Lukács Zoltán, az MSZP frakcióvezető-helyettese kifogásában azt írta, kedden reggel megjelent az NVI épületénél, és a főkapu és a beléptetőkapu között „kidobónak tűnő emberek” voltak, akik elállták az útját, és ezért nem tudta benyújtani beadványát. Állítása szerint az NVI semmilyen intézkedést nem tett a helyzet kezelésére.
Az ülésen elhangzott: keddi beadványában Lukács Zoltán nem azt a lakcímet adta meg, amely a nyilvántartásban szerepel, illetve nem jelölte meg konkrétan, mely jogszabály megsértését kifogásolja. Lukács Zoltán pénteken kiegészítést tett kifogásához, amelyben a helyes lakcímét tüntette fel és jogszabályi helyeket is megjelölt – a választási eljárás egyes alapelveinek megsértésére hivatkozott –, és kérte, amennyiben nincs lehetőség a kifogás kiegészítésére, tekintsék új kifogásnak beadványát.
Patyi András, a testület elnöke javasolta, hogy a kifogást érdemi vizsgálat nélkül utasítsák el. Mint mondta, a kifogásnak kötelező tartalmi eleme a beadványozó személyes adatai mellett a jogszabálysértés megnevezése is, ez hiányzott az eredeti kifogásból, ezért el kell utasítani. Hozzátette: a jogszabály nem ad lehetőséget arra, hogy a kifogást kiegészítsék.
Nyakó István szocialista politikus pénteki közleményében azt írta: „felszólítottuk és felszólítjuk az NVI-t, hogy legkésőbb hétfőig mutassák be azokat a bizonyító erejű videofelvételeket, amelyeket kedden az NVI-ben rögzítettek. Figyelmeztetjük az NVI illetékeseit, hogy különös gonddal őrizzék a felvételeket, mert a rendőrségtől azok bizonyítékként való lefoglalását kértük”.
A bizottság elnöke hangsúlyozta: a kedden beadott népszavazási kezdeményezések hitelesítési eljárásában vizsgálják a benyújtás körülményeit, és egyetért a kamerák felvételének megtekintésével. A bizottságnak szabályos beadványok alapján kell vizsgálnia a választási eljárás elemeit, ugyanakkor a választópolgárok közötti egyenlőséget sértené, ha a formai hibás beadványt elbírálnák, mert ezzel mások formai hibás beadványait is el kellene bírálni – tette hozzá.
Litresits András, az MSZP delegáltja javasolta, hogy tekintsék meg már a pénteki ülésen a kedden történteket rögzítő biztonságikamera-felvételeket, azt „a pár másodpercet”, ami megelőzte a benyújtásokat. Mint mondta, a keddi események mellett „a bizottság nem mehet el csendben”, mert „durva, méltatlan, botrányos dolgok történtek”.
Fábián Adrián, a testület választott tagja szerint „az igazi kérdés”, hogy kedden történt-e jogsértés, márpedig szerinte történt. Azzal egyetértett, hogy a kifogást nem lehet kiegészíteni, de felhívta a figyelmet arra, hogy a választási bizottságnak feladata a népszavazás törvényességének biztosítása, és az NVB-nek „nem szabad elmennie a törvénysértés mellett”, ezért indokoltnak tartja, hogy foglalkozzanak a kifogással. Jelezte azt is: Lukács Zoltán nem rossz címet adott meg, csak megváltozott a közterület elnevezése.
Borbély Andrea Jobbik-delegált szintén a történtek kivizsgálása mellett érvelt.
A teljes létszámban ülésező testület végül Fábián Adrián ellenszavazatával úgy döntött, nem fogadja el a pótlólag benyújtott kiegészítéseket, és érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a kifogást, mert az nem felel meg a kifogással szemben támasztott formai követelményeknek. A bizottság rögzítette ugyanakkor: amennyiben a pénteki kifogás megfelel a feltételeknek, új kifogásként elbírálható, erre a benyújtástól számított három napja van a testületnek.
Patyi András a döntés után hangsúlyozta: az ügyet nem zárták le azzal, hogy a kifogást elutasították. A népszavazási kezdeményezések benyújtásának körülményeit vizsgálnunk kell – szögezte le.
Nem sokkal a bizottsági ülés előtt Nyakó István is benyújtott egy kifogást az NVB-hez. Az MTI-nek elmondta, ennek tartalma ugyanaz, mint Lukács Zoltáné, kiegészítve személyes tapasztalataival és jogszabályi hivatkozásokkal.
Az NVB pénteki ülésén nem foglalkozott az NVI-nél kedden személyesen benyújtott népszavazási kezdeményezésekkel, sem pedig a kormány által szerdán megküldött kezdeményezéssel. A testületnek ugyanis a jogszabály szerint 30 napon belül kell a népszavazási kezdeményezések hitelesítéséről döntenie.
Mint ismert kopasz, nagydarab férfiak állták el a szocialista párt politikusainak útját a Nemzeti Választási Irodánál a vasárnapi boltzárat érintő népszavazási kezdeményezés benyújtása során. Aztán, ahogy megjelent a döntés a Kúria honlapján, eltűntek. Az akció, melyben a Fradi Security-s kopaszok és Erdősi Lászlóné közösen vettek részt, komoly belpolitikai feszültséget generált. A nagy nyüzsgésre néhány rendőr is megjelent, de nem tettek semmit, az Index emiatt több kérdéssel fordult az ORFK-hoz, hogy mégis miért nem. Az egyenruhások azonban egy szűkös válasszal elintézték a történetet: „a helyszínre érkező rendőröknek rendőri intézkedésre okot adó körülmény nem jutott a tudomásukra”.
A Kossuth rádió riportere az események kapcsán egy teljesen új teóriát vázolt fel. Miszerint jelmezkölcsönzőből bármit lehet kölcsönözni, ezért nem bizonyít semmit a Fradi Security-mellényt viselő emberekről készült fénykép.
De a népszavazást kezdeményező Erdősi Lászlóné is megszólalt, akinek határozott álláspontja az, hogy nem ért egyet az üzletek vasárnapi nyitva tartásával, véleménye kialakításában pedig egyetlen párt sem befolyásolta.