Az MKSZ 26., siófoki kongresszusának nyitónapján kiadott dokumentumban a szövetség tíz pontban foglalta össze üzenetét a kórházak, az egészségügyben dolgozók és a döntéshozók felé.
A kormány négy év alatt nem tudott mindent megadni, amit szeretett volna, de nagyon sokat tett a rászorulókért, az elmúlt négy év az építkezés időszaka volt a szociális ágazatban, és reméli, hogy a megkezdett építkezés folytatódhat – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter korábban. A kormány nagyrabecsülését a szociális ágazatban dolgozók iránt kifejezi az az illetménykiegészítés, amelyet ebben az esztendőben már az életpályamodell részeként élvezhetnek – mondta.
Kövér László házelnök pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy háromszázmilliárd forintot meghaladó értékű fejlesztés történik az egészségügyi intézményekben, és csaknem 400 uniós fejlesztési program zajlik vagy már be is fejeződött az ország különböző pontjain.
A szövetség egyebek között szükségesnek látja az egészségügyi életpályamodell kidolgozását, az egészségügyi dolgozókat érő atrocitások visszaszorítását, valamint úgy véli, hogy a kórházak méltányos finanszírozásához elengedhetetlen a díjtételek emelése, az átfogó súlyszámrevízió és a feladatarányos finanszírozási keretek kialakítása.
Mint írják, az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése további források bevonásával képzelhető el, átfogó energiaracionalizálási programmal, a központi régió intézményeinek felzárkóztatásával és az amortizáció rendszerszerű pótlásával. Meggyőződésük továbbá, hogy a kórházak többletbevételhez juthatnak piaci alapon is, ezért fontosnak tartják a térítés ellenében végzett egészségügyi szolgáltatások bevezetésének lehetőségét az állami fenntartású intézményekben, a fizetős betegek ellátásának elkülönítésével a hazai biztosított betegekétől.
A Magyar Kórházszövetség szorgalmazza a szerkezetátalakítás, a kapacitásszabályozás és betegútmenedzsment térségi ellátásra épülő rendszerének továbbfejlesztését a megkezdett irányban a lakosság közeli járóbeteg-, rehabilitációs és krónikus ellátások erősítésével.
Kifejtették, a szövetség elkötelezett a betegközpontú ellátás mellett, ezért támogatja a minőségügyi akkreditációs rendszer bevezetését, a betegbiztonság javítására irányuló programok működtetését, a betegek várakozási idejének csökkentését a meglévő erőforrások mellett is az ellátási folyamatok jobb szervezésével, valamint támogatja és segíti a megkezdett népegészségügyi intézkedések megvalósulását.
A kórházszövetség megkerülhetetlennek tartja az egészségügyi ellátókat összekötő biztonságos informatikai rendszer működtetését, amelynek eredményeként tiszta, átlátható betegutak jöhetnek létre, csökkentve az adminisztrációs terheket – olvasható a dokumentumban.