A Csongrád megyei napilapban kedden megjelent interjúban a politikus úgy fogalmazott, hogy „fekete hónap elé néznek a szolgáltatók”. 2014 után az a fő kérdés, hogy miként lehet a tartósan alacsony áram- és gázárat biztosítani Magyarországon – mondta. „Garantáljuk, hogy a lakossági szolgáltatásoknál nem lesz helye a profitnak” – tette hozzá.
Az államtitkár közölte, a kormány kész minden áram- és gázszolgáltatóval korrekt tárgyalásokat folytatni arról, hogy miként tudják átadni érdekeltségeiket, elhagyni az országot. Jelenleg is folynak ilyen tárgyalások – tudatta a politikus, hangsúlyozva: akármelyik céget is veszi át az állam, minden munkavállalóra igényt tart majd. „A szolgáltatás színvonalát nem akarjuk csökkenteni, csak a kivett pénz mennyiségét” – mondta.
Az áprilisi választás tétjével kapcsolatban Lázár János kifejtette, bár nem teljesen elégedett, tiszta lelkiismerettel állnak a választók elé. Készen vannak az új struktúrák, minőségjavításra kell az újabb négy év – fogalmazott a politikus.
„Az állam szempontjából sok területen – például az egészségügy, oktatás – félmunkát végeztünk. Hiába van például Klebelsberg-központ, amíg a magyar oktatás nemzetközi összehasonlításban romló eredményeket mutat, nem vagyok nyugodt” – mondta az államtitkár, leszögezve: „Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy sikeressé tegyük az országot. A Fidesznél csak a Fidesz a jobb.”
A mérőórákkal kapcsolatban felmerülő összes költséget a szolgáltatóknak kell ezentúl állniuk – jelentette be a kormány múlt szerdán. A lépést azzal magyarázták, hogy ezek az órák a szolgáltatók tulajdonában vannak, a kormányszóvivő megfogalmazása szerint tehát abszurd, hogy a fogyasztók fizetik a költségeket. A rezsicsökkentésért felelős munkacsoport már szerdán megkezdte a döntés jogszabályi hátterének kialakítását. Németh Szilárd szerint a „lehető leggyorsabban” szeretnének ennek a végére jutni, és szükség esetén rendkívüli országgyűlési ülést is kezdeményeznek.
Az energiacégek szeretnék a rezsicsökkentés miatt kiesett extraprofitjukat pótolni – véli a Fidesz szakpolitikusa. Németh Szilárd azt mondta, a kormánytöbbség minden eszközt meg fog ragadni, hogy ehhez a pénzhez ne juthassanak hozzá.
Totális támadásra készülnek?
Az Európai Bizottság kétoldalú egyeztetéseket javasol a központi árszabályozás fokozatos kivezetéséről azoknak a tagállamoknak, így Magyarországnak is, amelyek jelenleg is alkalmazzák ezt a gyakorlatot.