A közlemény szerint Magyarország területén és a külföldi vízgyűjtők közül a Sajó–Hernád és a Bodrog vízrendszerében nagy területen jelentős mennyiségű csapadék hullott, általában 15-35 milliméternyi, de helyenként elérte a 35-55 millimétert is.
Kiemelték: a jelenlegi számítások szerint a következő hat napon főképp a Sajó–Hernád vízrendszerében várható igen jelentős esőzés, amely a leginkább a Hernád felső vízrendszerét érintheti. A folyón akár jelentősebb, másod- vagy harmadfokú készültségi szintet elérő árhullám is kialakulhat. Szintén a készültségi szintet elérő árhullám várható a Sajón és a Taktán, de annak mértéke várhatóan nem jelentősen haladja meg az elsőfokú készültségi szintet. A Duna teljes magyarországi szakaszán folytatódik a vízszint emelkedése, de a következő tíz napban nem várható, hogy a víz elöntené a rakpartokat – írta az OVF.
A közlemény szerint vasárnap délelőttől éjfélig a Rába vízrendszerének osztrák részén területi átlagban 50 milliméternyi csapadék hullott, ennek következtében jelentős vízszintemelkedések alakultak ki. Az Országos Vízjelző Szolgálat számításai szerint az árhullám Szentgotthárdnál (hétfőn napközben) és Körmendnél (kedd reggel) is a harmadfok közelében fog tetőzni.
A péntek reggelig lehulló újabb csapadék ismételten vízszintemelkedéseket fog okozni a Rába vízrendszerén, de – az OVF szerint – az újabb árhullám várhatóan a korábbi tetőző értékek alatti maximális vízállással folyik le. Szentgotthárdnál várhatóan első-, Körmendnél pedig másodfok körüli tetőző értékek várhatók. A Rába középső és alsó szakaszain fokozatosan egymásra torlódó árhullámok együttes hatására első fok körüli vízszint alakulhat ki. A vízügyi igazgatóság gátőrei és műszaki szakemberei a helyszíneken folyamatosan védekeznek, fokozott járőr- és figyelőszolgálatot tartanak.
Várhatóan a Rába mentén Csákánydoroszlónál az úgynevezett Dózsa-ligetet ismét elönti majd a víz, illetve Gasztony község közelében is körülvehet néhány mélyebben fekvő házat. Ezeken a helyeken szükség lesz védekezésre, az árvízvédelmi raktárakban rendelkezésre áll a szükséges számú homokzsák és homok is.
A Rába-völgyben több völgyi út elöntésére, néhány alsórendű úton lezárásokra kell számítani. Közölte: a Répce- és a Gyöngyös-patak mentén is figyelőszolgálatot tartanak, Gyöngyösön Lukácsháza mellett megnyitották a víztározót, az áradás miatt víz alá került a Rőti-völgyi vízmű, Kőszegen pedig a nemezgyári duzzasztó feletti részen átmenetileg megközelíthetetlenné váltak az úgynevezett hat házak, amelyeket körbevett a víz. A mérések szerint hajnal óta mind a Répce, mind pedig a Gyöngyös apadásnak indult.
Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivőjének tájékoztatása szerint hétfő délelőtt a Répce áradása miatt lezárták a Bük és Acsád közötti összekötő utat, a közlekedők Bükről Csepreg felé kerülhetnek.
A csütörtök-péntekre várható további nagy mennyiségű csapadék hatására a Murán újabb árhullám várható, a Dunán is folytatódik a vízszintek emelkedése. A Murán Letenyénél az árhullám tetőzése szerda estére várható a másodfokot megközelítő vízszinttel.
A legfrissebb előrejelzések szerint a Rába vízrendszerén továbbra is marad a változékony időjárás és a következő hat nap mindegyikén várható több-kevesebb csapadék. A legtöbb eső csütörtökre várható, ekkor az említett területeken a napi csapadék területi átlaga elérheti a 20-30 millimétert is.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a héten várható sok eső mellett többször megerősödik, néhol viharossá is fokozódik a szél. A hőmérséklet a hét folyamán helyenként 20 Celsius-fokig emelkedhet, de lesznek olyan területek, ahol csak 10 fokig melegszik a levegő.