– A magyar kormány ebben az évben mintegy 200 milliárd forintot fordít a víziközmű-hálózatok fejlesztésére – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára a Bács-Kiskun vármegyei Soltvadkert és térsége víziközmű-rendszerén végzett felújítások átadásán.
V. Németh Zsolt a soltvadkerti városházán elmondta: az összeg fele, mintegy 100 milliárd forint rekonstrukciós kivitelezést, beruházás jelent, és a fejlesztések jelentős része – a szennyvíztisztítók megépítésével és bővítésével – a lakosságot is szolgálja. Az államtitkár kiemelte:
az elmúlt több mint tíz év „a magyar víziközmű-ágazat legfényesebb időszaka, soha nem volt hasonló mértékű növekedés”, hiszen mintegy ezermilliárd forintot fordítottak a hálózatok fejlesztésére.
Felidézte, hogy valóban megduplázódott, és ma már 840 körül van a szennyvíztisztító telepek száma, és míg 2004-ben, az ország uniós csatlakozásakor 365 településen nem volt megfelelő az ivóvíz minősége, számuk mára kilencre csökkent. Közben 84 százalékra nőtt a szennyvízelvezetéssel, -tisztítással ellátott háztartások száma.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy vannak még rendezendő feladatok, hiszen Magyarországon a 16 százaléknyi csatornázatlan lakás mögött ezer település van, vagyis jórészt az aprófalvas vidékeken nem érhető el ez a szolgáltatás. V. Németh Zsolt jelezte:
meg kell kezdeni a hálózat rekonstrukcióját is, a tervezésre és a felkészülésre a Nemzeti Vízművek társaságai egymilliárd forintot kaptak.
Az államtitkár szerint átalakulóban van a teljes ágazat is, hiszen az egykori állami rendszer a rendszerváltozáskor elaprózódott, és egészen 2010-ig mintegy 400 szervezet szolgáltatta az ivóvizet, illetve tisztította a szennyvizet.
A 2010-es jogszabály-módosítás eredményeként a jelenlegi 35 cég mellett az ország felén már állami szolgáltató működik.
A politikus szakmatörténeti jelentőségűnek nevezte, hogy „a három vízhez kapcsolódó – a vízvédelem, a vízgazdálkodás és a víziközmű-szolgáltatás – miniszteri felelősségi kör most már egy helyen, az Energiaügyi Minisztériumban összpontosul”
– tette hozzá. Mátyus Zoltán, a Kiskunvíz Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: cégük Bács-Kiskun vármegye második legnagyobb víziközmű-szolgáltatója, amely 2023 májusában csatlakozott a Nemzeti Vízművek-csoporthoz. Kiemelte:
az Energiaügyi Minisztérium 1,6 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott a társaságnak a mindenkori víziközmű-rendszerek fejlesztésére, rekonstrukciójára, valamint az eszközök cseréjére és fejlesztésére.