Számos törvényt fogadott el keddi ülésén az Országgyűlés. Többek között azt a törvényt, ami a Magyar Kutatási Hálózat jövőjére vonatkozóan tartalmaz különböző előírásokat. Ezzel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót Pósán László szerdán a Fidesz debreceni székházában „Magyar Péter pártja, folytatva a baloldali és liberális hagyományokat, közvetlenül beavatkozik a tudományos élet autonómiájába” címmel. Az országgyűlési képviselő felvázolta, ez a rendelet felhatalmazza a kormányt a következőre:
amennyiben az MTA közgyűlése úgy dönt, hogy az akadémia vagyonát képező, a kutatóhelyek működését szolgáló ingatlanokról tárgyalásokat kezdeményez a kormánnyal, akkor az állam tárgyalhat arról, hogy az ingatlanokat ellenszolgáltatásért cserébe átveheti.
Pósán László megjegyezte, hogy a magyar tudós társaságot tömörítő akadémia az alapításától kezdődően számos átalakuláson esett át jogállását tekintve. Az MTA a rendszerváltást megelőző évtizedekben, és néhány évvel azt követően is állami szervezet volt. A 2002 és 2010 évek között a balliberális kormányzás alatt az akadémiát köztestületté nyilvánították, így minden feltétel és kötelezettség (például közfeladat meghatározása) nélkül megkapta azokat az ingatlanokat, melyekben az addigi működése zajlott, ezzel hatalmas vagyon birtokába jutott. Ez a képviselő szerint azért is érdekes, mert
az MTA a mai napig állami pénzből működik. Amikor 2019-ben leválasztották a kutatóhálózatot az MTA-ról, a tevékenységét továbbra is ezekben az épületekben folytatta, mondván, közvagyonról van szó. Ellenben az Alkotmánybíróság kimondta, ezek az ingatlanok nem minősülnek közvagyonnak, vagyis az államnak nem adhatók át, hiszen a magánvagyon átadása államosítás lenne.
Magyar Péterék befolyásolni akarták az MTA tagjait
Pósán László rávilágított, a törvénymódosításra azért volt szükség, hogy továbbra is megőrizzék azokat az ingatlanokat, ahol a kutatók jogszerűen tudják folytatni tevékenységüket, ellenkező esetben a fizikai, a kémiai, az orvosi és a biológiai kutatások működőképessége meginoghat. Az Akadémia a kérdést saját közgyűlése elé tárta december 11-én, ami a képviselő szerint rendben is van, hiszen a közgyűlésnek állást kell foglalnia az ügyben.
Az viszont nagyon nincs rendjén, hogy a balliberális ellenzék ezt a tudományos élet önállóságának beavatkozásaként aposztrofálta. A közgyűlést megelőzően minden akadémikus kapott egy e-mailt a Tisza Párt alelnökétől, amelyben arra kérte őket, ne járuljanak hozzá ahhoz, hogy az MTA a kutatási célokat szolgáló ingatlanokat ellenszolgáltatásért visszaadhassa az államnak. Mindez egy egyértelmű és határozott nyomásgyakorlás az akadémikusokra
– húzta alá.
Pósán László kitért arra is, hogy Magyarország a rendszerváltás óta politikai értelemben véve Európa legstabilabb országa. Ennek fokmérője, hogy a kormányok ki tudják tölteni a ciklusidejüket, ami hazánkban valamennyi kormánypárt – még a baloldali pártok – esetén így volt. Még nagyobb politikai stabilitást ad az országnak, hogy 2010 óta ugyanaz a kormány kap négyévente széles körű társadalmi felhatalmazást a kormányzásra, és mindez egy jelentős gazdasági fejlődéssel párosult – amit a foglalkoztatottság emelkedése is hűen tükröz –, és konzervatív értékeket képvisel, ami teljesen eltér az Európát eluraló baloldali logikától.
Mint a képviselő fogalmazott, egyre több országban gondolják, hogy a magyaroknak volt igaza például a genderkérdésben vagy a migrációs, illetve a háborús ügyekben. Úgy látja, régi törekvés, hogy hazánk stabilitását megingassák.
– olvasható a Hajdú-Bihar vármegyei hírportál, a Haon beszámolójában.