A lap úgy tudja, akár már holnap megjelenhetnek a cégnyilvántartásban a társaságokat érintő adatváltozások. Az alapítványok ezentúl arra fognak törekedni, hogy a tisztségeket belső munkavállalók töltsék be, és ezért külön díjazás nem fog járni nekik. Ez érinti a Matolcsy Györggyel magánéleti kapcsolatban álló Vajda Zitát is, akinek az átszervezésekkel megszűnik igazgatósági tagsága a Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány (PADI) által tulajdonolt Vízház Ingatlanfejlesztő Zrt.-ben. A Figyelő másik példaként a Pallas Athéné alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt.-t hozza fel, ahol a jelenlegi hét főből álló igazgatóság háromfősre csökken napokon belül, és ezek a munkavállalók sem részesülnek majd külön díjazásban a munkájukért.
A lap további fontos változásként említi, hogy a cégek szigorú számvevőszéki módszertanra alapozva bevezetik a saját belső ellenőrzési rendszerüket, ami szükségtelenné teszi a felügyelőbizottságok fenntartását. Októberrel pedig egy nemzetközi könyvvizsgáló cég, a BDO Magyarország vette át az alapítványok és valamennyi alapítványi társaság auditálását.
Vajda Zitának egyébként nem a Vízház Ingatlanfejlesztő Zrt. volt az egyetlen Magyar Nemzeti Bankhoz köthető munkahelye. Mint az azóta megszüntetett Népszabadság kiderítette, Vajda a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványnál (Pageo) igazgatóhelyettes, a PADI-nál kuratóriumi tag, továbbá tudományos kutatóként is dolgozik a Pageo kutatóintézetében. Hogy a Vízház Zrt.-nél pontosan mennyit keresett, azt nem volt hajlandó elárulni a cég, de a Pageo igazgatóhelyettesi posztjáért havi bruttó 600 ezer forint jár, és ugyanennyit kap a Pageo kutatóintézetében kutatóként. A PADI sem közölte, hogy mennyivel honorálja a kuratóriumi tagságát, de alapító okirata főszabályként havi 555 ezer forintos juttatásra utal.
Vajda Zita a Figyelőnek adott szeptemberi interjújában felvállalta magánéleti kapcsolatát Matolcsy Györggyel, de azt állította, hogy szakmai képzettsége és tapasztalatai miatt jutott magas pozíciókba.