A szeptember első napjaiban ezer felnőtt megkérdezésével végzett telefonos felmérés eredményéről az intézet szerdán tájékoztatta az MTI-t.
Az MSZP és az Együtt–PM Szövetség abban egyezett meg, hogy külön listán indulnak a választáson, nem neveznek meg miniszterelnök-jelöltet, de a 106 egyéni választókerületben közösen indulnak.
A Nézőpont adatai szerint a szocialista szavazókat megosztja az egyezség: 36 százalékuk szerint kedvez, 34 százalékuk szerint viszont nem kedvez az ellenzék választási esélyeinek. Optimistább az Együtt–PM tábora, amelynek fele elkötelezett a megállapodás mellett, ugyanakkor körükben is 32 százalék a pesszimisták aránya.
A megállapodás híre ugyan pozitív fordulat a 11 hónapig húzódó civakodás után, ám a megkérdezettek 42 százaléka nem értesült róla, és a két párt táborában is várat magára az együttműködés magyarázata, annak kommunikációja egyelőre sikertelen – olvasható a Nézőpont elemzésében. Ebből kiderült az is, hogy az Együtt–PM szimpatizánsainak 35, az MSZP-szavazóknak pedig mindössze 22 százaléka tudja pontosan, hogy a két párt külön listával és koordinált jelöltállítással méreti meg magát a 2014-es választáson.
A Nézőpont felmérése alapján a Fidesz–KDNP továbbra is jelentős előnnyel vezeti a népszerűségi listát. A választásra jogosultak 33 százaléka szimpatizál a kormánypártokkal, 12 százalék a szocialistákkal, 11 százalék a Jobbikkal, 5 százalék az Együtt–PM-mel, 4 százalék az LMP-vel, 2 pedig Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciójával.
Egy most vasárnap tartott választáson a felnőtt lakosság 60 százaléka vett volna részt, a leadott voksok 40 százalékát pedig a Fidesz–KDNP szerezte volna meg, 12 százalék jutott volna a szocialistáknak, 11 százalék a Jobbiknak, 7 százalék Bajnai Gordon pártjának, 4 százalék az LMP-nek.
Az intézet ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy sem a kormánypártok háromszoros előnye, sem a Jobbik helyzete és az LMP parlamenti küszöb környéki támogatottsága nem változott, ugyanakkor az MSZP 3 százalékpontot erősödött az Együtt–PM kárára a múlt hónaphoz képest.