A polgármester pénteki sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy az önkormányzat májusban döntött úgy, hogy felgyorsítja a nyomortelepek fölszámolását. Ennek érdekében módosították az önkormányzati tulajdonú bérlakásokra vonatkozó rendeletet úgy, hogy kétmillió forint úgynevezett lelépési pénzt is hajlandó a város kifizetni, ha a bérlő Miskolcon kívülre költözik.
A roma önkormányzat néhány hete demonstrációt szervezett a kiköltöztetés ellen. Petíciót is átadtak a város jegyzőjének, követelve a telepek felszámolásáról szóló helyi rendelet visszavonását.
A program politikai vihart kavart, ezért fordult a polgármester és a közgyűlésben többségben lévő Fidesz–KDNP a miskolci polgárokhoz azzal a kérdéssel, hogy egyetértenek-e a meghirdetett rendteremtéssel. Több mint 35 ezer miskolci aláírását gyűjtötték össze, ennyien fejezték ki egyetértésüket a nyomortelepek fölszámolása mellett – mondta Kriza, hozzátéve, hogy az aláírásgyűjtés befejeződött. „Nem lehet kérdés, hogy ezt a programot folytatni kell, a rendszerváltás óta nem volt olyan polgármesteri program, amely akkora támogatottsággal bírt volna, mint ez a kezdeményezés” – tette hozzá. A polgármester szerint négy éve is világos volt, hogy fontos a nyomortelepek felszámolása, legutóbb az Álmos utcait „takarították el” a munkagépek, és mindenkinek, aki ott élt, biztosították a lakhatást.
Aki segítséget kér, annak adni kell – jelentette ki, megjegyezve: világossá vált, hogy ezt a folyamatot szükséges felgyorsítani. Sem közbiztonsági, sem közegészségügyi szempontból nem megengedett, hogy fennmaradjanak a nyomortelepek – hangsúlyozta.
Kérdésre válaszolva elmondta: minden egyes családot egyedileg kezelnek, külön elbírálás alapján helyeznek el, és minden segítséget megad azoknak, akik jobb komfortfokozatú lakásba szeretnének költözni, valamint a közösség szabályait betartják, és elfogadják a „rend és tisztesség értékrendjét”.