Így védte a Fidesz Sorost a nemtelen támadásoktól

Közleményben tiltakozott a Fidesz egy Soros Györgyöt lejárató újságcikk ellen. Na nem most – még 1992-ben.

Koncz Tamás
2017. 05. 03. 15:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz-kormány Soros György elleni, orwelli víziókat megszégyenítő propagandája láttán nehéz elképzelni, hogy ugyanez a párt egykor közleményben állt ki a milliárdos üzletember és egyetemi hallgatókat támogató alapítványa mellett.

Pedig ez történt: a Hír TV találta meg az archív cikkeket, amik egy közéleti vita kapcsán mindennél élesebben jelzik a párt irányváltását. 1992 szeptemberében leleplezőnek szánt cikk jelent meg Csurka István lapjában, a Magyar Fórumban, a szerző Zacsek Gyula pedig Soros mellett Orbán Viktort is kritizálta:

„Nézzék meg Orbán Viktor szerepét: a Soros Alapítvány évek óta öli bele a pénzt.  A választások után főszerepet osztottak rá”

– írta Zacsek, utalva arra, hogy Orbán Viktor Soros-ösztöndíjjal tanulhatott Oxfordban.

A Fidesz válaszul akkor közleményt adott ki szeptember 28-án: „Megdöbbenéssel figyeljük a Soros György személyét érő nemtelen támadásokat ( ). Látva a felsőoktatás szorult helyzetét, úgy gondoljuk, hogy az újabb nemzedékeknek is szüksége lesz arra az önzetlen támogatásra, amit a Soros-Alapítvány remélhetőleg a jövőben is nyújtani fog. Tiltakozunk az alapítvány politikai csatározásokba történő bevonása ellen!”

A Hír TV szerint a közleményt – amit tavaly az azóta beszántott Népszabadság is felidézett – valószínűleg az egykor még liberális párt volt sajtófőnöke, Bayer Zsolt adta ki. Bayer 1993-ban ment át a Népszabadsághoz – a váltást akkor azzal magyarázta, hogy belefáradt a politikába, úgy érzi, nem tudja tovább folytatni. Később azonban újra erőre kapott, és ma a konzervatív-populistává formálódó Fidesz-kormány legelszántabb, legharagosabb szószólójának számít.

Orbán ugyanakkor még évekkel ezelőtt sem volt korábbi támogatójának esküdt ellenzéke: mint a Mandiner megírta, 2010 októberében személyesen találkozott Soros Györggyel, aki a Nyílt Társadalom Alapítványon keresztül egymillió dollárral támogatta a kolontári vörösiszap-katasztrófa áldozatait és a helyi újjáépítést. A miniszterelnök későbbi meghívásait az üzletember már nem fogadta el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.