Indul a keresztféléves felvételi

A legdrágább képzés a Corvinuson van, 600 ezer forintba kerül félévente.

Csókás Adrienn
2015. 10. 19. 4:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elindult a jövő évi keresztféléves felvételi eljárás, a 2016 februárjában kezdődő képzések már elérhetők a Felvi.hu portálon. A jelentkezőknek egy hónap áll rendelkezésükre, hogy eldöntsék, melyik egyetem vagy főiskola melyik szakán szeretnének tovább tanulni, a kérelmeket november 15-ig lehet beadni, kizárólag elektronikus úton. Ezúttal 36 intézmény összesen csaknem 125 ezer férőhelyet kínál: a mesterképzések között sok az állami ösztöndíjas hely, míg az alapszakok és a felsőoktatási szakképzések csak fizetős formában indulnak.

Az önköltséges képzések zöme félévenként 200-300 ezer forintos tandíj fejében érhető el, de néhol ennek a dupláját sem restek elkérni a fiataloktól: a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) tájépítész és kertművész képzése például nem kevesebb mint 600 ezer forintba kerül szemeszterenként, a Kodolányi János Főiskola (KJF) előadó-művészeti szakán pedig 485 ezret taksál az önköltség. A tavalyi felvételin legnépszerűbbnek bizonyult vezetés és szervezés mesterszak országszerte számos egyetemen ingyen elérhető, fizetős verzióját pedig igen változatos áron kínálják: Gyöngyösön és Debrecenben „csak” 250 ezerbe kerül egy félév, ám ugyanezért a Corvinuson már 395 ezret kell fizetni.

Aki biztosra akar menni, annak a Pécsi Tudományegyetemre (PTE) érdemes jelentkeznie, ide vehetik fel ugyanis a legtöbb hallgatót. Az intézmény csaknem 15 ezer férőhelyet kínál, miközben például a Pető András Főiskolára (PAF) mindöszszesen 30 főnek van esélye bejutni. Érdemes alaposan átböngészni a kínálatot, több állami intézmény ugyanis a keresztféléves eljárásban nem vagy nem minden karon hirdet képzést. Az ELTE kilenc kara közül most csak kettőre vár hallgatókat, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) vagy a Nyíregyházi Főiskola pedig egyáltalán nem indít új képzést februárban, és hiába keressük az orvosi, fogorvosi szakokat is.

Fontos tudni továbbá, hogy a következő évtől induló egyetemi integrációs folyamatok miatt lesznek képzések, amelyek menet közben másik anyaintézmény irányítása alá kerülnek. Így például aki most a Corvinus kertészeti vagy élelmiszer-tudományi karára felvételizik, az a diplomáját már a Szent István Egyetemtől (SZIE) fogja kapni.

Az Educatio Kft. felhívta lapunk figyelmét: mesterképzésekre azok is felvételizhetnek, akik az ehhez szükséges felsőfokú végzettséggel még nem rendelkeznek, de legkésőbb 2016 januárjában megszerzik azt. Hozzátették: a jelentkezéseket november 23-ig kell majd hitelesíteni, a ponthatárokat pedig előreláthatólag 2016. január 20-án hirdetik ki.

A jogszabályi minimum az alap- és osztatlan mesterképzések esetében továbbra is 280, felsőoktatási szakképzéseknél 240, mesterképzések esetében pedig 50 pont. Ennél azonban várhatóan jóval többre lesz majd szükség a sikerhez: legutóbb több helyre is csak maximális pontszámmal lehetett bejutni, ilyen volt például a Műegyetem angol nyelvű gépészeti modellezés szakja vagy a Pázmány orvostechnológiai képzése.

A 2015. évi keresztféléves eljárásban amúgy csaknem hatezren jelentkeztek, akik közül több mint négy és fél ezren, vagyis a felvételizők mintegy 80 százaléka bekerült valamelyik egyetemre vagy főiskolára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.