Elutasították a Sláger Rádió keresetét

A kérelmet 2011 decemberében nyújtották be a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához.

MNO
2014. 04. 17. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kommüniké emlékeztet: a Sláger Rádió befektetői 2011 decemberében nyújtották be választottbírósági kérelmüket a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához (ICSID). A tulajdonosok szerint Magyarország 2009-ben az országos kereskedelmi rádiós műsor-szolgáltatási jogra vonatkozó pályázat lebonyolításával és az abban hozott döntéssel megsértette a Hollandiával, Svájccal és Luxemburggal kötött kétoldalú beruházásvédelmi egyezményeket. A felperes 83,3 millió USD (jelenlegi árfolyamon mintegy 18 milliárd forint) összegű kártérítésre tartott volna igényt.

Magyarország 2013 májusában kérte az eljárás joghatósági és érdemi szakaszra történő elválasztását. A választottbíróság tavaly júniusban helyt adott a kérelemnek, és az eljárást a magyar kifogás eldöntéséig az ügy érdemében felfüggesztette. Az alperesi érvelés szerint a Sláger Rádiónak a pályázat idején nem volt joga előnyben részesítéshez pusztán amiatt, mert már korábban is az adott frekvencián működött (úgynevezett „inkumbens kedvezmény”). Így a felperesek sem állíthatják, hogy ezt az állítólagos jogot Magyarország kisajátította volna, amikor nem biztosított előnyt a pályázat kiírásakor és annak elbírálása során. A Sláger Rádiónak nem volt olyan, speciálisan a személyéhez kötődő joga sem, amelyet Magyarország kisajátíthatott volna.

Az ICSID 2014. április 16-án kézbesítette a joghatóság kérdésében hozott döntését. A bíróság ebben helyt adott Magyarország valamennyi kifogásának, és a joghatóság hiányára hivatkozva elutasította a Sláger Rádió minden kereseti kérelmét. Az NFM Kommunikációs Főosztályának közleménye úgy zárul, hogy „Magyarország többedszer képviseli sikerrel álláspontját beruházásvédelmi jogvitákban, az elmúlt években az AES-Tisza Erőmű és a Dunamenti Erőmű tulajdonosai által indított eljárásokban is hazánk javára döntött az ICSID”.

A hazánkban másodikként országos lefedettségűre nőtt kereskedelmi adó 1998-ban kezdte sugárzását, és nosztalgiarádióból a könnyűzene időben igen széles spektrumát felvonultatva néhány év alatt a leghallgatottabb csatornává vált. 2009-ben nem tudta megújítani az országos frekvenciacsomagra korábban elnyert koncesszióját, így november 19-én a földi analóg sugárzás befejeződött, internetes rádióként egy éven át még üzemelt. Vezető „nevei” a Neóhoz igazoltak át. A rádió – hasonlóan a Neóhoz – nem csak a szerződésben vállalt programoktól, de a pénzügyi feltételektől is eltért.

Már a működés első három éve alatt kiderült, hogy a csomaghasználatért ígért díjat a Sláger nem tudja kitermelni, így 2001-ben a rádió felfüggesztette a koncessziós havidíj fizetését, majd egy bő évig egy petákot sem fizetett az államnak. 2002-ben az Országos Rádió- és Televízió Testület (ORTT) ezért felbontotta a szerződést. A folyamat azonban a rádió számára kedvező fordulattal zárult akkor; 70 százalékkal csökkent a rádió által kötelezően fizetendő díj, sőt a hatóság vállalta, hogy a szerződés betartása esetén 2009-ig sugározhat a Sláger Rádió. Tartalmuk miatt számos alkalommal gond adódott a műsorokkal (főként a kiskorúak védelmére vonatkozó szabályokkal szemben), de a büntetést – ahogy korábban a sugárzási díjat – az adó nem volt hajlandó befizetni. 2005-ben már csaknem 100 millió volt csak a büntetési hátralék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.