Nemcsak az LMP, hanem a Fidesz és a KDNP is képviselteti magát azon a mai egyeztetésen, amelyet a Jobbik kezdeményezett a magyarországi lakcímmel rendelkező, de jellemzően Nyugat-Európában dolgozó magyarok szavazásának könnyítéséről – tudtuk meg. Lapunknak Szávay István, a Jobbik képviselője elmondta, a kormánypártok nevében Gulyás Gergely lesz ott a találkozón, a Fidesz-alelnök a KDNP álláspontját is képviseli majd. Az LMP már korábban jelezte, hogy részt vesz az egyeztetésen, és támogatja a rendkívüli parlamenti ülésre vonatkozó jobbikos kezdeményezést is.
Szávay a múlt hét közepén számolt be arról, hogy ma ötpárti egyeztetést, jövő csütörtökön pedig rendkívüli parlamenti ülést tartanának a külföldön élő magyarok szavazása ügyében. A szabályok szerint ugyanis nekik – a külhoni magyarokkal ellentétben – nincs lehetőségük a levélben szavazásra, hanem kizárólag személyesen adhatják le a voksukat a külképviseleteken. Ehhez nemcsak regisztrálni kell előre a külképviseleti névjegyzékbe, hanem a külföldön dolgozóknak akár több száz kilométert is utazniuk kell ahhoz, hogy élhessenek választójogukkal. Ráadásul a korábbi választásokon több külképviseleten is előfordult, hogy órákat kellett várakozni a szavazásra, mert hosszú sorok alakultak ki. Emiatt e csoport részvételi aktivitása általában alacsony.
A Jobbik diszkriminatívnak tartja ezt a helyzetet, és mivel Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a napokban célzott arra, hogy nyitottak a technikai módosításra, így ők úgy vélik, lehet esély a konszenzusra. Az MSZP viszont azért nem megy el az egyeztetésre, mert szerintük az valójában Orbán Viktor és a Fidesz célját, azaz Magyarország EU-ból való kivezetését szolgálja. – „Hazug és hiteltelen”, amit az MSZP csinál ebben az ügyben, és a jelek szerint magyarok százezreinek sorsa nem érdekli a pártot – reagált lapunknak Szávay, hozzátéve, az ügyben készített törvényjavaslatukat megküldték azért a szocialistáknak is.
Az ügyben a rendkívüli parlamenti ülés – amelyet a képviselők legalább húsz százaléka kezdeményezhet, vagyis 40 aláírás kell hozzá – a Fidesz támogatásán múlik, hiszen az MSZP nélkül az ellenzék többi részének nincs elég képviselője ehhez, még a függetlenekkel együtt sem. Szávay István erről azt mondta, tesznek még egy kísérletet a szocialistákkal, de az eddigi magatartásuk alapján a támogatást nyilván nem fogják megadni ehhez.