Már érettségizni is lehet környezetvédelemből

Idén is lesz fenntarthatósági témahét.

Forrás: MTI2024. 04. 08. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A „fenntarthatóságért tanulás” a jövő pedagógiájának kulcsa, ekkor a pedagógus a gyerekekkel együtt keresi a fenntartható megoldásokat –hangsúlyozta a Pannon Egyetem Neveléstudományi Intézetének mesteroktatója Áder János korábbi államfő Kék bolygó című podcastjében.

Szűcs Attila – aki az elmúlt években aktívan részt vett a fenntarthatósági témahét szervezésében és lebonyolításában – azt mondta, a témahét olyan lokális cselekvési lehetőségeket ad a diákoknak, ami közvetlen visszacsatolást és sikerélményt jelent nekik.

Idén április 22-től kilencedik alkalommal rendezik meg a témahetet, tavaly már 450 ezer fiatal vett részt a programokban

– közölte Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke, aki azt kérdezte vendégétől, hogyan viszonyulnak a fiatalok ehhez a témához. Szűcs Attila szerint

a projekthét új típusú tanulási formát jelent: tanulás játékos formában.

A projektek mellett az iskolák meghívhatnak szakembereket is, ellátogathatnak nemzeti parkokba vagy olyan cégekhez, amelyek a fenntarthatóságra törekednek. Áder János emlékeztetett: Zöld Föld címmel új tankönyvek jelentek meg, és a fenntarthatóság választható tárgy lett a középiskolákban, sőt, idén már érettségizni is lehet belőle. Szűcs Attila rámutatott,

ez az egyetlen olyan tantárgy, amely száz százalékban projektérettségit jelent, jól tervezhető, és stabil középszintű érettségi jeles eredményt biztosíthat.

A diák megvizsgálhatja például, iskolája környezetében miként állnak hozzá a hulladékkezeléshez, a szelektív hulladékgyűjtéshez. Egy szakdolgozathoz hasonlóan kutathat, az eredményeket értékelheti, esetleg javaslatokat fogalmazhat meg, az érettségin pedig egy prezentáción számolhat be minderről.

Áder János megemlítette a Kék Bolygó Alapítvány fenntarthatósággal kapcsolatos, pedagógusoknak szóló ösztöndíjprogramját, Szűcs Attila pedig közölte: három egyetemen érhető el szakvizsgás pedagógusképzés a fenntarthatóság témájában, köztük a Pannon Egyetemen.

A korábbi köztársasági elnök felvetette: a klímaszorongás vagy az érdeklődés nagyobb-e a gyerekekben? Szűcs Attila azt mondta, életkorfüggő, mikor kezdi el egy fiatal „valós értékén, súlyán látni” a környezeti problémákat, szerencsés esetben a klímaszorongás is aktivitásra sarkallja.

Borítókép: Áder János és Szűcs László (Forrás: YouTube)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.