A biztonságpolitikai szakértő elmondta, hogy jelenleg a drónok a világ egyik legolcsóbb fegyverei, pár száz dollárért jó minőségű eszközök szerezhetők be, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy egyre több ország állít fel drónhadsereget. Emlékeztetett a szíriai polgárháborúra, ahol az ukránok drónszakértőket és több száz drónt küldtek a felkelőknek az orosz bázisok elleni támadásokhoz.
A szakértő saját tapasztalataira hivatkozva eémondta, hogy haditechnikai kiállításokon fillérekért megvásárolható drónokat is találni.
Január 20-tól, Trump beiktatása után, várhatóan parancsot adnak a drónok lelövésére. A drónok elődeinek történetére is kitért, említve az 1960-as U2-es kémrepülőgép incidensét, ami a párizsi Eisenhower–Hruscsov csúcstalálkozó elmaradásához vezetett. Nógrádi György hangsúlyozta, hogy a drónok olcsósága és könnyű hozzáférhetősége miatt nehéz meghatározni az eredetüket.
A Biden-adminisztráció és a mögöttes szervezetek tagadták, hogy külföldi drónokról lenne szó, de Nógrádi szerint Biden megöregedett, a jelenlegi vezetés pedig már nem akar beavatkozni. A szakértő emlékeztetett a francia atomközpont elleni kémrepülőgépes incidensre is, ahol De Gaulle utasítást adott a gépek lelövésére, ami egy amerikai gépet is érintett.
Az elnök szerint a mai világban a drónok tömeges jelenléte miatt semmi sem biztos, csak a lehetőségek.
Az átlagos amerikai nem számít háborús eseményekre a saját légterében, de az Amerikai Egyesült Államok számos külföldi bázisán folyó eseményeket sem szokták nyilvánosság elé tárni. Nógrádi György szerint csak Trump beiktatásától várható változás ebben az ügyben.
A hivatalos válaszokkal nem érik be az amerikaiak
A Biden-adminisztráció legmagasabb szintű tisztviselői – az FBI, a Nemzetbiztonsági Tanács, a Belbiztonsági Minisztérium és a Védelmi Minisztérium képviselőivel – sajtótájékoztatón igyekeztek eloszlatni a félelmeket, egyesek szerint a nyilvánosság reakciója kissé eltúlzott.
A rejtélyes drónészlelések országos felháborodást váltottak ki, és számos politikus követelte a kormánytól a magyarázatot. A hatóságok válaszai azonban nem voltak kielégítőek, ami csak növelte a lakosság aggodalmát és a spekulációkat a jelenség hátterét illetően.
Borítókép: Egy drón repülés közben (Fotó: AFP)