– Van egy átgondolt programunk, egy kiváló szakmai munka készült Bóka János miniszter vezetésével. Egy színvonalas vitát tudtunk volna rendezni arról, hogy miért van bajban az európai gazdaság – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorának adott interjúban.
A miniszterelnök elmondta, hogy az uniónak gondja van a migránsokkal, a zöldátmenettel, az EU-s polgárok pénze pedig Amerikában köt ki.
Egy politikai pofozkodást képzeltek el, és nekünk rontottak
– tette hozzá az Európai Parlamentben a héten zajló vitáról. Mint jelezte,
amikor rárontanak az emberre, akkor megteheti azt, hogy elengedi a füle mellett az elmondottakat, de ő úgy döntött, hogy nem hagyhatja magát.
Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. Néhány lángos és tasli leesett
– jegyezte meg a kormányfő. Elmondta, hogy az európai kultúra a magyar ember fejében egy minőségi kifejezés, azonban nem színvonalasabbak az uniós viták.
Kormányt buktatna Brüsszel
Emlékeztetett, hogy Ursula von der Leyen és Manfred Weber bejelentette, hogy meg akarják buktatni a magyar kormányt, amit nyíltan belevágtak Magyarországba képébe, ahelyett, hogy az európai ügyekkel foglalkoznának.
Megnevezték, hogy kik legyenek egy új kormány tagjai, többek között Dobrev Klára és Magyar Péter
– szögezte le Orbán Viktor, egyben megjegyezte, hogy a két érintett fél világosan megmondta, készen állnak arra, hogy teljesítik, amit Brüsszel követel.
A Dobrev–Magyar-kormány a miniszterelnök szerint négy dolgot teljesítene: beszállunk a háborúba Ukrajnával, be kell engedni a migránsokat, a családvédelmi törvényeket el kell törölni és be kell szállni a gazdasági hidegháborúba.
A magyarok döntenek a saját jövőjükről
A kormányfő szerint világossá kell tenni, hogy értjük, mi a tervük, de mi is itt vagyunk.
Lehet, hogy Brüsszelben ezt szeretnék, de ehhez a magyaroknak is lesz egy-két szava. Mi ezt nem fogjuk engedni. Majd a magyarok eldöntik, milyen kormányuk legyen
– fogalmazott. Orbán Viktor szerint ez ugyanolyan, mint amilyen a Szovjetunió volt, szerinte a magyarok ide nem akarnak visszamenni. Hozzátette: a mi legnagyobb szövetségesünk a valóság és a nyilvánosság, ezért a kormányfő ilyenkor előveszi a tényeket. Szerinte nem akarják a brüsszeliták ezt a csatát, mert túl sok takargatnivalójuk van, így vissza fognak térni az európai stílusú politikához.
Schengen megmentése, a migráció megállítása
A miniszterelnök emlékeztetett: 2011-ben voltunk utoljára az unió soros elnöke, akkor a 2008-as gazdasági válság hatásait kellett kezelni. Ekkor jött létre egy testület azon uniós miniszterelnökökből, akik az eurozónához tartoznak. Ez lett az eurózóna tanácsa. Mint mondta, nem vagyunk tagjai ennek az eurózónának, de sokszor meghívtak bennünket erre a tanácskozásra. A miniszterelnök azt javasolja, csináljuk ugyanezt a schengeni zónával.
A schengeni rendszerben érintett miniszterelnökök hozhassanak döntéseket a migráció kérdésében, hagyjuk ki ebből a bizottságot. Ez alá a testület alá kell berendelni az uniós határvédelemhez létrehozott Frontexet
– fogalmazott.
A miniszterelnök elmondta, hogy
a migrációba kormányok buknak bele. Jelezte, hogy az eddig biztonságos utcák már nem biztonságosak, és megnőtt a terrorfenyegetettség is.
– Egy fordulat következett be – jegyezte meg Orbán Viktor, majd felidézte, hogy egész Európában kezd megváltozni a migráció ügyéhez való hozzáállás.
Robbanásszerű növekedés várható
A strasbourgi rock and roll után – ahogy a miniszterelnök fogalmazott – vissza a magyar gazdasághoz. A versenyképességi csapda kapcsán elmondta, hogy távol vannak egymástól az álláspontok, ezért Magyarországnak csak saját magával kell foglalkoznia.
Összeraktuk az akciótervet, amivel Magyarországnak új lendületet fogunk adni
– fogalmazott a kormányfő. Jelezte, hogy
a gazdasági semlegesség három-hatszázalékos gazdasági növekedést fog jelenteni. Megjegyezte, hogy ez a mostani negyedévben még nem fog jelentkezni, azonban 2025 elején robbanásszerű növekedés várható.
Jelezte, hogy a megfizethető lakhatás tekintetében előre kell lépni, és Budapesttel is készen állnak a tárgyalásra.
Támogatni fogjuk a falusi lakás- és házépítést, az emberek megtakarításait is felhasználjuk
– monda a kormányfő.
Szót ejtett arról is, hogy
jól haladnak a tárgyalások a szakszervezetekkel a bérekről, a cél, hogy egymillió forintos átlagkereset legyen Magyarországon. Továbbá elkészül a munkáshitel, valamint a Demján Sándor programmal segítik a kis- és középvállalkozásokat.
– Én erre összpontosítok, a brüsszeliek pedig egyék meg, amit főztek – tette hozzá.
Konzultálni kell a magyar emberekkel
A miniszterelnök elmondta, ehhez a programhoz gazdasági növekedés kell.
A magyar gazdaság belső növekedéséből kell kitermelni ehhez a forrásokat,
ez lehetséges Orbán Viktor szerint.
Ezeket az intézkedéseket az emberekkel is meg szeretnék beszélni, ehhez a gazdaságpolitikához kell egy új egyezség is
– hangsúlyozta.
A fogyasztásról szóló vitát a kormányfő nem tartja egészséges vitának. Aki megkapja a fizetését, lehet, hogy aktuálisan épp megtakarítani szeretne, ezt döntsék el az emberek maguk. Az emberek tudják legjobban, hogy mit szeretnének a jövedelmükkel Orbán Viktor szerint. A miniszterelnök úgy látja,
a gondot az okozza, hogy az európai járműipar termelése lelassult. Magyarország járműipari nagyhatalom, a nagy, német autómárkák mindegyike jelen van hazánkban. A gyártás most áll át elektromosautó-gyártásra.
A világ előtt járunk két-három lépéssel
– Minden nagy autógyár itt marad majd Magyarországon, mert megkezdődtek azok a beruházások, amelyek a termelést a jövő autógyártásában is Magyarországon fogják tartani. Ez óriási dolog. Ezt az emberek ma nem látják, de pár év múlva nyilvánvaló lesz, hogy a világ előtt két-három lépéssel jártunk – mondta.
A miniszterelnök szerint a következő év második felében újra lendületet kaphat a gépjárműgyártás, ezért meri vállalni a három-hatszázalékos gazdasági növekedést.
A miniszterelnök szerint fényesek a magyar gazdaság kilátásai.
Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (balra) interjút ad Törőcsik Zsolt műsorvezetőnek a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió óbudai stúdiójában 2024. október 4-én (Fotó: MTI/Fischer Zoltán)