„A válságkezelő kormánynak nincs politikai ambíciója, csak szakmai” – ezt maga Bajnai Gordon mondta 2009. április 14-én, azon a napon, amikor Magyarország legnagyobb politikai hatalommal járó tisztségére, azaz kormányfőnek választották. Gyurcsány Ferenc rendszerváltáskori barátja 2006 tavaszán lett az uniós pénzekért, azaz a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos. Később Gyurcsány önkormányzati és területfejlesztési, később pedig nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterré léptette elő.
Bajnai még 2010 májusában, immár kormányfői leköszönése után is úgy nyilatkozott a Népszabadságnak, hogy „Nem gondolom magam politikusnak. Politikus az, aki hivatásszerűen azzal foglalkozik, hogy a közhatalmat megszerezze és megtartsa. Én soha nem akartam sem megszerezni, sem megtartani a hatalmat. Nem vagyok párttag. A válságkezelésből fakadó sajátos attitűddel viseltem átmenetileg az ország egyik legfőbb politikai tisztségét. A feladatom lejárt, igyekszem a legnagyobb tisztességgel átadni az utódomnak.”
„Senki sem szolgálhat két úrnak”
Az is sokatmondó ugyanakkor, ahogy Bajnai a kormánya feletti ítéletről és ítélkezőkről beszélt. „Azt gondolom, 2010-ben valamilyen mértékig meg fogják ítélni a kormányom működését is, még akkor is, ha sem én magam, sem kormányom szakértő tagjai nem indulnak a választásokon. Az igazi ítéletet a hitelezői kör, a nemzetközi pénzpiac mondja ki, mert az igazi tét mégiscsak az, sikerül-e Magyarországnak átvészelnie a válságot” – mondta 2009 júniusában a Mozgó Világnak adott kormányfői interjújában. Szembetűnő a kettős megfelelési kényszer: vannak a politikusok, akikről a választás dönt, és van egy „igazi ítélet”, amelyet pedig a nemzetközi pénzpiac mond ki. Később képbe került egy harmadik szereplő az ítélkezők közül: visszatérő érv lett az átmeneti kormányzás méltatásaiban, hogy Obama amerikai elnök miként ismerte el a balliberális válságkormányzást.
Úgy ment, hogy jött
Később kiderült, hogy Bajnainak igenis vannak politikai ambíciói, csak hosszú távúak. 2010-es búcsúbeszédében – utólag visszanézve ez már egyértelmű – gyakorlatilag programot hirdetett majdani visszatérésére. „Számunkra a reformkor jelesei mutatnak példát. Arra törekedtünk, hogy haza és haladás végre ne egymás rovására, hanem együtt, egymást erősítve legyenek érvényesíthetők. Haza és haladás, hagyományok és modernizáció, nemzet és demokrácia, verseny és együttműködés, Magyarország és Európa. Csupa »és«. Folytathatnám a sort, de ez most már az önök dolga.” A befejezés ugyan arra utalt, hogy Bajnai kormányfői távozásával a politikát is végleg elhagyja, de ehelyett hamarosan szervezkedésbe kezdett, és létrehozta a Haza és Haladás Alapítványt.