A Fidesz–KDNP már 85 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat, ami egyedülálló rekord a hazai politikatörténetben. A Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint a Fidesz–KDNP továbbra is jelentős előnnyel vezeti a népszerűségi listát. A választásra jogosultak 33 százaléka szimpatizál a kormánypártokkal, 12 százalék a szocialistákkal, 11 százalék a Jobbikkal, 5 százalék az Együtt–PM-mel, 4 százalék az LMP-vel, 2 pedig Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciójával.
A Fidesz népszerűségi rekordja a kormánypárt pártpolitikai stratégiájának sikerét igazolja vissza – mondta el Fodor Csaba. Ehhez elengedhetetlen, hogy a Fidesz a szükséges konfliktusok felvállalása mellett is a szimpatizánsokat ténylegesen érintő problémákra fókuszáljon – tette hozzá. Ezzel egyrészt stabilan tartható a törzstábor egysége, másrészt a Fidesz így folyamatosan képes bővíteni saját pártpolitikai mozgásterét az ellenzékkel szemben – fogalmazott a Nézőpont Intézet elemzője. „Szintén fontos, hogy a kormánypárt a széttagolt és belső vitáktól hangos baloldallal ellentétben rendelkezik egy erős, tettre kész politikai vezetővel.”
Fodor szerint a baloldal jelenleg nem kínál egységes alternatívát a kormányzó Fidesszel szemben. Jól illusztrálja a helyzetet, hogy az egymással veszekedő baloldali pártok a 2010-es súlyos választási vereséget követően máig „nem tudtak felállni a padlóról” – vélekedett az elemző. A baloldal ráadásul „régi vágású démonaival” sem számolt még le – tette hozzá. A politológus úgy látja, erős vezető és érdemi mondanivaló híján ugyanis a súlyos hitelességi válsággal küszködő baloldali erők mindössze két dolgot képesek a választók felé megfogalmazni.
„Egyrészt az Orbán-ellenesség hamis mítoszát építik, másrészt visszatérést szorgalmaznak a 2010-es kormányváltás előtti viszonyokhoz.” Az országban ugyanakkor nincs valódi kormányváltó hangulat, a választók jelentős része Orbán Viktor újraválasztására számít. Mindez együttesen súlyosan korlátozza a baloldal mozgásterét, ráadásul a „veszekedő ellenzék képe” miatt a baloldali erők sem a törzstáborukat, sem a bizonytalanokat nem tudják mozgósítani – mondta a szakember. Ez azt is előrevetíti, hogy a baloldali erők ellenfele az ország bizonyos területein 2014-ben még nem az első helyre magabiztosan pályázó Fidesz, hanem a Jobbik lehet, és szinte kizárólag „csak a második helyért” vívott versengésben – fejtette ki Fodor.
Az elemző szerint a Fidesznek valódi kockázatot jelent, ha a törzstábor a számára előnyösnek tűnő támogatottsági adatokra hivatkozva elkényelmesedik. Ebben az esetben ugyanis minden látszólagos előny ellenére előfordulhat, hogy a személyi és intellektuális állományát tekintve változatlanul kormányzásképtelen baloldal 2014-ben nem várt, kellemetlen pillanatokat szerez az ország érdekeit szem előtt tartó jobboldali tábornak – zárta szavait Fodor.
Az ellenzék az elmúlt hetekben teljesen elaprózta erejét, s egyelőre úgy tűnik, hogy minimum 3-4 baloldali jelölt indul majd egyéni választókerületenként. Mit is hozhat ez magával hosszabb távon? Alighanem Mesterházy már 2018-ra készülődik.