Rendkívüli ülés: határozatképtelen volt a parlament

A Ház nem tudta elfogadni az ellenzék által az útdíj ügyében kezdeményezett rendkívüli ülés napirendjét.

BLM
2014. 12. 23. 7:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Latorcai János levezető elnök ezt követően berekesztette az ülést. Az MSZP azért kérte rendkívüli ülés összehívását, hogy a Ház parlamenti határozatban rögzítse az M0-s körgyűrű és bevezető szakaszainak díjmentességét. A szocialisták kezdeményezését az LMP és független képviselők is támogatták. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője azonban már korábban jelezte, hogy a kormánypárti képviselők nem mennek el az ülésre.

A kedd reggel 8 órára összehívott plenáris ülésre, házelnöki jogkörben kiadott napirendi javaslatot sem kézfelemeléses, sem gépi szavazással nem tudták elfogadni, mert nem volt meg a szükséges többség. Ehhez a képviselők több mint felének, vagyis legalább száz honatyának az igen szavazata kellett volna, de csak 50 igen és – Fidesz–KDNP-s politikusoktól – 3 nem szavazatot kapott a kezdeményezés, ezért nem rendelték el a kivételes tárgyalást. Így december 29-én nem lesz plenáris ülés.

Latorcai János ezt követően megkérte a frakcióvezetőket és a terembiztosi szolgálat tagjait, segítsenek a határozatképesség helyreállításában, a terembiztosok azonban jelezték, hogy nem tartózkodik a folyosón országgyűlési képviselő.

A Ház a folytatásban megkísérelte elfogadni a házelnöki jogkörben kiadott napirendi javaslatot, ám az sem kézfelemeléses, sem – a KDNP-s Rubovszky György kérésére elrendelt – nyomógombos szavazással nem sikerült, mert nem volt meg a szükséges többség. A gépi voksoláson szintén 50 igen és 3 nem szavazat érkezett a napirendi javaslatra.

A házszabály rendelkezése szerint elfogadott napirend hiányában a napirend egyetlen pontja sem tárgyalható – jelezte Latorcai János, aki egyúttal megkérte az Országgyűlés jegyzőit és a terembiztosi szolgálatot, vessék össze a parlament névsorát a jelenlévőkkel, és a következő ülésig függesszék ki a hiányzók listáját.

Ezt követően Tóbiás József, az MSZP frakcióvezetője napirend előtti beszédében azt hangoztatta, a kormány a választók akarata ellen cselekszik, amikor fizetőssé teszi a nagyvárosokat elkerülő utakat, illetve az M0-s körgyűrűt és a sztrádák fővárosi bevezető szakaszait.

Szél Bernadett, az LMP képviselője szerint csak a költségvetési bevételek növelése a kormány célja az útdíjrendszer kiterjesztésével. Szél Bernadett arra emlékeztetett, sorra tiltakoztak a mértékadó szakmai kamarák, polgármesterek az eddig ingyenes elkerülő utak fizetőssé tétele ellen. A politikus azt hangoztatta: a kormánypárti képviselők nem vállalnak sorsközösséget a magyar emberekkel, és a terveik azt jelentik, hogy januártól a munkába, iskolába járást adóztatják majd meg.

A Jobbik szerint az útdíjrendszer kiterjesztésének káros hatásai jelentősen meghaladják majd a várható bevételeket. Hegedűs Lórántné kérdésesnek tartja azt is, hogy befolyhatnak-e az államkasszába a kormány által remélt pluszmilliárdok. Emlékeztetett rá: ha a Pest megyei és budapesti egymillió autós mindegyike megvásárolná a megyei matricát, az is csak ötmilliárd forintos bevételt jelentene, miközben a kormány ennél jóval nagyobb számokat emlegetett. A politikus hangsúlyozta azt is, ahhoz, hogy az embereket a közösségi közlekedésre lehessen átszoktatni, először az ahhoz szükséges feltételeket kell megteremteni.

A fejlesztési tárca államtitkára szerint viszont több százezer családnak jelent majd megtakarítást januártól a megyei matricarendszer bevezetése. Fónagy János a parlamentben azt hangsúlyozta: azoknak, akik csak egy megyében használják a sztrádákat, ezután az éves 43 ezer forintos matrica helyett mindössze 5 ezer forintot kell fizetniük. Szerinte a forgalom nem fog átterelődni a gyorsforgalmi utakról a városok belterületi útjaira. A politikus hangsúlyozta azt is, a kormány döntése értelmében a Megyeri híd a jövőben is ingyenes lesz.

„A megyei matrica bevezetése nagy megtakarítás több százezer családnak, akik a jövőben havi 400 forintért használhatják az autópálya-hálózatot. Budapest valamennyi megyéből, illetve a fővárosból minden célállomás kedvezőbben, olcsóbban lesz elérhető, mint korábban” – fogalmazott Fónagy János.

A képviselők délben is összeülnek, a második rendkívüli ülésen az Áder János köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött javaslatokat, vagyis a plázaépítési tilalmat fenntartó és a veszteséges szuper- és hipermarketeket szankcionáló, egyszer már elfogadott előterjesztéseket módosíthatják.

A délben kezdődő ülés napirend előtti felszólalásokkal kezdődhet, majd az államfő által visszaküldött törvényekről szóló bizottsági jelentéseket, módosító javaslatokat tárgyalhatja a Ház. A képviselők a két javaslatot 50-50 perces időkeretben tárgyalhatják, majd módosíthatják is az egyszer már elfogadott előterjesztéseket. A második ülés interpellációkkal, azonnali kérdésekkel, majd kérdésekkel ér véget, várhatóan 18 óra környékén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.