Az Ügyfélkapu január 16-val megszűnik, és helyét az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgár alkalmazás veszi át, a Digitális állampolgárság program (DÁP) részeként.
Az Origó emlékeztetője szerint a belépés csak akkor válik lehetségessé ettől a dátumtól kezdődően, ha előzetesen regisztrálunk az Ügyfélkapu+ nevű szolgáltatásra. Amennyiben így teszünk, akkor 2025. január 16-tól továbbra is lehetőségünk van élvezni az ügyfélkapus online szolgáltatásokat.
Mi a különbség az Ügyfélkapu+ és az Ügyfélkapu között?
Az Ügyfélkapu+ alapvetően ugyanaz, mint az eddig megszokott Ügyfélkapu. Különbség elsősorban a felhasználó azonosításában jelentkezik, azaz akkor, amikor az online szolgáltatásba való bejelentkezés megtörténik.
Az Ügyfélkapu+ ugyanis a nagyobb ügyfélbiztonság érdekében úgynevezett kétfaktoros azonosítási lehetőséget kínál.
A kétlépcsős azonosítás célja, hogy emelje az elektronikus azonosítás biztonsági szintjét és támogassa a biztonságtudatos felhasználók, illetve szolgáltatók igényeit.
Hogy történik a kétfaktoros azonosítás?
A szolgáltatást mindenekelőtt meg kell rendelni a még érvényes ügyfélkapus bejelentkezéssel, az Ügyfélkapu+ igénylése funkciót kiválasztva.
A kétfaktoros azonosításban az Ügyfélkapu+ esetén minden belépéskor új, egyedi kódot kapunk. Felhasználónevünk és jelszavunk mellett erre is szükségünk lesz a belépéshez.
A kódhoz pedig egy úgynevezett autentikátor (hitelesítő) alkalmazásra van szükség, amit a telefonunkra, tabletünkre vagy a számítógépünkre kell telepíteni.
Érdemes a telefont előnyben részesíteni erre a célra, a számítógépre pedig csak akkor telepíteni a digitális azonosításra szolgáló alkalmazást, ha biztosítani tudjuk, hogy más ne férjen hozzá számítógépünkhöz.
Hogy lehet beállítani a hitelesítő alkalmazást?
A Világgazdaság összefoglalója ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy erre többféle megoldás is létezik. Ha valaki nem bízik saját digitális készségeiben, akkor természetesen személyesen is felkeresheti valamelyik kormányablakot, ahol segítenek neki beállítani.
A többség azonban valószínűleg az online beállítást preferálja. Ehhez először is be kell lépnünk a korábban megszokott módon az Ügyfélkapura (ezt tehát január 15. előtt meg kell tennünk), és – a már említett módon – ott igényelni az Ügyfélkapu+-t. Ez egy ingyenes művelet, semmit nem kell kitölteni hozzá. Viszont itt már szükségünk lesz a hitelesítő alkalmazásra.
A hitelesítő alkalmazások (más néven authenticator) skálája igen széles. A hivatalos tájékoztató oldal
- az androidosoknak a Google Authenticatort vagy a Microsoft Authenticatort,
- az iOS-eszközzel rendelkezőknek pedig a Microsoft Authenticatort ajánlja,
- de jó erre a célra a mindkét platformon elérhető Authy is.
- Az okoseszközzel nem rendelkezők a Totp.app weboldali alkalmazást használhatják.
Ha megvan az alkalmazásunk, valamint a gépünk és a telefon is online van, akkor indulhat a folyamat. Az Ügyfélkapu+ igénylésekor megjelenik egy QR-kód, ezt kell beolvasnunk a hitelesítő alkalmazással, ami generál nekünk egy kódot, és ezt beírva tudunk regisztrálni. Fontos tudni, hogy a hitelesítő alkalmazások biztonsági okokból bizonyos időközönként új kódot generálnak, így figyelni kell rá, hogy a kód beírása és elmentése azelőtt megtörténjen, hogy új kódot kapunk.
Mi lesz a személyes ügyintézéssel?
Az alkalmazást és a portált fejlesztő IdomSoft Kft. azt a tájékoztatást küldte az Indexnek, hogy „az egyfaktoros Ügyfélkapu szolgáltatás már nem felel meg az európai uniós szabályozás azonosításra vonatkozó rendelkezéseinek, ezért 2025. január 16-tól már nem lesz használható – ahogy az uniós tagállamok döntő részében nem is működnek már egyfaktoros azonosítási megoldások a közigazgatásban”.
A biztonsági okokból szükséges változtatás nem lehet kérdés tárgya, hiszen az internetes csalások csak Magyarországon milliárdos nagyságrendű károkat okoznak évente
– emlékeztetett a szolgálató. Hangsúlyozták: az Ügyfélkapu+ és a DÁP sokkal szigorúbb és biztonságosabb bejelentkezési lehetőségekkel rendelkezik. A DÁP egyébként nem kötelező, a személyes ügyintézés továbbra sem szűnik meg mint alternatíva.