Jól szervezett embercsempész-hálózatot derítettek fel a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pécsi munkatársai. Rájöttek, hogy több ügyben is összefutnak a szálak, egy szegedi család állhat az embercsempészet mögött. A folytatólagosan, bűnszervezetben, vagyonszerzés céljából, több személynek segítséget nyújtva, üzletszerűen elkövetett embercsempészés bűntett miatt folytatott eljárás nyomozati szakaszát 2021. május 22-én vádemelési javaslattal zárták le, az ügyben a Szekszárdi Járási Ügyészség emel vádat. A bíróság elé kerülő, jelenleg is letartóztatásban levő gyanúsítottak tízéves börtönbüntetésre számíthatnak.

Fotó: Police.hu
A Tolna megyei rendőrök 2020 júniusában az M6-os autópálya Sárközi pihenőjében ellenőriztek egy gyanús, lesötétített ablakú gépkocsit. A magyar sofőr mellett nyolc külföldi utast találtak az egyébként csak hatszemélyes egyterűben. Az utasokról kiderült, illegálisan tartózkodnak az országban, szírnek és irakinak vallották magukat. A sofőr ellen eljárás indult, a migránsokat meghallgatásuk után a rendőrök visszakísérték a határhoz, és kiutasították őket Magyarország területéről. Nem egészen három hét múlva a Vas megyei rendőrök ellenőrzésén akadt fenn két gépkocsi Simaság határában. A magyar sofőrökön kívül itt tíz külföldi utas tartózkodott az autókban, szintén illegális migránsok. A két sofőr ellen ebben az ügyben is büntetőeljárás indult.
A két, látszólag különálló eset szálai a KR NNI pécsi osztályán futottak össze. Az adatokból a nyomozók megállapították, hogy a rokoni és üzleti kapcsolatban álló, 35 éves, szegedi B. József és a 32 éves, szintén szegedi B. János további két ismerősét is beszervezve, 2020 májusától rendszeresen segédkeztek a zöldhatárt illegálisan átlépő migránsok külföldre juttatásában. A szervezettségükre jellemző, hogy minden bandatagnak megvolt a maga szerepe a bűncselekmények elkövetésében.
B. József állt kapcsolatban a migránsokkal, koordinálta a szállításokat, olykor az úgynevezett előfutó járművet vezette, amiből telefonon értesítette a pár kilométerrel mögötte haladó csempészautó sofőrjét, ha rendőri ellenőrzőpontot észlelt. A szállítást saját, kölcsönkért vagy bérelt gépkocsikkal többnyire B. János és egy másik rokon vállalta, a Sárközi pihenőben történt elfogást követően új sofőröket toboroztak a rokonságból. A csempészek az illegális migránsoknak az előre egyeztetett koordináták alapján
a határ közelében élelmiszert, ásványvizet, illetve a telefonos kommunikációt segítő eszközöket is elhelyeztek, ezeken hívták őket a határsértők, ha sikerült átjutniuk Magyarországra.