A megkerült „családi ezüst”

A készlet megkerült darabjainak többszöröse foroghat a műkincsek feketepiacán, a Seuso-kincs azonban még így is óriási jelentőségű.

Veczán Zoltán
2014. 03. 26. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta: az egész ismert kései Római Birodalom legjelentősebb ezüstlelete a Seuso-kincs. Ugyan máshol is előkerültek nagyon komoly leletek, mégis Seuso római főember egykori ezüstholmija a legjelentősebb együttes, mind darabszámát, mind összsúlyát, mind művészi kivitelét tekintve – mutatott rá Buzinkay.

Mint ismert, a leletegyüttes nagy részét egy étkészlet darabjai képezik (néhány darabja pedig egy toalettkészlet része), elmondható tehát, hogy a lelet gyakorlatilag a gazdag római főember „családi ezüstje”. Az 1600 éves készlet persze – tette hozzá – a korabeli viszonyok alapján leginkább a mai milliárdosok ezüstjéhez, semmint a hagyományos polgári ezüst étkészlethez hasonlítható.

 

A nyilvánosság által ismert készlet 14-15 darabjánál mindenképpen többől állhatott az eredeti lelet – erősítette meg a szakember.

Ugyanakkor azt senki sem tudhatja biztosan, hogy mennyi hiányozhat még az így is páratlan kincsből; egyesek szerint akár több száz, a készlethez tartozó ezüsttárgyat is rejthetnek a széfek vagy a föld.

A lelőhely-fosztogatás nem új keletű – magyarázta Buzinkay – az ilyen jellegű haszonszerzés a Seuso-kincsek előásásakor, a hetvenes években ugyanígy működött; az alkalmi kincsvadászok fémkeresővel járták a feltételezett lelőhelyeket, a készülék pedig jelzett, hogy hol érdemes turkálni; az előásott leletek pedig a Seuso-kincshez hasonlóan kézen-közön értékesítésre kerültek – sorolta.

A műtárgyaknak ugyanis virágzó feketepiaca van – mondta –, nehéz megbecsülni a nagyságát, de egyesek szerint a fegyver- és a kábítószer-kereskedelem mellett a harmadik-negyedik legnagyobb forgalommal „büszkélkedhet”.

Itt milliárdos értékek cserélnek gazdát, így nem lenne meglepő, ha a Seuso-kincsek – a megtaláltnak többszörösét érő – maradék darabjai is ott keringenének valahol a műtárgyak illegális piacán.

Mint ismert, Orbán Viktor szerdai rendkívüli sajtótájékoztatóján jelentette be a Seuso-kincsek hazahozatalát. A miniszterelnök tájékoztatása szerint „Magyarország családi ezüstjének” visszaszerzési költsége 15 millió euró volt, az 1990-es kikiáltási ár mai értékének egyharmada.

„Ha a mienk, jobb, ha nálunk van, mintha másnál. Ezért is döntöttünk a hazahozataláról”, amely a múlt hét végén történt meg – fogalmazott Orbán Viktor, aki azt mondta: ha egy országnak van ereje és tekintélye, akkor képes visszaszerezni azt, ami az övé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.