Totális támadásra készülnek a rezsicsökkentés ellen?

Brüsszelnek nagyon szúrja a szemét a magyar rezsicsökkentés, de egyelőre nincs eljárás.

MNO
2014. 02. 20. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nincs új fejlemény. Magyarországgal még nem kezdődött meg a kétoldalú konzultáció” – tudatta egy név nélkül nyilatkozó tisztviselő, aki felidézte, hogy Günther Oettinger energiaügyi biztos tavaly levélben fordult az érintett országok kormányaihoz, amelyben amellett érvel, hogy a hatósági árak nem biztosítják a megfelelő befektetési szintet a szektorban, és ennek árát hosszabb távon vagy a fogyasztók, vagy az adózók fizetik meg. A biztos júniusi levelére a magyar hatóságok válaszoltak, s megerősítették, hogy az árszabályozás fenntartását továbbra is szükségesnek tartják – közölte az ügyet ismerő uniós tisztviselő.

Jelenleg 17 olyan uniós tagállam van, amelyben a földgáz, az elektromos áram vagy mindkettő kiskereskedelmi árát központilag határozzák meg, közülük többen már kötelezettséget vállaltak az árszabályozás kivezetésére. A bizottság például azokban az országokban tartja elfogadhatónak a tartós árszabályozást, amelyek piaca túl kicsi ahhoz, hogy érdemi verseny alakuljon ki, mint például Málta vagy Ciprus.

Az Europolitics uniós ügyekkel foglalkozó hírportál korábban arról számolt be, hogy a bizottság energiapolitikai igazgatója, Mechthild Wörsdörfer egy konferencián arról beszélt, hogy a bizottság már megkezdte az egyeztetéseket az árszabályozást alkalmazó országokkal, valamint, hogy a bizottság akár kötelezettségszegési eljárást is kész indítani ezekben az ügyekben, és ha kell, az Európai Bíróságra viszi a kérdést.

Januárban hasonlóan fogalmazott a bizottság energiaügyi főigazgatóságának belső energiapiacért felelős igazgatója, Klaus-Dieter Borchardt is, aki arról beszélt, hogy ha a kétoldalú egyeztetések során nem sikerül mindkét fél számára elfogadható megállapodásra jutni az árak liberalizációjáról, akkor azt Brüsszel jogi eljárások útján fogja kikényszeríteni – emlékeztet a Europolitics.

Legutóbb Rogán Antal jelentette be székesfehérvári rezsifórumán, hogy Brüsszel újabb támadást indít a rezsimérséklés ellen: értesülések szerint az EU illetékesei eljárást készülnek indítani azon országok ellen, amelyek szabályozzák a rezsiköltségeket. Úgy vélekedett, nemcsak a magyar parlamentnek és a kormánynak, hanem a magyar választóknak is meg kell erősíteniük, hogy akarják és megvédik a rezsicsökkentést. A frakcióvezető kérdésére elmondta: az Európai Unióban semmi nem tiltja, hogy szabályozható legyen a víz, a gáz vagy a villany ára. Szerinte Magyarországon erre szükség is volt, mert a fizetésekhez viszonyítva hazánkban volt a legmagasabb a gáz és a villamos energia ára.

Brüsszelnek hamar, már szinte az indulásakor célkeresztjébe került a rezsicsökkentés. Több éve – a szocialista kormányok alatt – felhalmozott adósságok miatt zajlott hazánk ellen a túlzottdeficit-eljárás, és akkor sem szüntették ezt meg, amikor már 2011 óta minden évben 3 százalék alá szorította a hiányt a kormány, sőt az 1,9 százalékos deficittel még a hetedik legalacsonyabb hiányszámot is sikerült elérni az EU-ban. Rogán Antal ezt nevezte az Országgyűlésben rezsieljárásnak. A Fidesz frakcióvezetője beszédében emlékeztetett: ennek oka, hogy az EU nem nézi jó szemmel, hogy Magyarországon nincsenek megszorítások, „nem engedünk a rezsicsökkentésből, nem növeljük a magánszemélyek, a kis- és középvállalkozások adóterheit sem, az adómentes és nettó emelt nyugdíjról már szinte nem is beszélve”.

A rezsieljárásban persze komoly szerepe volt az MSZP-nek is: Mesterházy Attila például az EU központjában találkozott az Európai Bizottság több alelnökével és tagjával, Neelie Kroesszal, Maros Sefcoviccsal, Michel Barnier-vel, Andor Lászlóval, Johannes Hahnnal és Stefan Fülével, valamint Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével és Hannes Swobodával, az európai szocialisták képviselőcsoportjának vezetőjével is. A szocialisták Brüsszelben kétnapos elnökségi ülést is tartottak, Mesterházy pedig arról beszélt itt, hogy a „kormányváltás után le fogják bontani, atomjaira fogják zúzni az Orbán-rendszer minden elemét”. Bajnai Gordon, az Együtt–PM Szövetség vezetője is Brüsszelben tartott sajtótájékoztatót akkoriban. A kormánypárt közleményben emlékeztetett: „a baloldal hazug és alaptalan hadjáratot folytatott és folytat az ország ellen a médiatörvény, az alaptörvény ürügyén, a bankadó bevezetése és a rezsicsökkentés miatt”.

Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója egy másik lehetséges aspektusát vázolta fel a rezsieljárásnak, amely szerinte ahhoz a széles körű európai baloldali lejárató kampányhoz hasonlít, mint amit a bankadó bevezetésekor gerjesztettek. Elmondta azt is, hogy az elmúlt 18 évben szinte a teljes energiaszektort privatizálták, most azért van a „sikítás”, mert a profit már nem akkora, s a kivitt haszon egy része a kormány intézkedéseinek köszönhetően már itt marad a magyar embereknek.

A nagyobbik kormánypárt aláírásgyűjtésbe is kezdett, hogy megvédje a rezsicsökkentést, ennek során több mint kétmillió szignót tudott felmutatni. Március 15-én Orbán Viktor nem jött haza Brüsszelből a nemzeti ünnepre, mivel fogalmazása szerint „a rezsicsökkentés, a gazdasági átalakítások és az alkotmánymódosítás miatt támadások érték Magyarországot”. Hozzátette: nem akarta azt a látszatot kelteni, hogy megfutamodik a viták elől. „Úgy gondoltam, akkor teszem a legtöbbet a hazámért [ ], ha csütörtökön és pénteken itt vagyok” – fogalmazott.

Az aláírásgyűjtéseket követően a rezsicsökkentés megvédéséről szóló nyilatkozatot fogadott el az Országgyűlés. Ebben leszögezték: elvárják, hogy az unió tartsa tiszteletben Magyarország szuverenitását és két és fél millió választópolgár akaratát. A dokumentum szerint Brüsszel a közszolgáltatók érdekében nyíltan támadja a rezsicsökkentést, és nyomást gyakorol az országra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.