Visszadobta a labdát Bajnai Gordon Mesterházy Attilának; a szocialisták elnöke 40 perces pénteki sajtótájékoztatóján, az E2014–MSZP-diskurzus sűrűjében azt javasolta a volt kormányfőnek, mind a 106 egyéni választókerületben hús-vér emberek részvételével tartsanak előválasztásokat, erre Bajnai hétfőn előállt a nagy „továbbvivő” javaslattal, közöljék a szocik, hogyan képzelik el a 106-szoros előválasztást.
Kiszelly Zoltán politológus szerint Bajnai azt a játékot játssza, hogy ha a szocialisták részletekbe menően ismertetik az előválasztási javaslatot, akkor ők – mármint az Együtt 2014 – majd ki fognak tudni állni azzal, hogy ez mennyire sokba kerül („átszámolják lélegeztetőgépre”). Ezután pedig „már inkább” a közvélemény-kutatók sokkal olcsóbban hozzáférhető adatai döntsenek arról, hogyan álljanak rajthoz a baloldali erők 2014-ben.
A politológus szerint Mesterházy Attilának van ideje, Bajnainak nincsen: ez a huzavona szerinte ugyanis arról is szól, hogy október 23-án ki hogyan áll majd saját szavazótábora elé, szervezettségben, erős emberekben márpedig az MSZP jobban áll, mint a 2010-ig kormányzó, jelenleg „all-in-t játszó” Bajnai Gordon.
Kiszelly amondó, az MSZP nem mehet bele Bajnai csapdájába, az SZDSZ-szel ugyanis már egyszer megjárták, hogy egy törpepárt dirigált nekik. A politológus szerint az is jó, de jelenleg még nem aktuális kérdés, hogy az MSZP majd melyik szavazóköröket „adja át” Bajnaiéknak, fellegvárakról ugyanis biztosan nehezen mondana le.
Az MNO kérdésére reagálva úgy vélekedett, a baloldali választói bázist erősen amortizálja a nyílt konfliktus, hisz míg a Bajnai–Mesterházy-vita a mögöttük álló érdekcsoportokról szól, a választók Orbán Viktort utálják, és a civakodással az ő leváltását érzik veszélyeztetettnek. Kiszelly Zoltán szerint ha nem lesz összefogás, Bajnai Gordonéknak Budapesten, az egyetemi nagyvárosokban és az úgynevezett modernizációs központokban kellene megerősödniük, hogy eséllyel vegyék fel a küzdelmet tavasszal.
„Minden hét, amit nem kormányellenes kampánnyal tölt el az ellenzék, elvesztegetettnek számít. Az előválasztási ötlet így mindenképp megkésett – fogalmazott portálunk kérdésére Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője. A szakértő nem látja a racionális okát, miért állt elő Mesterházy Attila az egyéni körzetekben tervezett kiválasztással. Az viszont bizonyos, hogy az a fajta adok-kapok, amit most az MSZP elnöke és Bajnai folytat, kiábrándítóan hathat a baloldali szavazókra, akik jelenleg nem igazán látnak olyan potens baloldali vezetőt, aki sikerre vezethetné az ellenzéket a jövő évi választáson. Szerinte a kialakult helyzet bizonyítja, hogy bejött a Fidesz terve az új választójogi törvénnyel, mely úgy alakította át a voksolási rendszert, hogy összeütközést generál az ellenzéki formációk között.
Juhász komoly hátrányként beszélt arról, hogy az MSZP és az Együtt 2014 a nyilvánosság előtt vitázik a megegyezés részleteiről, hiszen mindkét fél tisztában van vele, végül úgyis egymás tenyerébe kell majd csapniuk. Ehhez kapcsolódóan elmondta: a szocialisták Bajnaiékkal szövetkezve nyerhetik a legnagyobbat. Mesterházy ugyan korábban jelezte, ha az E2014-gyel nem sikerül megállapodni, minden kis pártot megkeresnek, az viszont Juhász vélekedése szerint biztos, hogy a szociáldemokraták, a liberálisok és a DK-sok nem hoznának annyi szavazatot, mint Bajnaiék.
Az MSZP tárgyaló delegációjából kiszivárgó hírek szerint egyes szocialisták az SZDSZ-utód, Fodor vezette Liberálisok pártját is szívesebben látná a szövetségben, mint a Párbeszéd Magyarországért politikusait. Az elemző szerint ez nem meglepő, Jávorék ugyanis még az LMP padsoraiból a múlt pártjának nevezték az MSZP-t, és maximum részleges megállapodást tudtak elképzelni a szocialistákkal, közös listát semmiképp. Juhász megérti Bajnaiék aggályait is, egyelőre ugyanis nem lehet pontosan meghatározni, mennyi szavazatot veszítene az összefogás, ha a korábban többször kormányon lévő Mesterházyék benne lennének.
Az előválasztást illetően Juhász kijelentette, mindazon túl, hogy külföldön általában csak párton belül zajlott le ilyen megmérettetés, sok szervezéssel és magas költségekkel járna a voksolás, és nehezen lehetne ellenőrizni, hogy kizárólag a baloldali érzelműek nyilvánítsanak véleményt.
Az MSZP az előzetesen ismertetett 35 helyett 39 egyéni választókörzetet kínált fel az Együtt 2014-nek:
Bács-Kiskun: 2. evk. (Baja)
Baranya: 3. evk. (Mohács), 4. evk. (Szigetvár)
Békés: 3. evk. (Gyula)
Borsod-Abaúj-Zemplén: 1. evk. (Miskolc)
Budapest: 1. evk. (V. ker.), 3. evk. (XII. ker.), 4. evk. (II.-III. ker.), 5. evk. (VI-VII. ker.), 13. evk. (XVI. ker.), 17. evk. (XXI. ker.), 18. evk. (XXII.ker.)
Csongrád: 2. evk. (Szeged), 3.evk. (Szentes)
Fejér: 5. evk. (Sárbogárd)
Győr-Moson-Sopron: 2. evk. (Győr), 5. evk. (Mosonmagyaróvár)
Hajdú-Bihar: 1-2. evk. (Debrecen)
Heves: 1. evk. (Eger)
Jász-Nagykun-Szolnok: 3. evk. (Karcag)
Komárom-Esztergom: 2. evk. (Esztergom)
Nógrád: 2. evk. (Balassagyarmat)
Pest: 1. evk. (Érd), 3. evk. (Szentendre), 7. evk. (Vecsés), 11. evk. (Dabas), 12. evk. (Cegléd)
Somogy: 2. evk. (Barcs), 3. evk. (Marcal)
Szabolcs-Szatmár-Bereg: 4. evk. (Vásárosnamény), 6. evk. (Nyírbátor)
Tolna: 2. evk. (Dombóvár)