Elsikkasztotta saját autóját a Hitex adósa?

Úgy tűnik, komolyabban veszik a pénzintézetek feljelentéseit, mint az adósokét a rendőrségen.

Horváth Csaba László
2014. 07. 25. 3:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintha csak jogerős bírósági végzés lenne a birtokában, úgy tett feljelentést az autóhitelezéssel foglalkozó Hitex Pénzügyi Zrt. egyik adósával kötött autóhitel-szerződéssel összefüggésben. Pedig sem ítélet nem született, sem tulajdonjoggal nem bír adósa gépjárműve felett a francia tulajdonú pénzintézet. Ennek ellenére Budapest VI. kerületi rendőrkapitánysága megkezdte a nyomozást a feljelentés alapján.

A rendőrség tájékoztatása szerint tartozás fedezetének elvonása miatt indult eljárás, majd érdeklődésünket követően pontosítottak, s jelezték, hogy a tényállás sikkasztás bűncselekményének gyanújára módosult. Utóbbi azért különös, mert a gépjármű tulajdonosa maga a Hitex adósa, a büntető törvénykönyv szerint pedig a sikkasztás azt jelenti, ha valaki a rábízott idegen vagyonnal sajátjaként rendelkezik. A probléma viszont az, hogy nem idegen, hanem az adós saját vagyonáról van szó, így a rendőrség által megállapított tényállás értelmezhetetlen.

A Hitex és adósa közt egyébként elszámolási vita alakult ki a pénzintézet által folyósított kölcsön törlesztése során, ezért előbbi úgy döntött, ahelyett, hogy a bírósághoz fordulna a vitás kérdések tisztázása végett, az egyszerűbb utat választja, s feljelentést tett a rendőrségen.

A rendőrségtől arra is próbáltunk feleletet kapni, hogy az ügyben miért megalapozott a bűncselekmény gyanúja, s valaki miként tud sikkasztást elkövetni saját gépjárműve esetében, azonban a nyomozás érdekeire tekintettel nem tudtak bővebb tájékoztatást adni. Azt viszont elárulták, hogy több ugyanilyen esetben – úgy tudjuk, legalább ötven feljelentés alapján – szintén eljárást folytat a rendőrség.

Az eset azért is különös, mert éppen a VI. kerületi rendőrkapitányság utasította el egy másik adós feljelentését nemrég, akitől egy másik pénzintézet eltulajdonította autóját, amelyet már hét éve fizetett. Akkor közölték, nem történt bűncselekmény, noha a tulajdonos abban az esetben is az adós volt.

Az ügyben megkerestük kérdéseinkkel a Hitex Pénzügyi Zrt.-t is, amelyről kiderült az is, hogy levélben végrehajtási eljárással fenyegeti adósait. Rákérdeztünk, miként tudnak végrehajtást kezdeményezni jogerős bírósági ítélet nélkül, valamint arról is érdeklődtünk, miért nem a bírósághoz fordulnak a vitás ügyek rendezése érdekében. A pénzintézet lapzártáig nem reagált megkeresésünkre.

Lapunk korábban több alkalommal is foglalkozott a pénzintézetek által tett feljelentésekkel, illetve jogsértésekkel az autóhitel-szerződésekkel összefüggésben. Kiderült, a legtöbb esetben a hitelezők megkerülnék a bírósági eljárást, amely tisztázná a köztük és adósaik közt főként elszámolásból fakadó vitát. Ehelyett inkább a rendőrséget vonják be, illetve gyakran az is előfordul, hogy se szó, se beszéd, behajtók segítségével tulajdonítják el adósaik gépjárműveit. Utóbbi esetekben a legtöbbször az adósok is feljelentést tesznek lopás miatt, ezeket viszont rendre elutasítja a rendőrség arra hivatkozva, hogy nem történt bűncselekmény.

A témában feltett kérdéseinkre korábban nem mindennapi választ adott az Országos Rendőr-főkapitányság. Közölték: több esetben lopás miatt tettek feljelentést a gépjármű-tulajdonosok azért, hogy így leplezzék a szerződésszegő magatartásukat. A Hitex feljelentése alapján indult nyomozás azért sem érthető, mert korábban az ORFK azt írta, hogy a kizárólag szerződésszegő magatartások megítélése nem tartozik a rendőrség nyomozó hatóságainak hatáskörébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.