Látogatóközpontot hoznak létre a Recski Nemzeti Emlékhelyen

Látogatóközpontot hoznak létre a Recski Nemzeti Emlékhelyen, a várhatóan 2022-re előkészülő kiállítás előkészítő munkálatait 558 millió forinttal támogatja a kormány – közölte Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közigazgatási államtitkára kedden Budapesten.

Forrás: MTI2019. 06. 11. 20:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár kiemelte: a beruházás célja, hogy egy 21. századi kihívásoknak minden szempontból megfelelő emlékhelyet alakítsanak ki, ahol a következő generációk megismerhetik a kommunista terror igazi arcát, igazi borzalmait.

Latorcai Csaba kitért arra: Recsk a kommunista terror szimbóluma, a településnévről mindenkinek az ott létrehozott kényszermunkatábor jut eszébe. A kormány meg akarja ismertetni a kommunizmus bűneit a fiatal nemzedékekkel, hogy soha többé ne legyen Magyarországon kommunizmus – mondta.

Hozzátette: a kormány alapvetése az antikommunizmus, akkor is, amikor Nyugat-Európában a kommunizmus bűneit napról napra relativizálják, sőt egyes nyugat-európai politikusok „némi vonzalmat” is éreznek a kommunizmus iránt.

A kiállítást előkészítő munka része a tartalomfejlesztés, amelynek során az összes érdekvédelmi szervezettel és meghatározó történelmi műhellyel együtt szeretnének dolgozni egy olyan kiállításért, amely nemcsak a fiatalok kívánalmainak, hanem a történelmi hitelességnek is megfelel – mondta.

Latorcai Csaba beszélt arról is: a kormány tervei szerint a Recski Emlékhely fejlesztése nem egyedi beruházás marad; emlékhelyláncot terveznek létrehozni, amelynek részeként a Hortobágyon is kialakítanak egy emlékhelyet a kitelepítetteknek.

Schneller Domonkos, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztésének végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár elmondta: a kormány a beruházás előkészítésével a kiemelt kormányzati beruházások központját jelölte meg. A központ feladata lesz, hogy nyílt versenyben kiválassza azt a műhelyt, amely a Recski Szövetséggel szorosan együttműködve, a fiatalok véleményét is meghallgatva kidolgozza a kiállítás koncepcióját.

Ezt követi majd az építészeti tervpályázat, amellyel kiválasztják az épületegyüttes tervezőjét – tette hozzá. A cél, hogy 2020-ban engedélyezett kiviteli terveket adjanak át a megvalósításért felelős állami szervezetnek, a beruházási ügynökségnek.

Kis Miklós, a Recski Szövetség Egyesület elnöke reményét fejezte ki, hogy az emlékpark, amelyet velük együttműködve hoznak létre, megismerteti a fiatalsággal azt az emberiségellenes tevékenységet, amiért „senki nem felelt”.

A Heves megyei Recsken 1950 és 1953 között működött a szovjet Gulág mintájára létrehozott kényszermunkatábor. A tábor helyén 1996-ban hozták létre az áldozatoknak emléket állító Recski Nemzeti Emlékparkot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.