Egész napos sztrájkot hirdettek a tanárok szerdára

Más ágazatok dolgozóitól azt kérték, hogy öt percre álljanak le a munkával, ezzel jelezve szolidaritásukat.

MNO
2016. 04. 19. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egész napos országos sztrájkot hirdetett meg április 20-ára a pedagógusok sztrájkbizottsága, amelynek három tagja a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), az Oktatási Vezetők Szakszervezete, valamint a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet. A kezdeményezéshez azóta többen – köztük a Nyomdaipari Dolgozók Szakszervezete, a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezete (VKDSZ), valamint a Magyar Szakszervezeti Szövetség – csatlakoztak.

A PSZ honlapján közzétett információkból kiderül: a sztrájkban részt vevők kötelesek a munkahelyen megjelenni és a még elégséges szolgáltatás biztosítására rendelkezésre állni, részt nem vevő kollégáikat pedig munkavégzésükben nem akadályozhatják. A sztrájkolók számára kék szalag viselését, valamint transzparensek készítését javasolják.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma múlt héten közölte: erre a napra nem kell külön gyermekfelügyeletet és -étkezést igényelni, minden intézmény kinyit, és rendesen működik majd, csak a sztrájkban részt vevő tanárok nem tartják meg szaktárgyi óráikat.

A sztrájkot a Tanítanék mozgalom is támogatja: a szervezet azt kéri, hogy ezen a napon alakítsanak „kockás köröket”, melynek keretében döntsék el, hogy a Civil Közoktatási Platform (CKP) által kidolgozott tizenkét pontos követeléslistából számukra melyik három a legfontosabb, valamint beszéljék meg, hogyan küzdhetnének tovább az igazukért.

Mint megírtuk, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDDSZ) a szociális ágazat tiltakozó akciójának keretében ugyancsak csatlakozik a pedagógusok sztrájkjához.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára, Novák Katalin hétfőn igyekezett megnyugtatni a bölcsődei dolgozókat, és kifejtette, hogy jövőre rendezik a középfokú végzettségű bölcsődei kisgyermeknevelők bérét. Szűcs Viktória, a BDDSZ elnöke erre úgy reagált: a kormány intézkedései csak egy szűk rétegnek kedveznek majd.

Galló Istvánné, a PSZ elnöke múlt csütörtökön bejelentette: a pedagógusok sztrájkbizottsága azt is kezdeményezi, hogy az egész napos országos pedagógussztrájk mellett április 20-án délben öt percre országszerte „álljon le az élet”. Az érdekvédő elmondta: azt kérik, hogy ne legyen kiszolgálás az üzletekben, ne legyen ügyintézés a hivatalokban, és álljon meg a közlekedés. Ezzel azt szeretnék üzenni a kormánynak, hogy ha nem működik az iskola, semmi nem működik az országban. Emellett azt kérik, hogy akik ezt nem tudják megtenni, kék szalaggal, illetve kék zászlóval jelezzék szolidaritásukat – tette hozzá.

A szakszervezeti vezető kitért arra is: folyamatosan kapják a tájékoztatást arról, hogy különböző módon pressziót gyakorolnak a polgármesterek, tankerületi vezetők a sztrájkot szervezőkre, illetve tantestületekre.

A pedagógusok mellett a nővérek ügyében kiálló Sándor Mária is arról írt, hogy április 20-án délben álljon le az országban az élet öt percre.

A pedagógusok sztrájkbizottsága korábban huszonöt pontban fogalmazta meg követeléseit, ezekről számos alkalommal egyeztettek a kormányoldal képviselőivel. Egyebek közt azt kívánják elérni, hogy az állami intézményfenntartó központ átszervezését oly módon oldja meg a kormány, hogy biztosítsa a köznevelési intézmények szakmai, gazdasági, munkáltatói önállóságát.

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ váltotta ki talán a legtöbb kritikát a közoktatás átalakításával kapcsolatban, a szervezet január végén még 17 milliárd forintos adóssággal küzdött. A Magyar Idők értesülése szerint március végére csaknem a harmadára, 5,2 milliárd forintra csökkent a Klik tartozása.

Palkovics László oktatásért felelős államtitkár az M1-nek azt mondta: közeledtek az  álláspontok a pedagógusok sztrájkbizottsága és az államtitkárság között. Szavai szerint hétfőn négy pontról egyeztettek. A fenntartóval kapcsolatban a sztrájkbizottság azt szeretné látni, hogy az iskolaigazgatók újra döntési helyzetbe kerüljenek. Ennek már csak a szövegszerű formáját kell véglegesíteni, és egy másik pontban elvben már ugyancsak egyetértenek. A minőségi bérpótlék visszaállításáról, illetve egyfajta értékelési rendszer bevezetéséről, továbbá a kötelező óraszámokról további egyeztetésekre van szükség – tette hozzá.

Ezzel szemben Galló Istvánné úgy fogalmazott, elfogadhatatlanok a kormány javaslatai. Az érdekképviselet elnöke a hétfői egyeztetés után az M1-nek azt mondta: a sztrájkbizottság négypontos követelései közül a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ átalakításával kapcsolatban történt csak előrelépés.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnöke korábban hangsúlyozta, hogy a szerdai sztrájkot követően további megmozdulásokat is terveznek, melyek akár májusra is átcsúszhatnak, ugyanakkor az írásbeli érettségi vizsgákat nem szeretnék megzavarni. De hozzátette, hogy „ha májusban mégis valamilyen akcióra kényszerülnek a szakszervezetek, az a kormány felelőssége lesz”.

Palkovics László mindezzel kapcsolatban azt mondta: az egyeztetések a szerdai sztrájk után folytatódnak. Hozzáfűzte, hogy ennek érdekében 2017-ben 100 milliárd forinttal növelik az állami fenntartó költségvetését, de más ágazatokban, például az egészségügyi dolgozóknak is biztosítani szeretnék a béremelést.

Ismert, április 15-én, pénteken tartottak figyelmeztető sztrájkot a pedagógusok, több száz iskolában több ezer tanár hívta fel a figyelmet a közoktatás problémáira. Mendrey László PDSZ-vezető utóbb sikeresnek nevezte a megmozdulást.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.