Megkezdődik az egy hónapig tartó ítélkezési szünet

Az ország több mint száz bíróságán kezdődik el kedden az ítélkezési szünet, a bírák azonban a nyári szünet alatt is elbírálják a halaszthatatlan ügyeket.

WL
2013. 07. 16. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint nyári tárgyalásmentes időszak 1998-tól van Magyarországon, és jól ismert a nemzetközi gyakorlatban is, az Európai Unió Bíróságán is van ítélkezési szünet. Ezekben a hetekben ugyanis szinte felesleges tárgyalást kitűzni. Az ügyfelek és a jogi képviselők nyaralnak, ezért nem tudnak megjelenni a tárgyalásokon, a bírónak pedig – méltányosságból – kötelessége elfogadni az ilyen mulasztásokat.

Ugyanakkor az ítélkezési szünet alatt is lehet tárgyalás azokban az esetekben, amelyekben szoros határidőket ír elő a törvény. A szünet nem szakítja meg az eljárási határidőket. Az ügyeletet teljesítő büntetőbírók pedig ez idő alatt is elrendelhetnek vagy megszüntethetnek előzetes letartóztatást.

A cégbíróságok folyamatosan működnek, és a bírók eljárnak a végrehajtási ügyekben. A kezelőirodák is nyitva tartanak, az ügyfelek leadhatják beadványaikat és az iratokba is betekinthetnek.

A nyári szünet július 16-tól augusztus 16-ig tart a bíróságokon. Az OBH elnöke tavasszal adta ki ajánlását a bírósági vezetők, bírák és igazságügyi alkalmazottak szabadságolási rendjéről, melyben azt javasolta, hogy az ítélőtáblákon, törvényszékeken és az Országos Bírósági Hivatalnál az évi rendes szabadságokat lehetőleg július 16-a és augusztus 16-a között, illetve december 30-án és 31-én adják ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.