Kumin Ferenc a Ma reggelben ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy a nemzetközi sajtóban kiemelt témának számít az ötödik magyar alkotmánymódosítás, valamint egy cikk arról szól, a Human Rights Watch (HRW) szerint Magyarország még mindig aláássa az európai jogokat és az emberi jogok védelmét.
Szerinte azoknak, akik rendszeresen olvassák a HRW jelentéseit, nem okozott meglepetést a legfrissebb állásfoglalásuk. A Miniszterelnökség munkatársa azt mondta, ha Magyarországról van szó, a HRW következetesen rendkívül kritikus, a magyar kormány szerint túlzóan és egyoldalúan.
Hangsúlyozta, noha az ötödik alkotmánymódosítás a legtöbb megfigyelő szerint pozitív reakció a külföldi kritikákra, a HRW nem nagyon fedezett fel semmi pozitív elemet a változtatáscsomagban. A szervezet „nagy kínnal” ismer el egyetlen üdvözlendő fejleményt – a bíróságok ügyáthelyezési jogának megszüntetését –, azonban ezt a döntést is relativizálja azzal, hogy továbbra is kritizálja a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét.
A HRW ugyancsak bíráló megjegyzéseket tesz az egyházak elismerésével kapcsolatban, miközben ebben az ügyben az ötödik alkotmánymódosítás teljesen egyértelművé tette a fogalmakat, így már nagyon nehéz a szabályozásba belekötni. Nekik sikerült – tette hozzá Kumin.
A politikai hirdetésekre vonatkozó megújult szabályozással szemben szintén kritikus a HRW, holott mint mondta, annak idején ő maga személyesen is elmagyarázta a szervezet illetékesének a változtatások értelmét, célját. Ez a HRW álláspontját ismertető cikkben semmilyen módon nem tükröződik. „Pedig én tudom, hogy ők tudják, hogy mi a valódi szándéka a magyar törvényhozónak e mögött a módosítás mögött” – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Kumin az M1 műsorában kitért rá, hogy Magyarországhoz kapcsolódó pozitív kicsengésű hírek is megjelentek a napokban a nemzetközi sajtóban. A Financial Times például arról írt, hogy Dél-Koreában a helyi médiumok is felfigyeltek arra, amikor az ázsiai országban a tavalyi elnökválasztás mindkét jelöltje a modern, magyar fejlesztésű Prezi szoftvert használta kampánya során.
A Miniszterelnökség tisztségviselője hangsúlyozta, tudomása szerint a prezentációs eszközt eddig 28 millió ember szerezte be és havi egymillióval nő a felhasználók tábora. „Mi ez, ha nem egy magyar siker?” – tette fel a kérdést. Kumin hozzátette: a kormányzat mindig örül a hasonló beszámolóknak, mert – ahogy a Financial Times cikke kapcsán is – ilyenkor a végső következtetés az, hogy van egy nagyon jó magyar termék a piacon.
Ugyancsak magyar siker, hogy a Decanter World Wine Awards-on a villányi Sauska Pincészet 2009-es évjáratú Cuvée 5 elnevezésű bora nyert a 15 font feletti bordeaux-i vörösborok kategóriájában. Kumin Ferenc szerint ez a borok Oscar-díjának is tekinthető elismerés. A borok körében legmagasabban jegyzett díjat ráadásul olyan mezőnyben kapta a magyar pincészet itala, ahol a drágább névadó francia bordeaux-i borokkal kellett versenyezni. „Azt gondolom, hogy ha örülünk a magyar szoftvermérnökök sikerének, akkor legalább annyira fontos, hogy örüljünk a magyar borászok sikerének is” – fogalmazott a Ma reggelben Kumin.