Aligha van olyan rákbeteg, aki ne hallott volna azokról a csökkentett deutériumtartalmú vizekről, amelyekben gyártóik szentül hisznek, ám hatásosságukat ez idáig igazolni nem tudták. Múlt héten a Preventa vizekben utazó Hyd Pharma Zrt. jelentette be: hamarosan megkezdődhetnek azok a klinikai kutatások és fejlesztések, amelyek igazolhatják portékái erejét. Ahogy közleményükben fogalmaznak: „A csökkentett deutériumtartalmú készítmények alacsony költségű, új terápiás eszközként alkalmasak lehetnek a rák megelőzésére, hatékonyabb kezelésére, és rövid időn belül a daganatos halálozás jelentős csökkenését eredményezhetik.” Ezt szeretnék most igazolni.
Közleményükben rögzítik, hogy a magyar rákgyógyszer klinikai kutatására és fejlesztésére a hazai tőzsdén jegyzett FuturAqua Nyrt.-vel már kötöttek is együttműködési megállapodást: ez a cég lesz az, amely 400 millió forintnyi forrást biztosít, részben kutatás-fejlesztési pályázatból, részben tőkepiaci forrásbevonásból. Ha tényleg terveznek ilyesmit, akkor szükség is lesz külső forrásra, ugyanis a 100 milliós jegyzett tőkével rendelkező cég a tavalyi évet mindössze 4 milliós nettó árbevétellel zárta, ehhez pedig több mint 30 milliós veszteség társult. A lehetőségek még akkor is szerények, ha számolunk leányvállalataival is.
Lapunk 2016. december 7-i számában „Vizes játszma: mire elég a csökkentett deutérium?” címmel megjelent írásunkban megalapozatlanul állítottuk, hogy a HYD Pharma a szlovák gyógyszerészeti hatóság által kiadott engedélyével végezhető vizsgálat az EU Klinikai adatbázisában nem szerepel, mert ott regisztrálták; továbbá valótlanul állítottuk (az EU Gyógyszerügynökség nyilvántartására utalással), hogy 20 éve prosztata és vastagbélrák kapcsán kapott engedélyt a HYD Zrt. elődje, de a vizsgálatokat soha nem kezdték meg, mert megkezdődtek 1995-ben a vizsgálatok, de 2001-ben felfüggesztette azt az OGYI, mert öt év alatt nem sikerült a tervezett betegszámot elérni és nem nyert bizonyítást a készítmény hatékonysága.
A társaság idén áprilisban kelt könyvvizsgálói jelentéséből egyéb érdekesség is kiderül: az, hogy a korábbi könyvvizsgáló, miután nem igazán tudott meggyőződni a könyvelés megfelelő mivoltáról, visszaadta megbízatását, úgymond lemondott. Az új könyvvizsgáló már a hibákat is megállapította, egyebek közt azt, hogy a ténylegesen rendelkezésre álló törzstőke összege a könyv szerinti értéket jelentősen alulmúlta. Amiatt, hogy cég beszámolójáról szóló korábbi könyvvizsgálói jelentés nem felelt meg az előírásoknak, a Magyar Nemzeti Bank április végén átmenetileg fel is függesztette a társaság részvényeinek tőzsdei kereskedését, és csak júniusban engedte vissza a piacra. Persze a sajátos könyvelés nem zár ki semmit, megeshet, hogy lesz az a tőkepiaci forrás vagy kutatás-fejlesztési pályázat, amely épp a csökkentett deutériumtartalmú vízben látja a fantáziát.