Életpályamodell: egyeztetés kezdődik

A felek közötti konzultáció a hosszú távú fenntarthatóságot szolgálja. Több mint kilencvenezer ember érintett.

NT
2014. 01. 13. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soltész Miklós elmondta, a munkacsoport feladata lesz egy olyan javaslat kidolgozása, ami biztosítja a két területen – a gyermekvédelemi és a szociális ágazatban – dolgozók életpályamodelljének hosszú távú fenntarthatóságát.

Emlékeztetett arra a korábbi kormányzati döntésre, miszerint az életpályamodell részeként a területen dolgozók márciusban – januárig visszamenőleg – ágazati bérpótlékot kapnak, ennek összege havonta bruttó 6–17 ezer forintot jelent az érintetteknek. A pótlék nagyon sok területet fed le, az intézése pedig nagyon bonyolult.

Az államtitkár elmondta, Balog Zoltán miniszter kezdeményezésére ő hívta össze a munkacsoport alakuló ülését.
Közölte, a meghívottak között van a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesülete, a Magyar Bölcsődék Egyesülete, az Ágota Alapítvány, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, illetve az egyházak és a Megyei Jogú Városok Szövetsége egy-egy képviselője.
Jelezte: terveik szerint a testületbe később meghívást kap még sok más szervezet és fenntartó, akik segíteni tudnak a munkában.

A két területet érintő eddigi kormányzati eredményeket felidézve azt mondta, 2010-ben és 2011-ben a nehéz gazdasági helyzet ellenére is sikerült megőrizni a normatívák összegét az alap- és a szakellátásban, míg az azt követő években, így idén is több területen már növelni tudták a forrásokat. Közölte azt is, már naprakész a taj-alapú nyilvántartási rendszer. Ebben lehet követni, hogy az alap- és a szakellátási intézményeknél kiket gondoznak, ápolnak, illetve hogy a szolgáltatók kik után kapják a finanszírozást.

A cél az, hogy 2014-től 12 év alatti gyermek ne kerüljön gyermekotthonba, az ott élők közül pedig folyamatosan nevelőszülőkhöz adjanak ki gyermekeket – fogalmazta meg az államtitkár korábban a 180 percben. Ezeknek a gyerekeknek a családközeli ellátás nyújthat hosszú távú segítséget – tette hozzá akkor.

Ismert, a kormány 9,2 milliárd forintot különített el az ágazati béremelésre. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter az intézkedés bejelentésekor azt mondta, hogy a szociális szférát érintő életpályamodellt kell kidolgozniuk, annak első lépése a béremelés. Ez összesen mintegy 73 ezer szakdolgozót és körülbelül 20 ezer technikai munkatársat jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.