Végtelenül elfogult, korrekt szakmai vitára alkalmatlan, jogi köntösbe bújtatott politikai vádiratnak tartja a Fidesz a jogállamiság magyarországi helyzetével foglalkozó jelentéstervezetet, amelyet Rui Tavares portugál zöldpárti politikus terjesztett kedden az Európai Parlament illetékes szakbizottsága elé.
Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Magyarországgal szembeni nemzetközi támadások politikai célzatúak, és akkor erősödtek fel, amikor a kormány bejelentette a rezsicsökkentést. Ennek alapján úgy fogalmazott, Magyarország ellen valójában nem demokrácia- vagy túlzottdeficit-eljárás, hanem rezsieljárás zajlik, arra akarják kényszeríteni az országot, vonja vissza a rezsicsökkentést, és a bankok, valamint a nagyvállalatok adóztatása helyett nyugdíjakat, családtámogatásokat csökkentsen a kabinet, és emelje meg a személyi jövedelemadó mértékét.
A jelentésben megfogalmazott ajánlások nem európai uniós hatáskörökre vonatkoznak – mondta el az MTI-nek a kormány EU-ügyi államtitkára, Győri Enikő. Mint mondta, „a kommunista pártból indult”, jelenleg zöldpárti EP-képviselő „úgy gondolja, vissza kellene csinálni mindent, ami az elmúlt három évben Magyarországon történt egy demokratikusan megválasztott parlament és kormány által”. Kijelentette: a magyar kormány részletesen, adatokkal és tényekkel alátámasztva meg fog cáfolni a jelentéstervezetben szereplő „minden egyes ténybeli tévedést és ferdítést”.
Ezt kényszerítették ki Görögországban, Portugáliában, Írországban, Cipruson, Spanyolországban, Olaszországban és Romániában – sorolta, hozzátéve: csak az az ország kap türelmet Brüsszeltől, amely a megszorítások útját járja, Magyarország azonban nem akar erre az útra lépni, már csak azért sem, mert az az Európai Unió más tagállamaiban sem sikeres. A politikus összegzése szerint Brüsszel a bankok és a nagyvállalatok érdekeit érvényesíti.
A politikus egyúttal több kérdést is feltett a szerdán Brüsszelben tartózkodó Mesterházy Attila MSZP-elnöknek, például azt, hogy a szocialisták mit és kit képviseltek Brüsszelben, kiálltak-e a rezsicsökkentés mellett, kérték-e, hogy szüntessék meg a rezsicsökkentés miatt indított eljárásokat, valamint az MSZP-s kormányzás miatt indított túlzottdeficit-eljárást.
Gulyás Gergely, a Fidesz szakpolitikusa a tájékoztatón azt mondta, a portugál jelentéstevő tervezete a Magyarországgal szembeni kettős mérce eddigi legnyilvánvalóbb bizonyítéka, hemzseg a tárgyi tévedésektől, ellentétes a közösségi joggal, és módosító indítványokkal sem javítható.
Szavai szerint jól látható, hogy a jelentéstervezettel az Európai Parlament szocialistái, zöldpárti és liberális képviselői a szélsőbaloldallal együttműködve megkezdték EP-választási kampányukat, a Fidesz így felkészült arra, hogy a választásokig hátralévő egy évben a nemzetközi baloldal mindent megtesz „itthoni elvtársaik” megsegítéséért.
Megjegyezte, e politikai erőknek együtt többségük van az EP-ben, ezért bármilyen, Magyarországra nézve alaptalan állításokat tartalmazó határozatot is el tudnak fogadni.
A portugál politikus által ismertetett dokumentum meg sem említi, hogy ebben a törvényhozási ciklusban az Alkotmánybíróság hatáskörével kapcsolatos legnagyobb változás az volt, hogy bevezették az alkotmányjogi panaszt, amelynek következtében az Ab nemcsak a törvényhozói és végrehajtói, hanem a bírói hatalmi ágat is ellenőrizheti – fejtette ki álláspontját Gulyás Gergely, hozzáfűzve: a jelentéstervezet aggódik az Ab-ítéletek hatályon kívül helyezése miatt, miközben meg sem említi, hogy a testület húszéves gyakorlata szerint soha nem vizsgálhatott alkotmánymódosítást.
Az alaptörvény negyedik módosításának nagy része összhangban áll vagy összeegyeztethető az európai normákkal és standardokkal, és néhány része támadható – derült ki a Martonyi János külügyminiszter által felkért külföldi szakértők jelentésének összegzéséből.
A Fidesz EP-képviselőcsoportja nem fogadja el a Tavares-jelentést. A dokumentum precedens nélküli, balliberális politikai ultimátum, amely direkt utasításokat ad a magyarok által választott Országgyűlés számára, az országot pedig tulajdonképpen nemzetközi gyámság alá helyezné. Ez az eljárás példátlan, és szembemegy az Európai Unió alapvető elveivel. Az MSZP elégedett.
Az előterjesztés nincs tekintettel arra sem – folytatta –, hogy a médiatörvényt mind az Európai Bizottság, mind pedig az Európa Tanács vizsgálta, a magyar parlament pedig e kritikáknak megfelelően módosította a jogszabályt.
„A jelentéstevőnek láthatóan fogalma sincs arról, hogy Magyarországnak milyen alkotmányos szabályai és hagyományai vannak a rendszerváltozás óta, ezért kritizálja a kétharmados többséggel elfogadandó törvények magas számát”, elfeledkezve arról, hogy az új alaptörvény nem növelte, hanem 28-ról 26-ra csökkentette a kétharmados szabályozású területek számát – mondta a fideszes politikus.
A jelentéstervezet valótlanságai közé sorolta továbbá, hogy a magyar alkotmányozás csak egy hónap lett volna, ugyanis több mint tíz hónapig tartott. A dokumentum nem tesz említést arról sem, hogy több uniós tagállamban egyáltalán nem létezik alkotmánybíróság, ahogyan arról sem, hogy az egyházi státus megadásáról több tagországban is a törvényhozás dönt – hívta fel a figyelmet Gulyás Gergely.
Az MSZP európai parlamenti képviselői azt a feladatot kapták, hogy lépjenek fel minden olyan tervezett uniós intézkedés ellen, amely szankcióval sújtaná Magyarországot – közölte szerdán Brüsszelben újságírókkal Mesterházy Attila pártelnök. Elmondta, hogy a magyar szocialista EP-képviselők a jelenlegi formájában nem szavaznák meg a jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló, erősen elmarasztaló tartalmú előterjesztést. Az MSZP elnöke – mint közölte – Martin Schulznak, az EP német szociáldemokrata párti elnökének, valamint Hannes Swobodának, a szocialista frakció osztrák vezetőjének is elmondta, hogy ellenezne bármilyen Magyarország elleni intézkedést.
Újságírói kérdésre válaszolva Mesterházy Attila megerősítette: pártja azt szeretné, ha Magyarország kikerülhetne az uniós túlzottdeficit-eljárás hatálya alól. Magának a Tavares-jelentésnek a tartalmáról azonban – amelynek az a fő megállapítása, hogy Magyarország az elmúlt időszak alkotmányos változásaival eltávolodott az uniós alapértékektől – azt mondta, hogy „az Orbán-rendszerről szól”, amelynek működése a szocialisták szerint sem egyeztethető össze az európai értékekkel. Az MSZP-elnök úgy fogalmazott, hogy a kormányváltás után le fogják bontani, „atomjaira fogják zúzni” az Orbán-rendszer minden elemét. A szocialista párt elnöksége az unió fővárosában tartott kétnapos kihelyezett ülést, most első alkalommal.
Április közepén ismét „magyar napot” tartottak az Európai Parlamentben, egyebek között az alaptörvény negyedik módosításának apropóján. Viviane Reding uniós biztos Magyarországgal kapcsolatban úgy fogalmazott: „a helyzet megoldására ott van a 7-es cikkely a kezünkben, igaz, ez atombomba”.
Mint ismert, Orbán Viktor kétnapos spanyolországi útján arról beszélt, a magyar kormány várja a negyedik alkotmánymódosítás európai bizottsági vizsgálatának befejezését, és azt követően készen áll a kérdések megvitatására. A hazánkról szóló vélemények kapcsán később azt mondta: „nagyon sok a nehezen érthető és a nemzetközi sajtóban gyakran félreértelmezett körülmény”.