„Ultimátum” Bajnaitól: az MSZP Gyurcsányékkal is leülne

Bajnaiék közvélemény-kutatás során választatnák ki a demokratikus ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjét, Mesterházyék viszont előválasztást akarnak.

2013. 08. 23. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon, aki csak saját elképzelésüket ismertette a sajtótájékoztatón, azt mondta, három fő elemből álló „gyorsító és problémamegoldó csomaggal” érkezett a megbeszélésre. Javaslatának első eleme arról szól, hogy az egyéni jelöltek kérdését válasszák el a miniszterelnök-jelöltség kérdésétől. Elképzelésük szerint a kormányfőjelöltről szóló tárgyalásoktól függetlenül az egyéni jelöltek csaknem harmadát, 35-öt az Együtt–PM adná, az MSZP pedig 71 helyet kapna, és mindkét fél támogatná a másik jelöltjeit. Bajnai Gordon hangsúlyozta, azt szeretné, ha ebben mindenképpen megállapodnának.

Listák és kutatások

A második javaslat a közös listára vonatkozott, amelyen ugyanezekből az arányokból indulnának ki. Ezt egyfajta kompenzációval lehet kismértékben módosítani, attól függően, hogy melyik fél adja a miniszterelnök-jelöltet – tette hozzá. Elképzelése utolsó része az volt, hogy a két miniszterelnök-jelöltről a demokratikus ellenzéki és a bizonytalan szavazók döntsenek. Kiemelte, hogy jelenleg egyetlen olyan ellenzéki párt sincs, amelyik önmagában bírja a győzelemhez szükséges szavazatok több mint felét. Választási győzelemre viszont csak akkor van esély, ha a rekordszámú bizonytalan szavazó nagy részét meg tudják szólítani – tette hozzá. Szavai szerint ezért nem egy-egy pártnak, hanem a kormányváltást akarók széles táborának kell közös jelöltet állítania.

Emiatt azt javasolta, hogy a két szóba jöhető miniszterelnök-jelölt, vagyis ő és Mesterházy Attila is egyszerre tartson egy rövid, körülbelül kéthetes kampányt. Ennek lezárultával két vagy három, közösen megbízott közvélemény-kutató cég azonos módszerrel elvégezne egy nagymintás vizsgálatot, és ennek végeredménye alapján dőlne el, hogy ki lesz a jelölt. Kérdésre válaszolva kifejtette, hogy habár a kampány módszertanáról nem beszéltek részletesen, de tévévitát is javasolt, mert úgy gondolja, hogy ez is segítené a választókat véleményük kialakításában. Hozzátette, feltehetően „kampányszerű kampány lesz” majd, amelynek során a tévévita mellett a két fél nagygyűléseket is tart.

Mesterházy Attila sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy pénteken „ultimátumszerű” helyzet állt elő. Délután azzal szembesült, hogy Bajnai Gordonnak olyan javaslata van, amelyet előzetesen nem említett. A forró drót „kicsit lefagyott” – fogalmazott, kiemelve azt is, hogy a sajtó előbb értesült Bajnai javaslatáról, mint ő. Az Index beszámolója szerint Bajnai a tárgyalások során azt mondta, hogy nem akarja kellemetlen helyzetbe hozni Mesterházyt, és ügyel rá, hogy első kézből hallja a javaslatát. A portál cikke szerint ekkor az MSZP elnökének titkára behozta kinyomtatva az Atv.hu-n megjelent cikket, mely a tárgyalás vége előtt, 15.01-kor jelent meg és tartalmazta Bajnai javaslatát. „Kényszerpályára tettek engem ma” – fogalmazott sajtótájékoztatóján ennek kapcsán az MSZP elnöke, hozzátéve: a saját, előválasztásos javaslatukon már hónapok óta gondolkodtak, de arra az esetre tartották fenn, ha nem sikerül dűlőre jutni az egyeztetéseken.

Az MSZP ugyanis azt javasolja együttműködő partnereinek, hogy Magyarország történetében először tartsanak előválasztásokat mind a 106 választókerületben és a miniszterelnök-jelölt személyéről is. Ez egy innováció a magyar politikában, de van rá nemzetközi példa – közölte Mesterházy. „Azt javasoljuk, hogy döntsön a nép”, éppen ezért azt kezdeményezi az MSZP országos elnökségi ülésén, hogy jelöljenek ki egy technikai előkészítő delegációt, amely kidolgozza az előválasztás részleteit. Az MSZP elnöke részletesen, megyékre lebontva ismertette pártja korábbi javaslatát, amely összesen több mint 35 választókerületet tekintett tárgyalási alapnak, és azt mondta: ezt most már múltnak tekintik. Kiemelte: az előválasztásra vonatkozó indítványuk a szavazók felrázását, motiválását, a bizonytalan szavazók politika iránti érdeklődésének felkeltését szolgálja. Ez egy erős és korrekt, a részvételi demokrácia elveit maximálisan tiszteletben tartó javaslat – hangoztatta.

Arról, hogy Bajnai Gordon hogyan reagált a felvetésre, azt mondta: „nem zárkózott el” egy ilyen megoldás elől, nem az volt a válasza, hogy nem. Bajnai Gordon szerint is az a lényeg, hogy minél több embert kérdezzenek meg – közölte. Mesterházy Attila jelezte: október közepéig mindenképpen le akarják zárni a folyamatot. Akkor az MSZP kongresszust tart, és ott kell hivatalosan „megpecsételni” ezt a dolgot. Kérdésre válaszolva azt mondta: úgy gondolja, minél többen vannak, annál nagyobb az esélyük a választások megnyerésére, és ő maga nem hisz abban, hogy külön lista esetén Bajnai Gordonék a 10 százalékos küszöböt el tudnák érni.

Szerinte ha külön lista van és nincs mellette semmilyen együttműködés, az annak a deklarálása, hogy nem tudják megnyerni a választásokat. Hozzátette: az előválasztás ugyanakkor nem zárja ki, hogy az MSZP más pártokkal is tárgyaljon. Példaként a Demokratikus Koalíciót, Fodor Gábor pártját, az MSZDP-t, valamit a civil szervezeteket említette. Megjegyezte: ha valamilyen okból nem lesz előválasztás, az MSZP hivatalosan tárgyalni kezd más pártokkal az együttműködésről. Mesterházy Attila azt ígérte, hogy biztosítanak számukra befutó helyeket az országos listán, és adnak körzeteket is nekik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.