Ismeretlenek ismét átvágtak 200 értékes szőlőtőkét Badacsonyban a svéd tulajdonú Villa Sandahl rajnairizling-ültetvényén – számolt be az Index. A borászat honlapján megjelent közlemény szerint az ügyben bejelentést tettek a rendőrségnek. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság a portál kérdésére megerősítette, hogy szeptember 6-án tettek feljelentést az ügyben. A nyomozást a Tapolcai Rendőrkapitányság folytatja rongálás vétségének megalapozott gyanúja miatt.
Egy évvel ezelőtt teljesen hasonló eset történt. 2012 augusztusában egy éjszaka leforgása alatt 1500 értékes rajnairizling-tövet vágtak el ismeretlenek. Az okozott kárt akkor 1,5 millió forintra becsülték. Az ügyben a Tapolcai Rendőrkapitányság indított nyomozást és 200 000 forint nyomravezetői díjat is kitűztek. A nyomozást végül idén február 14-én felfüggesztették, mivel az elkövetőt nem sikerült megtalálni. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság közlése szerint amennyiben az elévülési határidőn belül sikerülne megtalálni a tettest, úgy ezt az eljárást is tovább folytatják.
A Magyar Nemzetnek tavaly nyilatkozó helybéliek szerint valószínűleg soha nem derül ki, hogy kik vágták el a szőlőtőkéket Badacsony egyik legjobb dűlőjében. A megkárosított pincészet munkatársa az MNO-nak tavaly augusztusban elmondta: semmi előjele nem volt a vandálkodásnak, és kizártnak tartja azt is, hogy szakmai féltékenység áll az ügy hátterében.
A borászat honlapján megjelent közlemény szerint „ezek a tébolyult bűnözők ismételten a magyarok több mint 99 százalékának haragjával szembesülnek”. A borászat ezzel arra utalt, hogy a tavalyi vandál cselekedet után is tömegével kapott együtt érző és támogató visszajelzéseket Magyarországról.
Közleményük szerint a tavalyi eset után megkeresték őket a The Financial Times újságírói. A riporterek a cikkben eredetileg le akarták volna beszélni a befektetőket a magyarországi borászati befektetésekről, de ezt végül épp a Villa Sandahl tanácsára nem tették. A cég közleménye szerint ez is azt mutatja, milyen fontos küzdeni az ilyen pusztító bűncselekmények ellen. A cég ugyanakkor megjegyzi: „a türelmünk kezd elfogyni, mivel nem látjuk a kapcsolatot köztünk, a bűnözök és a termőterület között”.
A svéd Sandahl testvérpár által alapított Villa Sandahl Kft. a Szeremley Szabó László tulajdonában lévő területen gazdálkodik. Ennek egy részén 30 éves tőkék vannak, amelyeket még az egykori állami borgazdaság telepített. Az idős tőkék azért értékesek, mert gyökereik már mélyre nyúlnak, így jobban ellenállnak a szélsőséges időjárásnak, és több értékes, borban is visszaköszönő ásványi anyagot tudnak a talajból a szőlőbe juttatni. Az ilyen tőkékről szüretelt borok ezért jóval értékesebbek lehetnek a fiatal tőkék termésénél. Franciaországban az ilyen borokat, amelyek más szigorú előírásoknak is megfelelnek, a „vieilles vignes” (öreg tőkék) megnevezéssel különböztetik meg.
A svéd borászat korábban jelentős beruházással újította fel a területet és az öreg tőkéket. A tőkék átvágásával nem pusztul el az ültetvény, ez mégis komoly veszteséget jelent egy borászatnak, mivel a terület évekre kieshet a termelésből. Legalább három év kell ugyanis ahhoz, hogy a tőkéken az új hajtások megerősödjenek és újra teremjenek.