Az előző három év bebizonyította, hogy konzultációkon alapuló döntéseket hozott a kabinet – kezdte a sajtótájékoztatót a kormányszóvivő. Giró-Szász András hangsúlyozta, több mint száz rezsifórumon összegezték és rendszerezték a tapasztalatokat. Elmondása szerint ezt követően tárgyaltak az alapdíjakról, fejlesztésekről, számlázással, valamint a szolgáltatások ki- és visszakapcsolásával kapcsolatos problémákról. Giró-Szász az eddigi helyzetet abszurdnak nevezte, amelyet ahhoz hasonlított, mint ha a hentesnél a vásárlónak kellene kifizetnie a mérleget.
A kormány szerdai ülésén elrendelte a Főgáz teljes fogyasztóvédelmi átvilágítását, amelyet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság közösen végez el – jelentette be Németh Szilárd. Jelezte, a Főgáz 49 százalékának az állam, 51 százalékának pedig a Fővárosi Önkormányzat a tulajdonosa. A kormány úgy döntött, hogy „épp itt az ideje megmutatni” egy ilyen 100 százalékban közösségi tulajdonban lévő szolgáltatónál, hogy minden tekintetben, minden körülmények között betartják az összes fogyasztóvédelmi szabályt és törvényt, és jóhiszeműen járnak el a fogyasztókkal szemben – közölte Németh Szilárd. Kiemelte, Orbán Viktor miniszterelnök teljes fogyasztóvédelmi átvilágítást rendelt el, „a Főgáznál itt az ideje, hogy a tulajdonosi befolyást is latba véve rendet tegyünk”.
Németh Szilárd közlése szerint a kormány a mérőórákkal kapcsolatos összes költség szolgáltatókra terheléséről döntött. Németh Szilárd munkacsoportja még a nap folyamán megkezdi a mérőórákkal kapcsolatos költségek szolgáltatókra terheléséhez szükséges jogszabályi háttér kidolgozását. Beszámolt arról is, hogy ha szükséges, összehívják az Országgyűlés rendkívüli ülését, de lehetséges, hogy enélkül is megoldható a változtatás. Mint mondta, az intézkedés minden típusú mérőórát érintene, és a lehető leggyorsabban kívánják bevezetni azt. Ez a kormány álláspontja szerint tulajdonjogi probléma, hiszen ha a mérőóra a szolgáltató tulajdona, akkor „miért kell érte fizetnie a fogyasztónak” – fogalmazott Németh Szilárd.
A rezsicsökkentési munkacsoport vezetője elmondta: a két konkrét azonnali döntésen kívül négy másik területen további számítások elvégzéséről, információk beszerzéséről döntött a kormány. Ilyen a „köbméter versus kilojoule probléma”, az alapdíjak kérdése, a fejlesztések és a kikapcsolás-visszakapcsolás kérdésköre. Ezekben a témakörökben további vizsgálatokat rendelt el a kormány, és valószínűleg fogyasztóvédelmi lépésekre lesz szükség. Miért kell hőérték alapján fizetni a számlát? – tette fel a kérdést a politikus. „Aki nem vételez gázt és vizet, továbbra is alapdíjat fizet, ezt többen sérelmezték, ezt a kérdést is vizsgálni fogja a kormány” – szögezte le.
A kormányszóvivő hozzátette: a négy témában további vizsgálatokra kérte fel az energiahivatalt és az illetékes szerveket a kormány. Ezek azért szükségesek - mondta -, hogy még megalapozottabb, még hatásosabb, a fogyasztók számára még kedvezőbb döntést hozhassanak.
Giró-Szász András azt is bejelentette: szigorú és teljes kivizsgálást rendelt el a kormány szerdán a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál (MEKH) az Elmű-Émász előre hozott éves közgyűlésével kapcsolatban is.
A Napi Gazdaság múlt kedden írt arról, hogy váratlanul korán, március 21-én tartja közgyűlését az Elmű-Émász, és egyes vélemények szerint a korai időponttal biztosíthatja a két áramszolgáltató, hogy április elejéig, a választásig kifizethesse osztalékát. Az ügyben a MEKH előre hozott adatbekérést kezdeményezett a Budapesti Elektromos Művek (Elmű) Nyrt.-nél és az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) Nyrt.-nél.
Giró-Szász András kormányszóvivő a sajtótájékoztatót úgy zárta, a karbantartásra és fejlesztésekre félretett tartalékokból a szolgáltatók nem fizethetnek osztalékot.
Németh Szilárd nem tud arról, hogy közeli munkatársai bármilyen céget hoztak volna létre – válaszolta a képviselő arra a sajtóhírre vonatkozó kérdésre, miszerint kollégái fogyasztóvédelmi referensek képzésére szakosodott vállalkozást indítottak volna akkor, amikor annak részletei bekerültek a fogyasztóvédelmi törvénybe. Hozzátette: a referensekkel kapcsolatos passzus nem azért született, hogy az "valakinek zsíros üzletet hozzon". A politikus szerint személyén keresztül próbálják lejáratni a rezsicsökkentést.
A kormány szerdai ülésén határozott lépéseket fog tenni az energiafogyasztók, a lakosság érdekében – jelentette ki Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár kedden Gyulán egy sajtótájékoztatón, kérdésre válaszolva. Lázár a szerdai kormányülésre utalva reményét fejezte ki, hogy a szerda nem a gáz- és az energiaszolgáltatók napja lesz.
A harmadik rezsicsökkentés készpénznek vehető, és további rezsicsökkentések is lesznek – ezt már Orbán Viktor mondta a Hatvan TV Kommentár című magazinjában. A Hatvan Online-on olvasható beszámoló szerint a miniszterelnök közölte: a lakosság által a 110 rezsifórumon megfogalmazott javaslatokat ültetik át a gyakorlatba. A cél, hogy a következő négy évben Magyarországon legyen a legolcsóbb egész Európában a villamos energia a lakosság és a vállalkozások számára, mert csak így tud a gazdaság versenyképes lenni.
Az energiacégek szeretnék a rezsicsökkentés miatt kiesett extraprofitjukat pótolni – véli a Fidesz szakpolitikusa. Németh Szilárd azt mondta, a kormánytöbbség minden eszközt meg fog ragadni, hogy ehhez a pénzhez ne juthassanak hozzá.
Totális támadásra készülnek?
Az Európai Bizottság kétoldalú egyeztetéseket javasol a központi árszabályozás fokozatos kivezetéséről azoknak a tagállamoknak, így Magyarországnak is, amelyek jelenleg is alkalmazzák ezt a gyakorlatot – közölte az MTI-vel egy bizottsági forrás.