Ruttner még ügyvéd

Házi őrizetben maradhat a sikkasztással megvádolt jogász.

Horváth Csaba László
2014. 07. 05. 3:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, az ügyvédi kamara kivételez Ruttner György közismert jogásszal. Ügyvédi tevékenységének gyakorlását annak ellenére nem függesztették fel, hogy a férfi ellen vádat emelt az ügyészség jelentős értékre elkövetett sikkasztás, ügyvédi visszaélés, valamint hamis tanúzásra való felhívás bűntette miatt. Ráadásul a jogásszal szemben egy másik büntetőeljárás is indult. Ebben Ruttner különösen nagy értékre, üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett sikkasztás, ügyvédi visszaélés és más bűncselekmények miatt lett gyanúsított. A volt sztárügyvéd ezért márciusban házi őrizetbe is került. A bíróság úgy döntött, az ügyvéd esetében fennáll a bűnismétlés, a szökés és elrejtőzés veszélye.

Lapunk úgy értesült, az ügyészség indítványa alapján újabb három hónappal hosszabbíthatja meg a bíróság az őrizetet. Bagoly Bettinának, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjének tájékoztatása szerint a jogász október 7-ig maradna házi őrizetben, gyanúsításának tényállása pedig érdemben nem változott.

Az ügyben megkerestük a Budapesti Ügyvédi Kamarát (BÜK). Aziránt érdeklődtünk, kezdődött-e fegyelmi eljárás Ruttner ellen, valamint felfüggesztették-e ügyvédi tevékenységét tekintettel arra, hogy információink szerint az ügyvédi letéttel történő visszaélés főbenjáró bűnnek számít. A BÜK fegyelmi bizottságának elnöke, Vég Tibor elmondta: elindult a fegyelmi eljárás, ügyvédi tevékenységének gyakorlása alól azonban nem mentették fel Ruttnert. A szabályok szerint ehhez az lenne szükséges, hogy az ügyvéd ellen vádat emeljenek, s a bűncselekmény büntetési tétele ötévi szabadságvesztésnél súlyosabb legyen. A bizottság elnöke arra már nem tért ki, hogy a Magyar Ügyvédi Kamara szabályzata alapján indokolt esetben dönthetnek a felfüggesztés mellett. Kiderült az is, hogy a BÜK csupán abban az ügyben illetékes, amelyikben Ruttner gyanúsított, amelyikben vádlott, abban a Bács-Kiskun Megyei Ügyvédi Kamara hivatott eljárni, ugyanis elfogultság miatt ide tették át a jogász ügyét.

A szabályok ismeretében megkerestük a Bács-Kiskun Megyei Ügyvédi Kamarát, mivel ők hivatottak Ruttner vádemelésével összefüggésben dönteni, ez esetben pedig fennállnak a felfüggesztés feltételei. Sulyok Miklós elnök megkeresésünkre közölte, ez esetben sem döntöttek felfüggesztés mellett, mivel nem kapták meg a vádiratot az ügyészségtől, illetve – mint mondta – igaz, hogy vádat emeltek Ruttner ellen, de a bűncselekmények összesítve, és nem egyenként haladják meg az ötévesnél súlyosabb büntetési tételt. Arról már Sulyok sem beszélt, hogy a szabályok szerint súlyos vétség esetén dönthetnek a felfüggesztés mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.