1941-es deportálások miatt. A Budapesti Nyomozó Főügyészség alaptalannak minősítette Zuroffnak azt az állítását, miszerint Csatáry Lászlónak köze lehetett az 1941-es kamenyec-podolszkiji deportálásokhoz. A 98 éves Csatáry László kezdettől fogva tagadja bűnösségét. Kirendelt védője egy tavaly novemberi kihallgatás után úgy nyilatkozott, hogy Csatáryt összekeverhették egy névrokonával.