Közös egyéni jelöltek, külön lista, külön miniszterelnök-jelöltek – ebben állapodott meg az MSZP és az Együtt 2014–PM csütörtökön. Az ellenzéki szervezetek közti megállapodás fő eleme, hogy koordinált indulás lesz. Azaz egyelőre sem közös miniszterelnök-jelölt, sem közös lista nem lesz, csak abban állapodnak meg, hogy az egyéni választókerületekben az ellenzéki képviselőjelöltek nem indulnak egymással szemben, elkerülve, hogy megosszák az egyfordulós választási rendszerben a kormányt leváltani akaró szavazótömböt.
A 106 egyéni választókerületből 75-ben a szocialisták, 31-ben az Együtt–PM állít jelöltet a jövő évi választásokon a két fél csütörtökön kötött megállapodása alapján – jelentette be Mesterházy Attila szocialista pártelnök csütörtökön Budapesten. Az egyezség szerint az Együtt–PM-nek jutó 31 körzetből hét budapesti, így a II., az V., a VII., a XII., a XVI., a XXI. és a XXII. kerület, valamint köztük van az egyik miskolci, debreceni, szegedi, győri és kaposvári körzet is.
Az Együtt–PM indíthat jelöltet Baján, Szigetváron, Gyulán, Szentesen, Sárbogárdon, Mosonmagyaróváron, Egerben, Esztergomban, Vásárosnaményban, Nyírbátorban, Dombóváron, Körmenden, Balatonfüreden és Nagykanizsán is. Az Együtt–PM-nek átadott választókerületek között van Tóbiás József szocialista frakcióvezető-helyettes, Korózs Lajos és Kunhalmi Ágnes elnökségi tagok, valamint Gúr Nándor alelnök körzete is.
Mesterházy Attila MSZP-elnök és Bajnai Gordon, az Együtt–PM szövetség vezetője a kormányváltó szövetség létrejötteként értékelte a megállapodást. Újságíróknak mindketten azt mondták: az egyénijelölt-állítás összehangolása és a két külön lista garantálja a lehető legtöbb ellenzéki szavazat begyűjtését. Bajnai Gordon azt mondta újságíróknak: ellenzéki győzelem esetén így az lesz a kormányfő, aki a legtöbb szavazatot szerző párt listáját vezette.
Arra az újságírói felvetésre, hogy ha az Együtt–PM pártszövetségként indul a választáson, akkor öt- helyett tízszázalékos parlamenti küszöböt kell átlépnie, Bajnai Gordon azt mondta: messze tíz százalék feletti eredményre számít.
Mesterházy Attila azt is elmondta: az MSZP hamarosan tárgyalásokat kezd a többi demokratikus ellenzéki párttal – köztük Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciójával –, amelynek politikusai helyet kaphatnak a szocialisták listáján, vagy akár elindulhatnak az MSZP-nek jutó egyéni körzetek némelyikében.
Gyurcsányékkal, a liberálisokkal és a szociáldemokratákkal is összefoghat az MSZP a hatalomért az Együtt–PM mellett – erősítette meg korábban a szocialista párt alelnöke az ATV-nek.
Az MSZP elnöksége szerda este Mesterházy Attila pártelnök javaslatára úgy döntött, hogy a szocialisták folytatják a tárgyalásokat a Bajnai Gordon vezette Együtt–PM szövetséggel. Az elnökség arra is felhatalmazást adott, hogy a szocialisták kezdjenek tárgyalásokat a demokratikus ellenzék többi pártjával az együttműködésről.
Mint ismert, Bajnai a választási körzetek felosztását egyeztető tárgyalások során azzal az ötlettel állt elő, hogy a két szóba jöhető jelölt, vagyis ő és Mesterházy is egyszerre tartson egy rövid, körülbelül kéthetes kampányt, amelynek lezárultával közvélemény-kutató cégek vizsgálatai alapján döntsék el, hogy ki lesz a jelölt. Erre licitált rá Mesterházy – aki ultimátumként értékelte Bajnai felvetését – azzal, hogy Magyarország történetében először tartsanak előválasztásokat a 106 érintett választókerületben a miniszterelnök-jelölt személyéről.
Az MNO által az előválasztási ügyben kifaggatott politológusok véleményéért ide kattintson!
„A mai nap bebizonyította, hogy Bajnai Gordonban és Mesterházy Attilában egy közös van: csak a személyes érdekeiket nézik. Ez történt a múltban is, amikor Gyurcsány Ferenccel együtt tették tönkre az országot. Akkor sem azért szavazták le őket, mert baloldaliak, hanem azért, mert az ország érdekei helyett csak a személyes érdekeiket nézték. Úgy tűnik, nem tanultak semmit” – írta közleményében a nagyobbik kormánypárt.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a csütörtöki „MSZP–Együtt–PM-paktum” is egyértelművé tette, hogy még saját sorait sem tudja rendezni a baloldal. A KDNP közölte: az egyéni ambíciók ismét felülírták a tisztességes baloldali szavazók képviseletének optimális lehetőségét. „Miért gondolja Mesterházy Attila és Bajnai Gordon, hogy ha „régi jó haverokként” is képtelenek megállapodni egymással, akkor egyáltalán boldogulnának Magyarország vezetésével?” – tette fel a kérdést a KDNP.
A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint az MSZP és az Együtt 2014–PM csütörtöki megállapodásával a teljes körű ellenzéki összefogás ügye egyelőre elbukott – közölte Gyurcsány Ferenc.