Egy katari sejk kezébe kerülhetett a Balettintézet

Szállodaként üzemelhet a jövőben a régóta üresen álló épület.

GB
2014. 06. 18. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vs.hu korábban arról írt, hogy a Drechsler-palota portugál tulajdonosai egy – akkor még ismeretlen – arab befektetőcsoportnak adták el az épületet. A Válasz.hu értesülése szerint a vevő valójában egy luxemburgi cég, az idén tavasszal bejegyzett Ballet Properties S. A., amely mögött Dzsasszim bin Hamad bin Dzsasszim bin Dzsaber al-Thani sejk, a katari uralkodócsalád 32 éves tagja áll.

A sejk a Katari Iszlám Bank, a világ ötödik legnagyobb iszlám pénzintézetének elnöke, illetve a Credit Suisse Group AG és számos más nemzetközi cég igazgatóságának tagja. Az Andrássy úti épület rendbetételére létrehozott magyar projektcégben – az immár a Ballet Properties S. A. által birtokolt QPR Properties Kft.-ben – rajta kívül egy dohai ügyvéd, Fadi Bakhosz, továbbá egy egyiptomi származású szállodai szakember, Zaki Nasszer Zaki El Guiziri szerezhet ügyvezetői pozíciót, mihelyst a fővárosi cégbíróság lezárja a bejegyzési folyamatot.

A Balettintézet mostani megvétele vélhetően nem ellenkezik a magyar állam akaratával, hiszen a katari befektető a Válasz.hu szerint a dohai nagykövet, Elter István jelenlétében írta alá az adásvételhez kapcsolódó iratokat. Mint arról portálunk is hírt adott, a Balettintézet korábbi tulajdonosa még tavaly szeptemberben írt alá szándéknyilatkozatot az épület értékesítéséről.

Tavaly április 30-án Orbán Viktor együtt buszozott az Andrássy úton Tarlós István főpolgármesterrel – miután a Hősök terén átadták a Mercedesekből álló új buszflottát –, s a kormányfő a Drechsler-palota visszaszerzését sem tartotta kivitelezhetetlen megoldásnak.

A budapesti szállodaiparban egyébként jó ideje jelen van az arab tőke: a Lánchíd pesti hídfőjénél álló Gresham-palota tulajdonjoga például az ománi államé. A jordán gyökerű Mellow Mood-csoport szintén régóta jelen van Magyarországon: a hazánkba még diákként érkezett cégtulajdonosok eredendően hátizsákos turistákra szakosodtak, de ma már ők üzemeltetik a Buddha-Bar Hotelt a Ferenciek terére néző Klotild-palotában, és nemrég ők szerezték meg a Párizsi udvar tulajdonjogát is. A fővárosi Zara hotelek is jordán fennhatóság alatt állnak, a működtető Mazen al-Ramahi. Az Erzsébet téri Le Méridien ugyancsak arab kézben van – a vevő, az emírségekbeli Al Habtoor Group korábban azzal vált világhíressé, hogy Dubajban felépítette a hétcsillagos Burdzs al-Arab (Arabok tornya) szállót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.