A dietetikus szakemberek »szent célért« dolgoznak, és csak egységben lehetnek erősek
– fogalmazott Müller Cecília országos tiszti főorvos, a Nemzeti Népegészségügyi Központ vezetője a magyar dietetikusképzés 100. évfodulója alkalmából szervezett, A táplálkozás sokszínűsége című konferencián a dietetika jelentőségéről.
Kiemelte: nem kétséges, hogy népegészségügyi vonatkozásban a fő kérdés: hogy a dietetika és a táplálkozástudomány milyen irányba halad.
Mint mondta, a jelenlegi, úgynevezett inter-pandémiás időszakban a prevenció az egyetlen eszköze annak, hogy kellően felvértezve, a lehető legjobb egészségügyi állapotban nézzünk szembe a jövőbeli egészségügyi kihívásokkal.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) az idén százéves magyar dietetikai képzés apropóján szervezte meg a szakmai konferenciát és egy hónapos lakossági kommunikációs kampányt is indít a mai nappal, melynek célja: a szakma történetének és jelentőségének bemutatása, a táplálkozástudományi szakemberek presztízsének növelése és szolgáltatásaik igénybevételének népszerűsítése.
A jó dietetikus jó pszichológus és kommunikátor is egyben
– világított rá Müller Cecília a dietetikus munka sokrétűségére, hozzátéve, hogy fontos az a stabil tudományos háttér, melyet az egyetemek biztosítanak számunkra.
A képzés ugyanis követi az ezen a területen bővülő tudományos ismereteket, rendszeresen megújul, harmonizál az európai dietetikusi oktatással. A dietetikusok a BSc-szint megszerzése után részt vehetnek MSc (táplálkozástudományi szakember), valamint (egészségtudományi) PhD-képzésben is.
A dietetikusok olyan akkreditált végzettséggel bíró szakemberekké válnak, akik naprakész táplálkozástudományi ismeretek birtokában táplálkozási tanácsadást végeznek, részt vesznek életmódváltó programok megvalósításában kiegészítve a háziorvosok tevékenységét, élelmezésvezetőként iskolák, óvodák, kórházak, szociális otthonok étkeztetését irányítják, részt vesznek felmérésekben és szakmapolitikai döntésekben, rendeletalkotásban, korszerűbb élelmiszerek, étrend-kiegészítők kifejlesztésében továbbá hiteles információk közvetítésével járulnak hozzá az egészségtudatosság általános növeléséhez.
Az esemény megnyitóján Bábiné Szottfried Gabriella, az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) helyettes vezetője is rámutatott: a területen jó az együttműködés a szakemberek között, bíznak egymás tudásában, és ez stabil szakmai bázist jelent.
A gyógyítószakma nem létezhet a társszakmák nélkül: a dietetikusok feladata a multidiszciplináris szemlélet kialakítása, hiszen társszakmai együttműködéssel érhető el az életmódváltás a társadalomban
– hangsúlyozta az Okfő főigazgató-helyettese, hozzátéve: az eddig elért eredmények az egészséges társadalom záloga.
Emlékeztetett arra is: a rossz táplálkozási szokások és a mortalitási mutatók összefüggést mutatnak.
Már 100 éve
1922-ben Dr. Soós Aladár kezdeményezésére és az ő közreműködésével diétásnéne-képzés indult a budapesti Pázmány Péter Egyetem Orvostudományi Karán.
Ez az egészségtudomány fejlődése szempontjából történelmi jelentőségű képzés volt; korábban csak az Egyesült Államokban alkalmaztak „diétásnővért” az orvosok munkájának támogatására.
1975-ben főiskolaszintű, hároméves lett a képzés, 2009-től pedig táplálkozástudományi szakember MSc- képzésben is részt vehetnek a hallgatók, a dietetika BSc szak elvégzése után.
Ma már doktori fokozat is szerezhető.
Jelenleg három egyetemen folyik dietetikus és táplálkozástudományi szakemberek képzése: Semmelweis Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem.
A dietetika tudománya segít a magyar lakosság egészségállagának megóvásában és az egészségmegőrzésében
– hangsúlyozta Szentiványi Mátyás, az OGYÉI főigazgatója. Úgy fogalmazott: a táplálkozástudomány szakembereinek képzése nagy múltú, ezért kötelességük megemlékezni és fórumot adni a szakma sokszínűségének bemutatására.
A konferencián a dietetikus szakemberek hangsúlyozták: a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás az egészséges életmód két kiemelten fontos pillére. Hogy munkájukra mekkora szükség van, azzal is alátámasztották: ma globálisan az életévveszteségek több mint negyede a táplálkozáshoz kapcsolható.
„Hiszünk abban, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás mindenki számára megtanítható és beépíthető a hétköznapokba annak érdekében, hogy egy egészségesebb és tudatosabb generáció nőjön fel!” – szögezte le a Táplálkozástudományért Alapítvány az évfordulóhoz kapcsolódó közleményében.
Borítókép: Müller Cecília, országos tiszti főorvos beszédet mond az OGYÉI október 26-i szakmai konferenciáján (Fotó: OGYÉI)