Dávid Ibolya végül hatalmasat bukott

Szekszárdon van a legnagyobb esélye a baloldalnak arra, hogy győzzön Tolna megyében.

Kovács András
2014. 03. 31. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, amely alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk tizenhatodik részében Tolna megyét vesszük górcső alá.

Az ország dunántúli részén elterülő megyében az 1989-es választási törvény öt egyéni választókerületet állított föl. Létrejött egy szekszárdi, bonyhádi, tamási, dombóvári és paksi választókerület. A 2011-es új választási törvény a korábbi öt helyett három egyéni körzetet juttatott Tolnának. Az új szisztéma szerint létrejött egy szekszárdi, paksi és dombóvári választókerület. A legtöbb település (58 darab) a dombóvári körzethez tartozik.

 

Az 1990-es országgyűlési választás első fordulójában 63,93 százalék szavazott Tolnában, ami közel egy százalékponttal maradt el az országos aktivitástól. A megyében országos átlaga fölött szerepelt a KDNP (13,49 százalék) és az FKGP (12,89 százalék), míg az alatt az MDF (19,92 százalék) és az SZDSZ (18,57 százalék). A kereszténydemokraták a legjobban a bonyhádi (17,74 százalék), míg a kisgazdák a tamási (17,98 százalék) választókerületben szerepeltek.

A második fordulóban a megyében is érvényesült az MDF fölénye, mivel négy egyéni választókerületben sikerült az első helyet megszereznie. A bonyhádi körzetben azért tudott az SZDSZ jelöltje nyerni, mivel a KDNP és az MDF jelöltje közül egyik sem lépett vissza a másik javára, és nevető harmadikként a későbbi ellenzéki párt diadalmaskodott. Tamásiban ekkor szerzett először egyéni mandátumot Dávid Ibolya, az MDF későbbi elnöke. Az első szabad választás a későbbi kormánykoalíció sikerét hozta Tolnában.

A második szabad választás első fordulójában 66,8 százalék voksolt a megyében, ami több mint két százalékponttal volt alacsonyabb az országos aktivitásnál. Tolnában országos átlaga fölött szerepelt a KDNP (8,88 százalék) és a Fidesz (7,92 százalék), míg az alatt az MSZP (31,25 százalék) és az SZDSZ (18,07 százalék). A kereszténydemokraták ismételten a bonyhádi körzetben szerezték arányaiban a legtöbb szavazatot, a Fidesz pedig Dombóváron.

A második fordulóban az MSZP ebben a megyében is meg tudta tartani a fölényét, de a bonyhádi körzetet elveszítette. Ott az Agrárszövetség jelöltje szerezte meg a mandátumot a szavazatok 36,55 százalékával, ráadásul úgy sikerült ezt a bravúrt végrehajtani, hogy az MDF nem lépett vissza és jelöltje több mint 30 százalékot kapott. A szocialisták az öt választókerület közül csupán a dombóváriban kaptak 50 százalék fölötti támogatást a második körben. A szocialisták az MDF-hez hasonlóan simán nyertek ebben a megyében, így a tolnaiak ismét a későbbi kormánypárt mögé álltak.

1998-ban az első fordulóban 54,51 százalék szavazott Tolnában, ami közel két százalékponttal volt alacsonyabb, mint az országos aktivitás. A megyében a területi listás voksok alapján az MSZP 33,03, a Fidesz 29,61 százalékot szerzett. Az ötszázalékos küszöböt még az FKGP és az SZDSZ lépte át. A kereszténydemokraták országos bukásuk ellenére a paksi és a bonyhádi választókerületben öt százalék fölé tudtak menni  Az első fordulót követően négy választókerületben a szocialisták, míg egyben a Fidesz–MDF jelöltje állt az első helyen.

Május 24-én mind a négy körzetben sikerült fordítania a jobboldalnak, így a későbbi kormánypárt sikere totális lett a megyében. A legélesebb verseny a dombóvári választókerületben alakult ki, ahol a Fidesz–MDF jelöltje csupán 422 szavazattal tudta megverni az MSZP aspiránsát. Tamásiban Dávidnak az 1994-es sima vereséget követően megint sikerült nyernie. A harmadik országgyűlési voksolás a jobboldal kiütő sikerét hozta Tolnában, és ezzel a megye ismételten a későbbi kormánykoalíció mellé állt.

Tizenkét évvel ezelőtt az első fordulóban 68,53 százalék voksolt Tolnában, ami több mint egy százalékponttal maradt el az országos aktivitástól. A területi listás voksok alapján az országos trendtől eltérően a Fidesz–MDF a szavazatok 44,17 százalékával nyert, míg az MSZP 41,02 százalékot szerzett. Az ötszázalékos küszöböt rajtuk kívül még az SZDSZ lépte át a megyében. Az első fordulót követően három helyen az MSZP, míg két kerületben a Fidesz–MDF állt az első helyen.

Április 21-én két körzetben tudott fordítani a jobboldal. A legszorosabb eredmény a dombóvári kerületben született, ahol a szocialisták jelöltje csupán 271 szavazattal előzte meg a Fidesz–MDF politikusát. Ezt követte a szekszárdi választókerület, ahol Braun Márton, a Fidesz–MDF jelöltje 642 szavazattal előzte meg Kocsis Imre Antalt, a város SZDSZ-es polgármesterét. A 2002-es országgyűlési választáson először született az országos trenddel szembeni eredmény Tolnában. Ráadásul a jobboldal csupán egy választókerületet (Dombóvár) veszített el 1998-hoz képest.

2006-ban az első fordulóban 66,6 százalék szavazott Tolnában, ami több mint egy százalékponttal volt alacsonyabb, mint az országos részvétel. A Fidesz–KDNP a területi listás szavazatok alapján növelte előnyét a négy évvel korábbi voksoláshoz képest, mivel 46,62 százalékot szerzett, míg az MSZP csak 40,51 százalékot. Rajtuk kívül csak az MDF lépte át az ötszázalékos küszöböt. A megye történetében először az első fordulóban érvényes és eredményes volt a választás a bonyhádi körzetben, mivel a Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 53,37 százalékát szerezte meg.

A második forduló előtt három körzetben a Fidesz–KDNP jelöltje, míg egyben az MSZP politikusa vezetett. Április 23-án nem változtak az erőviszonyok, így 2002-höz hasonlóan ismételten a jobboldal nyert 4-1 arányban. A második forduló legnagyobb bukását Dávid Ibolya volt kénytelen elkönyvelni, mivel a tamási körzetben még az öt százalékot sem érte el, ami annak fényében tekinthető nagyon rossz eredménynek, hogy háromszor is nyert ebben a kerületben. Nyolc évvel ezelőtt ismételten az országos trenddel szemben menetelt Tolna és utasították el nagy többséggel a gyurcsányi politikát.

A négy évvel ezelőtti parlamenti választás a Dunántúl többi részéhez hasonlóan Tolnában is az MSZP totális vereségét hozta. Az akkori kormánypárt csupán a szekszárdi és a dombóvári választókerületben tudott 20 százalék fölé kerülni, míg a Fidesz–KDNP három körzetben is 60 százalék fölötti listás eredményt ért el. Éppen ezért nem volt meglepő, hogy az összes egyéni körzetben már az első fordulóban eldőlt a verseny. A Jobbik szereplése Tolnában is messze elmaradt a keleti megyékben látotthoz.

Az elmúlt évtizedek országgyűlési választásai alapján Tolna inkább számít jobboldali megyének, bár a baloldal azért erősebb, mint például Bács-Kiskunban. Az 1990-es években az FKGP és a KDNP szerepelt nagyon jól, amelynek a szavazóit az MDF mellett a 2000-es évekre a Fidesz egyesíteni tudta magában. A megyén belül a szocialisták legerősebb bázisai a szekszárdi és dombóvári körzetek voltak, de a jobboldal ott is többször győzni tudott.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–2010-es eredmények alapján próbáljuk felvázolni, amely természetesen nem lehet teljes körű. A 2014-es voksoláson a mostani kormánypártok a legbiztosabbra az új paksi körzetben mehetnek, ahol óriási meglepésnek számítana, ha a balliberális erők mandátumot tudnának szerezni. A dombóvári körzet teljes mértékben billegőnek számít, de minimális jobboldali fölény érvényesült 2002-ben és 2006-ban is.  

A baloldal, ha a legjobb formáját hozza, akkor nagyon jó esélye van a szekszárdi körzet megnyerésére. Ehhez elsősorban az kell, hogy az összes kormányváltó szavazó menjen el voksolni és sorakozzon föl a baloldali jelölt mögé. Ha ez nem történik meg, akkor a Fidesz–KDNP is megszerezheti a körzetet, de egyáltalán nincsen könnyű helyzetben. A papírforma alapján 2-1-es kormánypárti győzelem várható Tolnában.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.