420 milliárdos könnyítés

Ez lehetővé teszi, hogy január elsejével a nagyvárosok is tiszta lappal indulhassanak.

PR
2013. 12. 20. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter hangsúlyozta: 2010 óta az állam és az önkormányzatok között partnerség áll fenn a feladatelosztásban és a feladatfinanszírozásban. Hozzátette: a feladatmegosztásban profiltisztítást végeztek, elválasztották az állami és az önkormányzati feladatokat úgy, hogy a partnerség fennmaradt a felek között.

A reform második részében a finanszírozást rendezték, hiszen 2010 előtt a kormányzat egyre nagyobb mértékben adott le feladatokat az önkormányzatoknak, az ehhez szükséges forrást viszont egyre szűkítette – magyarázta Navracsics Tibor. Úgy véli, az önkormányzatoknak két lehetőségük volt: nem látják el a feladatot – ezt egyetlenegy sem választotta –, vagy hiteleket vesznek fel. Így 2010-re az önkormányzatok adóssága elérte az 1247 milliárd forintot, ami már költségvetési kockázatot jelentett, ezért döntöttek az átvállalás mellett – mondta a miniszter.

Első ütemben az ötezernél kevesebb lakosú települések teljes adósságát vállalták át, az ennél nagyobb településeknél pedig az adósság 40-70 százalékát; a konszolidáció második ütemében az állam összesen 420 milliárd forintot vállal át az önkormányzatoktól, ami lehetőséget teremt a nagyvárosok számára is, hogy januárban tiszta lappal induljanak – fejtette ki a miniszter.

Porga Gyula (Fidesz–KDNP), Veszprém polgármestere azt mondta: a béklyótól, amely eddig gúzsba kötötte az önkormányzatokat – hiszen már az európai uniós forrásokat sem tudták lehívni – az állam most megszabadította őket. Veszprém a kevésbé eladósodott önkormányzatok közé tartozott, első körben a valamivel több mint hétmilliárdos adósságának 70 százalékát vállalta át az állam, most pedig a fennmaradó 2,2 milliárd forintot – ismertette a polgármester. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy a 2014-es költségvetésben – az évi kamat és tőkefizetés megszűnése miatt – 200 millió forint szabadul fel.

Porga Gyula fontosnak tartotta, hogy a többletforrást ne működésre, hanem a helyi igényekre, közszolgáltatásokra, infrastruktúrára fordítsák, így például a fejlesztésekhez szükséges pályázati önrészekre és a helyi gazdaság erősítésére.

Az önkormányzati adósság teljes átvételével a magyar állam új helyzetet teremtett. Megbízható törlesztőként nemcsak azt az összeget fizeti ki, amelyre a pénzintézetek korábban keresztet vethettek, de akár erőpozícióba is hozhatja a devizahiteleseket a bankok tárgyalóasztalánál. Pogátsa Zoltán úgy véli, most kezdődik csak az igazán komoly tárgyalás a bankok és a kormány között. Kattintson a részletekért!

A Belügyminisztérium vizsgálja az eladósodott önkormányzati cégek helyzetét, 2014-re lesz elegendő információ arról, hogy esetükben is szükséges-e kormányzati segítség – mondta Pintér Sándor december 9-én az InfoRádióban.

 

Ezen a napon a belügyminiszter Pécsett tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a tavalyi 29,7 milliárd után Pécs fennmaradó, mintegy 14,4 milliárd forintnyi adósságát is átvállalja az állam.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.